Domů
Uhlí
CNBC: Svět má k odchodu od uhlí daleko, poptávka stále roste, hlavně v Asii
uhelný důl, cola mine, uhlí, lom
Zdroj: Unsplash

CNBC: Svět má k odchodu od uhlí daleko, poptávka stále roste, hlavně v Asii

Uhlí
9 komentářů
10. únor 2025, 14:03
ČTK

Svět je stále daleko od toho, aby se zbavil uhlí. V Evropě a ve Spojených státech sice spotřeba uhlí výrazně klesá, poptávka v Asii ale dál roste. Spojené státy pak zvyšují vývoz, aby uspokojily celosvětovou poptávku. Navíc instalovaný výkon uhelných elektráren loni dosáhl rekordu a očekává se, že celosvětová poptávka po uhlí loni také překonala dosavadní rekord, upozornil server zpravodajské televize CNBC. Uhlí je považováno za nejšpinavější fosilní palivo na světě.

Zpráva nezávislé výzkumné organizace Global Energy Monitor ukázala, že globální instalovaný výkon uhelných elektráren loni dosáhl rekordních téměř 2175 gigawattů (GW). Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc očekává, že celosvětová poptávka po uhlí loni stoupla na rekordních 8,77 miliardy tun a zůstane na podobných úrovních až do roku 2027.

„Nic nemůže uhlí zničit,“ řekl na nedávném Světovém ekonomickém fóru (WEF) americký prezident Donald Trump.

„Ani počasí, ani bomba.“

Čína nedávno oznámila, že loni zvýšila dovoz uhlí o 14,4 procenta na rekordních 542,7 milionu tun. Druhá největší ekonomika na světě je největším spotřebitelem uhlí. V roce 2023 se podle IEA podílela na celosvětové poptávce 56 procenty.

Čínská strategie vysokých zásob uhlí je zřejmě způsobena přípravou země na možný nedostatek energie způsobený extrémními výkyvy počasí, uvedla projektová manažerka Global Energy Monitor Dorothy Meiová. Vodní, větrná a solární energie tvořily v Číně předloni téměř 30 procent mixu zdrojů elektrické energie. Když například klesne produkce elektřiny z vody kvůli nedostatku srážek, Čína spoléhá na elektřinu z uhlí. Navíc významnou překážkou v Číně je podle Meiové obtížnost přenosu elektřiny ze slunce a větru napříč provinciemi.

Významným spotřebitelem uhlí je také Indie. Extrémní horka tam prudce zvýšila poptávku po energii pro klimatizace. Čisté zdroje nejsou v zemi budovány dostatečně rychle, aby pokryly rostoucí poptávku po elektřině. Navíc zaměření na hospodářský rozvoj a rozvoj infrastruktury v zemi zvýšily spotřebu cementu a oceli, což jsou odvětví značně závislá na uhlí. Letos by se měla poptávka po oceli v zemi podle poradenské společnosti Crisil zvýšit o osm až devět procent, což je více než v kterékoliv jiné zemi.

Dalšími zeměmi, které stavějí nové uhelné elektrárny, jsou kromě Indie a Číny také Bangladéš, Indonésie a Vietnam. Očekává se, že Vietnam předstihl Tchaj-wan a stal se pátým největším dovozcem uhlí na světě, vzhledem k tomu, že dovoz uhlí do země loni stoupl nejvýše za deset let. Těžba uhlí v Indonésii pak loni podle tamního ministerstva energetiky a nerostných zdrojů stoupla na rekordních 831 milionů tun. Podíl uhlí v energetickém mixu Filipín v roce 2023 překonal podíl Číny. Filipíny se tak staly nejvíce závislou zemí na uhlí v jihovýchodní Asii, uvedla společnost Ember Energy.

Vysoká poptávka po uhlí v Asii je také částečně způsobena prudkým růstem cen plynu po ruské invazi na Ukrajinu. Kvůli tomu řada velkých dovozců energetického uhlí, jako je Čína, Indie a Vietnam, omezila plány na výstavbu paroplynových elektráren, upozornil analytik firmy Astris Advisory Japan KK Ian Ropper.

IEA očekává, že globální spotřeba elektřiny letos dál poroste. Potřebu elektřiny urychlila také umělá inteligence (AI). Nejrůznější zprávy ukázaly, že potřeba elektřiny pro datová centra po celém světě také povedou k prodloužení poptávky po uhlí. Podle agentury Moody’s Ratings by mohla poptávka po elektřině z datových center do roku 2030 stoupnout na více než 35 gigawatt ze 17 GW v roce 2022.

Uhlí je spolehlivým a cenově dostupným zdrojem elektřiny. Vzhledem k tomu, že celosvětová poptávka po elektřině roste rychleji, začínají další analytici a pozorovatelé v oboru opakovat prognózy IEA, podle nichž poptávka po uhlí zůstane na rekordních hodnotách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vladimír Krteček
10. únor 2025, 15:10

Zato EU jde presne opacnym smerem - proti vsem a proti vsemu.

Jeste prosadit ty krby. A bude chybet jeste neco k dosazeni cílů ? Uz mne napadaji snad jen svicky na hrbitovech.

A pak uz se ta globalni teplota snad konecne prestane zvedat.

Petr Zelený
11. únor 2025, 11:13

Já třeba s těmi pravidly pro kotle na biomasu souhlasím a i tak jsou mírné. Pokud někde lze topit elektřinou, tak se tam má topit elektřinou, pokud to nejde tak plynem, PB a biomasa až jako poslední možnost. Spalování dřeva je svatokrádež a obrovské znečištění ovzduší nejen prachem ale i různými jedy.

Vítězslav Novák
11. únor 2025, 13:49

A elektřiny je přece v zásuvkách dost!

Petr Zelený
11. únor 2025, 20:39

Je potřeba aby tam byla - představte si svět za 20-30 let bez fosilních paliv - bude se topit elektřinou - tolik dřeva každý rok fakt nevyroste navíc je to náročné na lidskou práci, kterou kvůli demografii nebudeme mít kdo dělat. Nemá smysl teď ještě dělat nové kotle na dřevo, je potřeba stavět elektrárny, hlavně jaderné - tam je množství vyrobené elektřina na pracovníka největší

Jan Kopecký
11. únor 2025, 20:05

Co navrhujete? Nechat to dřevo ze zákona v lese shnít? To považuji z "svatokrádež" (a neúctu k předkům od počátku věků). Za další velké plýtvání zdroji považuji topení elektřinou (přeměna ušlechtilé energie schopné konat práci na teplo, které je odpadem).

Petr Zelený
11. únor 2025, 20:31

Dřevo je lepší využít k výrobě něčeho s přidanou hodnotou - nábytku, stavební materiál, hudební nástroj ... z odpadu jdou dělat OSB desky, dřevotříska ... Jen ho pálit je k ničemu. Energetické potřeby ČR jsou o několik řádů větší, než vůbec v lese dřeva vyroste - takže jako energetické využití nemá smysl. Pálit lze až použité výrobky ze dřeva a to v takových technologiích, které nezamoří ovzduší prachem, aromatickými uhlovodíky apod.

Ivan Novák
10. únor 2025, 16:29

Dnes v Lipsku baseload Y2026 vylezl na 102 €/MWh.

Karel Zeman
10. únor 2025, 22:40

Dneska nám nabízeli na rok 26 za elektřinu z BPS 2609 Kč/MWh

Petr Zelený
11. únor 2025, 11:09

+ zelený bonus dle roku spuštění až 3259 kč za MWh a navíc je to jde jen v malém. Pro pokrytí spotřeby energií v ČR z BPS potřebujete hodně násobek plochy ČR

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se