Domů
Uhlí
Kanada z ekologických důvodů zablokovala navrhovaný uhelný důl ve Skalistých horách
Nakladání uhlí. Autor: Peabody Energy, Inc.
Zdroj: Peabody Energy, Inc.

Kanada z ekologických důvodů zablokovala navrhovaný uhelný důl ve Skalistých horách

Kanada v pátek formálně zablokovala návrh na výstavbu uhelného dolu ve Skalnatých horách v Albertě, který měl být zdrojem uhlí pro ocelářství. Podle ministerstva životního prostředí by důl měl za následek výrazné poškození životního prostředí. Informaci uvedla agentura Reuters.

Rozhodnutí není překvapivé, protože energetické regulační orgány minulý měsíc uvedly, že projekt Grassy Mountain, navržený firmou Hancock Prospecting australské miliardářky Giny Rinehartové, by nebyl ve veřejném zájmu.

Provincie Alberta, která disponuje většinou kanadských ropných rezerv, v červnu zrušila omezení na těžbu uhlí zavedená v 70. letech minulého století, aby pomohla nastartovat ekonomiku po pandemii koronaviru a poklesu cen ropy.

Veřejná slyšení, která byla součástí povolovacího procesu pro Grassy Mountain, byla zahájena na konci loňského roku. Ministr životního prostředí Jonathan Wilkinson, který je zodpovědný za přijetí konečného rozhodnutí, uvedl, že projekt by poškodil kvalitu povrchových vod a ohrozil ohrožené druhy zvířat a stromů.

"Kanadská vláda rozhodla, že tyto účinky nejsou za daných okolností odůvodněné, a proto projekt nemůže pokračovat," uvedl v prohlášení.

Riversdale Resources, která patří společnosti Hancock, uvedla, že navrhovaný projekt v hodnotě 800 milionů kanadských dolarů (13,7 miliard korun) by při svém vrcholu ročně produkoval 4,5 milionu tun uhlí pro ocelářství. Během svého 23letého provozu by důl do státní kasy přidal 1,7 miliardy kanadských dolarů (30 miliard korun) na daních a licenčních poplatcích a zaměstnal by 400 lidí.

Minulý měsíc společnost Benga Mining, vlastněná Riversdale Resources, uvedla, že se proti předchozímu zamítnutí ze strany energetického regulačního úřadu odvolá.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
blaha.p
10. srpen 2021, 10:51

rozdíl mezi uhlím a ropu je dost zásadní.

Uhlí už téměř nepotřebujeme, lze ho nahradit plynem, OZE, JE.

Ropu zatím nelze nahradit ničím, jen asi 50% ropy je nesmyslně spáleno v autech (to bude nahrazeno do 20 let elektřinou) zbytek je využit smysluplněji např. pro výrobu, plastů, léků, barev, lepidel atd. atd. atd.

Galipoli
11. srpen 2021, 13:56

A jak budete vyrábět např ocel, litinu, sádru a další, pokud nebudete mít uhlí?

Jan Veselý
11. srpen 2021, 14:08

To je právě to téměř. Myslím, že pokud se eliminuje něco okolo 85% současné spotřeby uhlí, což je výroba tepla a elektřiny, bude to fajn začátek. Výroba oceli je přibližně půlka zbytku, tam je taky k dispozici široká škála možností jak se bez uhlí obejít nebo alespoň výrazně snížit jeho spotřebu. Sádra je marginálie a na cement jste zapomněl, tam uhlí není nutné vůbec, je úplně jedno co máte za zdroj tepla pro rotační pece.

Galipoli
11. srpen 2021, 19:11

No cca 20 % hmotnosti cementu tvoří popílky z uhelných elektráren. Energosádra je odpad z odsiřování uhelných elektráren. Celkem (spolu s dalšími odpadními produkty) ročně vznikne cca 12 milionů t stavebních hmot ročně.

Pro výrobu litiny, oceli je uhlík cela nezbytný. Je pravdou, že dlší zušlechťování a zprcování lze již realizovat jak elektricky (indukční pece, tak i spalováním vodíku.

Jan Veselý
11. srpen 2021, 20:05

A? Fakt si myslíte si, že cement nejde dělat jinak, než jím vitrifikovat bordel z uhelných elektráren? Fakt si myslíte, že sádrovec nejde snadno získat jinak a bez sbírky nečistot, které ho degradují na šmejdskou náhražku opravdového sádrovce?

A neteoretizujte tady o litině a oceli. V prvé řadě pomocí vodíku (redukční činidlo) z litiny ocel neuděláte, ta se dělá tak, že se do směsi surového železa a železného šrotu vhání kyslík (oxidační činidlo). Pomocí vodíku se ocel se dá vyrábět přímo, a není to spalováním vodíku. Stejně tak se dá výsledná ocel dodatečně nauhličit a udělat z ní litina bez toho, aby >90% uhlíku proletělo komínem, jako je tomu v případě výroby ve vysokých pecích.

Galipoli
11. srpen 2021, 19:15

Spalují se víceméně jen alkanové směsi, pro kteé není jiné využití. Jako suroviny pro chemický průmysl jsou užívány převážně jiné frakce než benzínové/naftové.

Josef
9. srpen 2021, 14:36

Ať tedy zakážou vývoz ropy , když jsou tak "eko". To samé Norové.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se