Domů
Uhlí
Polsko získalo výjimku a bude moci i nadále podporovat uhelné elektrárny
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Polsko získalo výjimku a bude moci i nadále podporovat uhelné elektrárny

Evropská unie ve středu 19. prosince dosáhla shody o navrhované reformě trhu s elektřinou. Tato reforma obsahuje ukončení státních dotací pro uhlí do roku 2025. Polsko v tomto ohledu získalo výjimku pro všechny kontrakty uzavřené s výrobci elektřiny z uhlí pro kapacitní mechanismy do konce prosince 2019.

Dne 19. prosince se zástupci evropských institucí dohodli na reformě trhu s elektřinou. Tato dohoda uzavírá přijetí legislativního balíčku, který Komise předložila v listopadu 2016, tedy před více než dvěma lety.

„Pokud členské státy výsledek jednání potvrdí, tak zde máme politickou shodu na celý balíček o čisté energetice.“

Elisabeth Köstinger, rakouská ministryně pro udržitelnost a turismus

Dohoda není dostatečně ambiciózní

Podle španělského europoslance Florenta Marcellesiho je ovšem dohoda nedostatečná k dosažení cílů dle Pařížské dohody, tedy omezení globálního oteplení dostatečně pod 2 ºC. Nový model trhu s elektřinou ovšem poprvé omezuje podporu uhlí zavedením emisního limitu pro účast v kapacitních mechanismech ve výši CO2 na 550 g/kWh pro všechny nové elektrárny.

Tento limit je centrálním mechanismem celé dohody a de facto vylučuje možnost státní podpory pro uhlí. Limit 550 g CO2/kWh bude aplikován na všechny nové elektrárny od vstupu nařízení v platnost. Na starší zařízení pak bude aplikován od 1. července 2025.

Výjimka pro Polsko

Dosažení shody mezi všemi dotčenými aktéry nebylo jednoduché a bylo nutné přijmout kompromisy. Předchozí jednání nebyla úspěšná mimo jiné kvůli neochotě Polska vzdát se svého modelu kapacitních mechanismů, které zahrnují i uhelné elektrárny. Skrze kapacitní mechanismy uhelné elektrárny získávají od státu finance za to, že zůstávají v pohotovostním režimu, aby mohly pokrýt výkyvy poptávky.

Polsko tedy s limitem 550 g CO2/kWh souhlasilo, ale výměnou získalo výjimku, která ochrání kontrakty uzavřené s výrobci elektřiny v rámci kapacitních mechanismů. Tato výjimka pak bude platit pro všechny kontrakty schválené před 31. prosincem 2019. Tento ústupek se ovšem nevyhnul kritice.

„Není přijatelné umožnit nejvíce závislému státu na uhlí, aby se limitu 550g vyhnul. Dnes je 36 z 50 nejvíce znečištěných evropských měst v Polsku.“

Martina Werner, německá europoslankyně

Komentáře

(3)

Petr

20. prosinec 2018, 13:59

No tak hlavně, že si globalisté protlačili v EU ty své zkorumpované kapacitní mechanismy, které mají podpořit dovozový plyn a obří více poruchové plynovky od Siemense a hlavně GE.

Když ve skutečnosti je na to daleko vhodnější ve všech ohledech přirozené maximum středních lokálních zdrojů místními silami předělaných na zimní kogeneraci.

Mirtek

21. prosinec 2018, 08:33

Můžeš to Petře trochu rozvést? Zajímalo by mě to, co se tím myslí zimní kogenerace (jsem laik).

Petr

21. prosinec 2018, 10:25

Modernizace většiny evropských tepláren na i kogenerační výrobu elektřiny, co jiného.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.