LEAG: Provoz našich hnědouhelných dolů i po roce 2030 vidíme optimisticky
Německá energetická společnost LEAG vidí pravděpodobně, že v těžbě hnědého uhlí bude pokračovat i v průběhu příští dekády. Německá vláda se přitom snaží posunout termín odstavení uhelných zdrojů již na rok 2030, nicméně naráží na odpor tamních regionů, ve kterých se uhlí těží.
Výkonný ředitel společnosti LEAG Torsten Kramer podle serveru Clean Energy Wire (CLEW) uvedl, že je firma velmi optimistická v tom, že uhlí bude v regionu těžit i v průběhu 30. let. Německá vláda přitom usiluje o ukončení těžby v roce 2030, tedy o 8 let dříve vůči původně schválenému harmonogramu.
Tyto plány podle serveru však opakovaně odmítají premiéři spolkových zemí, ve kterých se uhlí těží. Podle místních vlád je uspíšení ukončení využívání uhlí nemožné, jelikož tyto země zatím nemají alternativní energetické a ekonomické zdroje.
Ještě přitom před rokem Kramer podle CLEW uvedl, že si dokáže představit nezávislost společnosti na těžbě uhlí v roce 2033. Ta by však byla podmíněna zajištěním bezpečnosti dodávek a připojením plynových elektráren umožňujících spalování vodíku ve čtyřech areálech v Lužici a středním Německu, kde společnost provozuje své hnědouhelné zdroje.
Jelikož k tomuto ještě nedošlo, je v současné době na stole stále plán na vyřazení uhlí do roku 2038. Před týdnem své nejistoty o uspíšení odstavení uhlí do roku 2038 vyjádřil i premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Hendrik Wüst. Podle něj je termín odstavení uhlí v této spolkové zemi do roku 2030 v ohrožení, pokud rychle nedojde ke konkrétním krokům pro zajištění výstavby nových plynových zdrojů.
Budoucnost společnosti je zelená
Podobně jako řada dalších společností z odvětví i LEAG plánuje přeorientování na obnovitelné zdroje. Podle Kramera již nyní společnost podniká obří kroky s tím, že dokončila plány na výstavbu solárních a větrných elektráren.
Výstavbu první velké fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 1 GW chce zahájit příští rok. Do roku 2030 by převážně v areálech bývalých dolů měla vybudovat až 7 GW solárních a větrných elektráren. Do roku 2040 by se pak tato hodnota měla zdvojnásobit.
Mohlo by vás zajímat:
Cituji: "Česko-německá společnost LEAG postaví v Lužici Gigawattfactory
05.05.2023 / 13:34 | Aktualizováno: 10.05.2023 / 17:39
Česko-německá společnost LEAG je jedním z pěti největších výrobců elektřiny v Německu a tuto pozici si chce udržet i do budoucna. Zdrojem energie pro výrobu elektřiny už nebude hnědé uhlí, ale nahradí je alternativní zdroje energie. Cílem společnosti je do roku 2040 vybudovat Gigawattfactory s výkonem až 14 GW. Její součástí se má stát solární park, větrná elektrárna a bateriové uložiště. Gigawattfactory bude podle vyjádření LEAG největším centrem zelené energie v Německu s celkovým objemem investic až 10 mld. EUR".
ČR vybudujeme Dukovany 2. Hádejte, kdo uspěje? A za levnější peníz. Křetínský není hloupý, v žebříčku světových miliardářů stoupá nahoru.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se