Domů
Uhlí
Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi ČR a Polskem ohledně Turówa
Hnědouhelný lom Garzweiler (Germany) lignite. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi ČR a Polskem ohledně Turówa

Uhlí
2 komentáře
17. červen 2021, 10:25
ČTK

Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a podmínkách, za kterých případně bude Česká republika ochotna stáhnout žalobu na Polsko podanou k Soudnímu dvoru EU. Před zahájením debat se uskuteční briefing ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jeho polského protějšku Michala Kurtyky a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ve Strakově akademii.

Česko do Polska odeslalo návrh mezivládní dohody v pondělí. Měla by podle Brabcova dřívějšího vyjádření obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje Uhelná, na což je Česko připraveno žádat 40 až 50 milionů eur (1,02 až 1,27 miliardy korun).

Polsko podle českého návrhu bude muset poskytovat veškeré dostupné informace o dopadech těžby, o protifiltrační stěně v dole, výstavbě zemního valu nebo monitoringu. Součástí dohody by měla být také možnost, aby Polsko vpouštělo české odborníky k pravidelným kontrolám situace, řekl minulý týden vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Soud EU v květnu Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Polsko nařízení nedodrží, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.

Česko proto požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba. Martin Smolek ČTK sdělil, že Polsko dostalo lhůtu do 22. června, aby se k návrhu pokuty vyjádřilo.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jaroslav Novák
17. červen 2021, 11:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

včera v 21.00h stále 1MWh až 118,28 Euro, tam dohnala ekologická zrůdnost EU cenu EE v BL!!! O čem jednají naši zelení fanatici??? jak vydírat Poláky, budeme ostrov idiocie EU??? Ať připlatí Poláci na vodovody a uhlí dotěží, nebo bude elektřina nedostupná v celé Střední Evropě!!!
.

JD
17. červen 2021, 14:10

Uhelná lobby a odbory jsou v Polsku tradičně silné. Před polskou politickou reprezentací stojí velký úkol, a to přesvědčit Polsko o nepříjemné skutečnosti a nutnosti a příležitosti energetické transformace. A to celkem svižně.

Uvidíme, jestli na to polští političtí představitelé najdou odvahu, nebo budou oddalovat nevyhnutelné, čímž si akorát zadělají na problémy do budoucna.

Ano, uhelné zdroje musí nejprve nahradit, a celý proces uřídit pokud možno bez větších dopadů na zaměstnanost a regiony. Ale těžba dalších 25 let je v současné chvíli spíše zbožné přání, jestliže se v čase 10 - 20 let uhlí dostane do vážných ekonomických problémů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se