Domů
Společnosti
Bloomberg: Křetínský vydělává díky své sázce proti ekologickým plánům Evropy
Uhelná elektrárna Eggborough

Bloomberg: Křetínský vydělává díky své sázce proti ekologickým plánům Evropy

Společnosti
6 komentářů
6. duben 2023, 13:45
ČTK

Agentura Bloomberg ve svém dnešním článku mapuje podnikání českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v oblasti fosilních paliv. Označuje Křetínského za „nepolapitelného miliardáře“, který vybudoval své impérium na předpokladu, že ekologická transformace Evropy bude chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.

„Impérium zaměřené na fosilní paliva, jehož hodnota se odhaduje na více než 17 miliard dolarů (zhruba 365 miliard Kč), vybudoval nákupem špinavých aktiv za nízké ceny od energetických firem usilujících o dekarbonizaci,“ píše Bloomberg.

Upozorňuje, že Křetínského soukromý podnik není na rozdíl od těchto veřejně obchodovaných energetických firem investory a akcionáři tlačen ke snižování emisí a může volně vydělávat na spalování fosilních paliv. „Tento riskantní krok se prozatím vyplácí, protože válka na Ukrajině zvyšuje ceny energie,“ dodává.

Agentura Bloomberg v článku připomíná například koupi německých hnědouhelných aktiv od švédské společnosti Vattenfall z roku 2016. Při jednáních o této transakci byl Křetínský podle jejího zdroje druhé straně vždy k dispozici, ale zároveň se snažil držet v pozadí. „Během deseti let využil Křetínský tento diskrétní styl jednání k vytvoření jednoho z největších portfolií aktivit v oblasti fosilních paliv v Evropě,“ píše Bloomberg. Dodává, že společnost EPH se tak stala jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Evropě, druhým největším těžařem uhlí v Německu a velkým přepravcem ruského plynu do Evropy.

Křetínský podle agentury Bloomberg patří mezi mezi nejúspěšnější z podnikatelů, kteří se snaží vydělat na fosilních palivech v době, kdy se od nich Evropa snaží odklonit. Snaha o dosažení zisků na úkor planety podle agentury Bloomberg vynesla společnosti EPH několik nelichotivých přezdívek. Česká ekologická organizace Re-set firmu například označila za „fosilní hyenu“.

Holding EPH nicméně hledá cesty jak vydělávat peníze i na čistších zdrojích energie a tvrdí, že se do poloviny století chce stát uhlíkově neutrální. Do roku 2030 hodlá firma podle mluvčího snížit své emise oxidu uhličitého o 60 procent oproti úrovním z roku 2020, píše Bloomberg.

Pro investory typu Křetínského je podle agentury Bloomberg klíčovou otázkou, kdy z oblasti fosilních paliv odejít. „V nepříliš vzdálené budoucnosti přijde okamžik, kdy bude neuvěřitelně obtížné prodat tato aktiva někomu dalšímu,“ uvedl John Morton ze společnosti Pollination, která se zabývá ekologickými investicemi. „Dlouhodobě investovat do fosilních paliv je naprosté bláznovství,“ prohlásil Morton, který dva roky působil jako poradce americké ministryně financí Janet Yellenové pro klimatické změny.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Švančara
6. duben 2023, 14:45

Svet by bol hned krajsi, ak by sme nemali smetiarov, patologov, pohrebne sluzby, supy, hyeny. No proste by sme boli vyberana spolocnost a na menovanych treba hadzat spinu.

Omega
6. duben 2023, 22:03

Miluju ironii.

Křetínský si jenom jasně spočítal, že to ještě 20 let bude neskutečně vydělávat

A všichni tihle nahoře jmenovaní jsou pro společnost mnohem důležitější než parlamenty

Martin Prokš
6. duben 2023, 23:22

Dobrý den,

Neznám pana Křetínského ani nikoho z okolí, jsem naprosto mimo. Ale řekl bych, že se článek mílý.

Že pan Křetínský nevsadil na to, že transformace energetiky na bezemisní nepůjde tak rychle. On si už před cca dvaceti lety prostě zanalyzoval, že bezemisní energetika je totální kravina. Teda pokud se nenalejou peníze a hlavně společenská vůle do jaderné a fůzní energetiky. Nebo pokud nepřijde nečekaný vědecko-technologický průlom, něco jako vynález telegrafu v době kurýrů na koních.

K tomu Resetu. Kéž by se všichni ti reseti a zelení magoři dobrovolně zresetovali do stavu před početím a ozelenili v kompostu a přestali nás ostatní lidi otravovat svými lepšolidskými zákazy a příkazy, které když odmítneme plnit tak na nás poštvou stát s celým aparátem úředníků, soudců, exekutorů, policií a kriminálů...

A k myšlence, že v nějaký moment se fosilní energetika nevyplatí a bude potřeba ji prodat a nebude komu. Proč? Ne nutně. Je to obchodní činnost s jednotlivými pobočkami. Až se pobočky přestanou vyplácet, tak je prostě ukončí. A když stát bude dělat problémy a rozkazovat, že nesmí ukončit protože stabilita a dodávky do sítě (i když na druhou stranu bude penalizovat emise ať už skutečné nebo fiktivní), tak ať si to stát odkoupí a provozuje sám. V nejhorším se peníze právně čistě odlejou ven, pobočka právně vyčlení do samostatné společnosti a ta se nechá zkrachovat nebo převzít státem...

hellokitty
7. duben 2023, 10:43

a kto tvori stat? stat sme my obcania... gratulujem za pokrivenu logiku a posielam cenu za strielanie sa do vlastnej nohy

Martin Prokš
7. duben 2023, 23:06

Dobrý den,

Aha, další adept na titul kličkujícího králíka.

Článek (mimo jiné) mluvil o tom, že pro investory typu pan Křetínský je důležité včas své portfolio prodat. Já na to reagoval, že to není nezbytně pravda, že záleží na tom co vlastník vlastně chce a co je ochoten.

O tom jaké to má důsledky pro stát a občany, nebo co bych si přál já, nebo vy, je klička zcela jinam.

Pravoslav Motyčka
7. duben 2023, 00:13

Pokud investujete v zemi jako Německo , která se rozhodla zlikvidovat 174 TWh výroby v jaderných elektrárnách a ještě jsme v elektroenergetice , kdy el energie má převzít většinu energetické spotřeby státu - vytápění budov přes tepelná čerpadla a dopravu. Stát sice může výrobu znevýhodnit , jenže nemá prostředky jak jí nahradit , takže ve výsledku vzroste cena el. energie a zisky zůstanou. Časem určitě dojde k útlumu výroby elektřiny z fosilních paliv, ale bez akumulace budou vždy třeba záložní zdroje , takže ty jeho elektrárny budou vydělávat i po tom co poběží jen několik stovek hodin ročně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se