Krajský úřad Ústeckého kraje dal výjimku z emisních limitů elektrárně Počerady
Krajský úřad Ústeckého kraje udělil elektrárně Počerady výjimku z nových evropských emisních limitů. Částečná a časově omezená výjimka se vztahuje pouze na emise rtuti a vyprší po čtyřech letech. Provozovatel Vršanská uhelná připravuje kompletní ekologizaci za miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev-en Energy, do které Vršanská uhelná patří. Ekologické organizaci se proti rozhodnutí chtějí odvolat k ministerstvu životního prostředí, požadují zrušení výjimky.
Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. Krajský úřad v lednu přerušil jednání o výjimce kvůli vyslovení námitky podjatosti ze strany ekologických organizací. Systémovou podjatost spatřovaly ekologické organizace ve finančních darech, které Vršanská uhelná v nedávné době poskytla Ústeckému kraji.
„Úředníci kraje,který dostal od firem Pavla Tykače milionové dary, odmítli nejen připomínky ekologických organizací, ale také České inspekce životního prostředí a obcí přímo zasažených znečištěním z jeho uhelné elektrárny Počerady a vydali výjimku na vypouštění čtyřnásobného množství jedovaté rtuti oproti novému evropskému limitu na ochranu zdraví,“ uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Výjimka je podle něj v rozporu s právními předpisy i metodickým pokynem ministerstva životního prostředí. „Zastaralá elektrárna Počerady není pro výrobu elektřiny potřeba a měla by být co nejdříve odstavena,“ uvedl.
Ekologické organizace trvají na existenci systémové podjatosti krajského úřadu vůči firmám Pavla Tykače. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se podle zprávy Hnutí Duha a Greenpeace ČR přísun peněz na kraj zvýšil z předchozích dvou až třech milionů ročně na osm milionů v loňském roce. Organizace připomínají, že Tykač žádá o výjimku také pro elektrárnu Chvaletice.
„Nové Počerady budou díky nejvýznamnější ekologizaci od 90. let jednou z nejčistších elektráren v Česku,“ uvedl ředitel elektrárny Stanislav Klanduch.
„Stopové emise rtuti jsou velkou výzvou pro celý sektor, vždyť nový evropský limit nesplní více než polovina všech zdrojů,“ řekl. Společnost nyní analyzuje vhodné technologie, které jsou na trhu.
V řádu týdnů začne podle mluvčí oprava bloku 6, která bude zahrnovat opravu kotelny, turbíny a zařízení strojovny a také opatření pro snížení prašnosti a intenzifikaci odsíření. Kromě investic do snížení emisí, připravuje elektrárna úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.
Žádost o výjimku podal ještě bývalý provozovatel společnost ČEZ.
Mohlo by vás zajímat:
Emise elektrárna samozřejmě má, ale na druhou stranu co si budeme povídat v dnešní době drtivou většinu znečištění ovzduší způsobují domácnosti co využívají na topení tuhá paliva včetně dřeva. Na jedné straně boj proti čistým zdrojům a na druhé straně povoleno pálení tuhých paliv jako hlavní zdroj vytápění domů bez jakéhokoli čištění spalin výsledky jsou naprosto jasné velké zdroje a doprava silně ekologizovaly, ale zlomek domácností to všechno přebije....
ale na druhou stranu co si budeme povídat v dnešní době drtivou většinu té elektřiny v ČR nepotřebujeme, tak je nesmysl si zaneřáďovat životní prostředí.
To na rozdíl od zmíněných domácností, které teplo potřebují.
Tak to není. Vývoz el. energie je asi 1/6 naší spotřeby a prudce klesá.
Nepotřebujeme letní elektřinu, kde jsme do teď opravdu extrémně vyváželi, ale při cenách CO2 poběží tahle uhelná elektrárna nejvíc v zimě, kdy tu elektřinu velmi potřebujeme, zvláště teď když se u nás několik elektráren rychle za sebou velmi omezuje.
To myslíte vážně? Srovnávat provoz, kde se denně se spálí nějakých 30 vlaků hnědého uhlí s lokálními topeništi?
A hlavně, kde se podle vás v dřevě vezme rtuť?
a co třeba Benzo(a)pyren.
V dřevě je síra, chlor a těžké kovy podle lokality růstu. Kde myslíte, že se vzala síra, rtuť atd. v uhlí? Chlor dělá např. dioxiny. Kouř ze špatně spáleného dřeva je jedovatý. Proč myslíte, že funguje uzení jako konzervace?
Pouze se u dřeva emise tyto neměří, kdežto u spaloven ano.
přesně
V PET žádná rtuť není a shoří bezezbytku na CO2 a vodí páru, jen se to musí umět spálit.
Pálit PET je zhůvěřilost To je jeden z mála plastů. co jde rozumě recyklovat. Pálit doma se má plyn, ve spalovnách odpad bez kovů, čistého papíru, skla a pet.
To ano, ale stále se vozí na skládky a i jinde se ho válí spousty. A má to lepší výhřevnost než hnědé uhlí a čisté emise jen CO2 a vodní páru když se to umí spalovat. Je tedy zvláštní že se toho všude válí více než uhlí. Má to lepší spalovací vlastnosti než hnědé uhlí a přitom se uhlí takto nikde neválí ani nevyváží na skládku.
Jeden známí si PET na vytápění odebírá od jednoho provozovatele malé vodní elektrárny, na česlích se toho zachytí stovky kg za rok. Co vím tak většina provozovatelů vodních elektráren ty odpady z česlí posílají dál po proudu. Takže jestli chcete recyklovat PET máte spoustu možností kde ho i zadarmo získat. Stačí se projít kolem cesty a hned budete mít plný pytel, nebo se třeba postavit před obecní sběrnu a nabídnout "lepší cenu". Já když jsem donesl vytříděné PET (zvlášť víčka a láhve) do obecní sběrny tak mne s tím vyhodili, že tam nemám trvalé bydliště. Takže sběrna dotovaná obcí o to také nemá zájem ani zadarmo, protože má své jisté v dotacích, co by se starali o nějaký PET.
Chyba je v dotacích obecních sběren. Dotace obecních sběren pokud už mají nějaké být, tak nemají být pevné, ale vázané na množství odebraných surovin k recyklaci.
A víte proč, že? To bláhoví karásci proti spalovnám poštvávají veřejnost.
Víte co všechno PETka obsahuje za sra*ky (omlouvám se za ten výraz). Obsahují relativně hodně těžkých kovů na stabilizaci té lahve, které se ale během normálního používání drží v jedné hmotě a jsou prakticky neškodně. Ale když ji začnete pálit, tak se to všechno uvolní, včetně několika karcinogeních látek.
Taky podotýkám, že vyjma pár vyjímek lze recyklovat veškerý plast (vyjma PVC a zesíťovaných plastů - například plastové trubky). Recykláty jsou dnes velice žádané materiály => zvyšuje se po nich poptávka.
Měření emisí ze speciálního kotle na PET nic takového neprokázalo. Pracovníci pojízdné měřící laboratoře na měření emisí si podle výsledků mysleli že měření nějaký lepší kotel na zemní plyn. Bohužel PET není a asi nikdy nebude certifikované palivo jako např. toxický Geobal z Ostravských lagun, takže to nesmí jít na veřejnost a do výroby.
Konečnými produkty dokonalého spalování jsou u polyethylenu (PE), polypropylenu (PP), stejně polyethylenglykol-tereftalátu (PET) oxid uhličitý a voda.
Souhlas s recyklací ale bohužel poptávka není z dotované obecní sběrny mne s tím vyhodili. A když jsem to házel do žlutých kontejnerů na plast (protože s tím nepojedu přes celou republiku do místa trvalého bydliště zvláště když tyto suroviny vzniky v obci se sběrnou), tak z baráku vyběhl nějaký občan a seřval mne že co to tam házím že jim to nechtějí vyvážet.
Pokud to bylo v nějakém spešl kotli, asi to problém nemusel být. Já se bavil o obyčejném hození do ohně, nebo normálního kotle, kde to problém je (říkám pouze to, co mi bylo řečeno z úst inženýrů, kteří se zpracováním plastů opravdu hodně zabývají a jsou v tom dobří, já sám tomu nějak extra nerozumím)
Bohužel některé obce se stále třízení odpadu moc nenaučili. Proto byla schválena "kvóta" na vývoz odpadu na skládky (maximální množství/rok), tak, aby se podpořilo třízení. Já jsem zatím vždy žil v obci, kde fungování třídění odpadu bylo na jedničku (kontejnery každých 100 metrů, popelnice na bioodpad ke každé zahrad, teď plánují menší redukci kontejnerů na TO, ale budou nahrazeny možností vzatí si popelnice zdarma od města na papír a plast domů)
Tak ty popelnice na bioodpad u zahrad jsou také alibistický nesmysl i u nás. Zvláště když tam je někdo jen občas na víkend a hodí tam maximálně pár větví když ostříhal keře a stromky. Každá správná zahrada má mít kompost. Tam je popelnice na bioodpad jen alibi města jako aby ukázali že jako že třídí bio a popelnice mají, ale hlavně aby se moc neplnili.
A já z paneláku to potom musím nosit přes celé město bráchovi na zahradu, protože ostatní po cestě mají tyto popelnice schované nebo zamknuté řetězy aby jim tam nikdo nic nehodil a měsíc to tam potom nehnilo než to odvezou. Odnáším tam minimálně jeden kýbl za týden a to žádné potraviny nevyhazujeme, to na těch zahradách tolik bia nevyprodukují.
To máte blbé, u nás jsou kontejnery na bioodpad ve velké míře i na tom sídlišti.
Občas je něco nutné do té popelnice vyhodit (ať už proto, že kompost nestačí, nebo proto, že máte bufetící štěně)
"Bohužel některé obce se stále řízení odpadu moc nenaučili."
Ta obec se chlubí tím, že se v soutěži O keramickou popelnici umístili dvakrát na třetím místě. Dostal jsem pěkného zprda za to, že jsem si dovolil jim na úřad o tom jak je to ve skutečnosti napsat.
Emise rtuti že dřeva? Na to jste přišel jak?
Tu rtuť do dřeva, co je z něho uhlí napustili asi atomteroristi.
Část je ze dřeva, co rostlo na podkladu se rtutí a část z toho podkladu spláchnutého vodou do jezera, sopky jsou mocné.
To je možné, můj otec v 90 letech jako řidič kamionu sem dovážel dřevo z Ukrajiny, říkával že ten nábytek bude i svítit.
A Polskou dřevotřísku do Itálie a zpět, protože Italská byla za lepší cenu než Polská.
Potom dostal dvakrát po sobě rakovinu a s dovozem dřeva z Ukrajiny skončil.
to nebuďte naivní, že jde jen o CO2 jde i o rtuť polétavý prach. Z uhlí je pořádný svinstvo. Ze dřeva popel dáte ke stromům a co budete dělat s karcinogenní struskou?
No jo, ale měří se. Ze dřeva se neměří. Popel z " OZE biokotlů" je taky dost nevhodné hnojivo. Většinou není bez těžkých kovů, a aromatických zbytků. Zkuste bádat u strýčka googla. A je často nebezpečný, taky toho draslíku je hodně a zahrada sedá lehko na mnoho let silně přehnojit.
U té rtuti je největší sranda to, že její limit už máme vymyšlen, ale účinnou technologii jejího záchytu ještě ne. Takže ekologisti se dožadují jakési chiméry.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se