Domů
Uhlí
Předseda vlády Saska vyzývá k protestům proti dřívějšímu konci uhlí v Německu
Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath
Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Předseda vlády Saska vyzývá k protestům proti dřívějšímu konci uhlí v Německu

Uhlí
5 komentářů
2. prosinec 2021, 10:54
Eduard Majling

Formující se nová německá spolková vláda v průběhu listopadu představila své plány v oblasti energetiky, které by měly zahrnovat i rychlejší odklon od spalování uhlí než v aktuálně plánovaném roce 2038. Tyto plány se nicméně nezamlouvají všem německým politikům, kdy například předseda vlády spolkové země Sasko vyzval tamní odbory, aby proti dřívějšímu konci uhlí protestovaly.

Nová německá vládní koalice ke konci minulého měsíce představila koaliční smlouvu, ve které SPD, Zelení a FDP počítají s navýšením podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny na 80 % do roku 2030, což by mělo Německu umožnit ukončit výrobu energie z uhlí ke stejnému roku. Ambicióznější plány se nicméně nezamlouvají předsedovi vlády spolkové země Sasko Michaelovi Kretschmerovi, který podle serveru Clean Energy Wire podpořil odborové organizace v protestech proti plánům formující se vlády urychlit odchod od uhlí o 8 let.

Kretschmer byl v minulosti jedním z členů takzvané uhelné komise, která německé vládě doporučila jako termín pro odchod od uhlí nejpozději rok 2038. Podle Kretschmera by posunutí termínu znamenalo porušení důvěry, kterou zaměstnanci v uhelném sektoru vkládají do aktuálního plánu. Podle premiéra Saska by rovněž bylo nemožné v takto krátkém časovém horizontu vytvořit dostatečný počet nových pracovních pozic.

Ne všechny uhelné regiony se nicméně k plánům na rychlejší odklon od uhlí staví negativně, kdy předseda vlády spolkové země Braniborsko Dietmar Woidke uvedl, že dřívější odklon od uhlí by byl možný bez poškození regionů a zaměstnanců v tomto sektoru. Woidke, který byl rovněž členem uhelné komise, uvedl, že by se Lužice, hlavní braniborský uhelný region, mohl stát evropským vzorem pro odchod od využívání fosilních paliv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
josef
3. prosinec 2021, 13:27

Co se týče odchodu od uhlí pak k útlumu těžby v ČR dochází postupně už 30 let a celou tu dobu jsou severní Čechy a MSK regiony se zvýšenou nezaměstnaností, protože to není o zavření dolů je to o ekonomické struktuře celého regionu včetně vzdělání lidí. Díky útlumu dojde k tomu ,že dříve fungující a prosperující ekonomika se najednou stane nevýkonnou firmy závislé na levném uhlí ztrácí konkurenceschopnost, zaměstnancům jsou najednou k ničemu jejich dlouholeté zkušenosti a kvalifikace, musí pracovat za málo peněz v jiných profesích. Tím celý region chudne krachují služby na které lidé nemají atd. Čím je útlum rychlejší tím jsou dopady horší a naopak postupný útlum nevadí , protože utlumované obory většinou pouze sníží nebo zastaví nábor zaměstnanců a tak jak vznikají nové příležitosti v ekonomice tak lidé obor opouštějí nebo odcházejí do důchodu.

Jaroslav
3. prosinec 2021, 18:30

no, když se něco buduje 150 let, tak to nejde sfouknout za pár let...ale právě proto, že se to dělalo 150 let, tak by to mělo skončit...útlum by mohl být vždy rychlejší ale neměl by být likvidační jako v Německu....jednoho dne budeme rádi, když budeme mimo energetickou burzu

Tomáš
4. prosinec 2021, 09:34

Tak to dopadá vždy, když politici a jejich proklamace chtějí řídit ekonomiku. co to má za následek? Bídu a zničené životy!

Aleš
5. prosinec 2021, 09:33

Problém je v tom,že dosud žádná naše vláda nedala dohromady žádný smysluplný program jak uhlí v postižených regionech nahradit. Například v sz.Čechách jsou vynikající podmínky pro rozvoj OZE a skladování vyrobené laciné el.energie v podobě přečerpávacích elektráren v Krušnohoří a Podkrušnohoří využívajících jámy po vytěženém uhlí a strmý reliéf Krušných hor. Přitom by se mohlo využít i stávajících dálkových rozvodů el.energie. A laciná el.energie je základ pro rozvoj dalších moderních průmyslových oborů zvláště,když je tam dobrá dopravní dostupnost (dálnice D7 a D8 ).

Tomáš F
5. prosinec 2021, 23:06

V Krušných horách dneska nepostavíte ani malou vodní elektrárnu natož obludné přečerpávačky. Parta okolo OZE totiž zajistila předtím i NIMBY a BANANA (Build absolutly nothing anywhere near anything) zákony. A zatápět lomy jako je Bílina je tak na 30 let.

Parta bleeding heart liberals také dost vystupuje za klientelu která bude útlumem a drahými energiemi nejvíce postižena. A současná Evropa neumí řešit problémy ničím jiným než tiskem peněz. Takže nás čeká zchudnutí, inflace, ztráta konkurenceschopnosti, ale tak to ve státech kde vládne socialismus chodí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se