Křetínského EPH se možná stáhne z polské společnosti PG Silesia

DomůUhlíKřetínského EPH se možná stáhne z polské společnosti PG Silesia

Česká energetická investiční skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) nevyloučila možnost, že se stáhne z největšího soukromého dolu na uhlí v Polsku.

Zpravodajský server Reuters přišel s informací, že skupina EPH, která nyní vlastní většinový podíl v důlní společnosti PG Silesia, zvažuje, že se vzdá svého podílu ve firmě. PG Silesia toto oznámila v polovině tohoto týdne, když mimo jiné uvedla, že kvůli souběhu více faktorů se stal provoz dolu neekonomickým navzdory velké podpoře investora a značným inovacím. Za posledních 10 let bylo do dolu investováno téměř 1,5 mld. zlotých (zhruba 9 mld. Kč).

Důl PG Silesia je polský největší soukromý důl a zaměstnává 1700 lidí a EPH nyní pravděpodobně nabídne svůj většinový podíl polskému státu, případně menšinovým akcionářům, kterými jsou zaměstnanci a odbory.  Představenstvo dále uvedlo, že se bude snažit udržet důl v provozu do roku 2021. Pokud by se EPH podílu zbavila, znamenalo by to odchod ze společnosti  PG Silesia po 10 letech.

“Každopádně to (prodloužení provozu) nebude možné bez projevení dobré vůle od zaměstnanců i od majitele. Majitel nevylučuje možnost převést svůj podíl, pokud o to budou mít zájem, minoritním vlastníkům nebo státu. Nicméně návrh na setkání s polskou vládou zůstává bez odpovědi. “ – z prohlášení PG Silesia

Agentuře Reuters se nepovedlo získat vyjádření ministerstva pro státní majetek, které by případně mělo být v problematice zaangažováno. PG Silesia, kterou vlastní EPH, má svůj černouhelný důl KWK Silesia zhruba 40 km od Českého Těšína a zásoby dolu momentálně převyšují 500 mil. tun nízkosirného černého uhlí.