Domů
Uhlí
Jižní Korea nahradí své dva nejstarší uhelné bloky elektrárnou na LNG
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Jižní Korea nahradí své dva nejstarší uhelné bloky elektrárnou na LNG

Jižní Korea uzavřela své dva nejstarší uhelné bloky s instalovaným výkonem 500 MW po 48 letech provozu. V rámci dekarbonizace slíbil korejský prezident, že během jeho funkčního období odstaví deset uhelných bloků. Místo odstavených bloků má vyrůst elektrárna na LNG, které se v současné době podílí na výrobě elektřiny v zemi asi z 25 %. 

Jihokorejský ministr energetiky na sklonku loňského roku slavnostně uzavřel dva bloky nejstarší uhelné elektrárny Honam. Bloky Honam 1 a 2, každý s instalovaným výkonem 250 MW, byly v provozu od roku 1973. Na jejich místě má nově vyrůst elektrárna na LNG.

"Lokalita Honam bude transformována na ekologický energetický komplex se dvěma elektrárnami na LNG a vodíkovými palivovými články," uvedlo jihokorejské ministerstvo.

Uhelné elektrárny představují v současné době asi 40% podíl na výrobě elektřiny, následované jadernou energií s 30 %. Plynové elektrárny na LPG se pak na výrobě elektřiny podílí z 25 %, zbytek tvoří obnovitelné zdroje. Celkem Jižní Korea disponuje 53 uhelnými bloky.

Uhlíková neutralita v roce 2050

Jihokorejská vláda cílí na dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Odstavování uhelných elektráren podporuje i samotný prezident země Moon Jae-in. Ten slíbil, že během jeho funkčního období, které začalo 2017, odstaví země 10 uhelných bloků. S elektrárnou Honam bylo toto naplněno a odstaveno celkem přes 3,3 GW uhelného výkonu.

"V rámci svého dlouhodobého plánu má Jižní Korea za cíl do roku 2034 zcela vyřadit z provozu 24 stárnoucích uhelných elektráren, což je součástí úsilí o postupné ukončení spotřeby uhlí na výrobě elektřiny do roku 2050," dodává ministerstvo.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že za rok 2019 země vyprodukovala 701,3 milionů megatun skleníkových plynů, což je meziročně o 3,5 % méně. Z velké části pomohlo snížení emisí elektráren o téměř 20 milionů megatun skleníkových plynů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
maly jarda
10. leden 2022, 14:47

Země která je schopna vyrábět jaderné elektrárny na klíč se vzdala jaderné energetiky a tím si zlikvidovala jadernou energetiku ..asi dostali od američanů nabídku kterou nešlo odmítnout .

Američané nemají rádi konkurenci. Teď už zbývá Američanům zlikvidovat francouzskou konkurenci a budou mít na Západě monopol.

frank
10. leden 2022, 15:46

Zajímavé...

1. se jedná o ten " americký Westingouse" , který koupila od Japonců ( Toshiba) nadnárodní investiční firma převážně vlastněná Kanaďany a Saudy.¨

2. Jižní Korea doma momentálně staví 4 jaderné elekrárny

3. Prezident Moon zatím neprosadil jeho volební plán a mandát mu končí již za 4 měsíce...

maly jarda
10. leden 2022, 20:39

1.Jedná se o americký Westinghouse protože pořád zaměstnává Američany, sídlo má v USA a platí daně v USA

2.,3. Moon zničil project výstavby jedné JE a pokusil se zničit dostavění další, ostatní 4 jsou už v takovém stupni stavby že jeho vliv nedokázal tyto projekty naštěstí ani pozastavit . Jinými slovy váš příspěvek není nic než mlžení.

Mimochodem Moon byl vždy loutka Američanů která byla instalována do funkce aby sloužila americkým zájmům(likvidace Korejské jaderné energetiky je jen jeden z úkolů které dostal), po odstranění presidenta Parka který naopak Korejské zájmy hájil.

maly jarda
10. leden 2022, 20:43

*presidentky *hájila

Frank
11. leden 2022, 12:50

Malý Jarda takže škodovka ke česká protože zaměstnává Čechy ???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516