Domů
Uhlí
RWE v Německu urychlí odklon od uhlí, nyní ale prodlouží chod uhelných zdrojů
Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

RWE v Německu urychlí odklon od uhlí, nyní ale prodlouží chod uhelných zdrojů

Uhlí
31 komentářů
4. říjen 2022, 11:55
ČTK

Berlín 4. října (zpravodaj ČTK) – Německá energetická společnost RWE o osm let uspíší odklon od uhlí, nově tak počítá s rokem 2030. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili spolkový ministr hospodářství Robert Habeck a šéf RWE Markus Krebber. Součástí dohody mezi Berlínem, RWE a spolkovou zemí Severní Porýní-Vestfálsko je ale prodloužení chodu rezervních uhelných elektráren do jara 2024. Tyto bloky měly být původně odpojeny ke konci letošního roku.

„Soustředíme se na zvládnutí energetické krize a velmi vysokých cen energií. Kvůli tomu se nyní neobejdeme bez výroby energie z uhlí,“ řekl Habeck.

Německo se stejně jako ostatní evropské státy po ruské invazi na Ukrajinu potýká s nedostatkem plynu, který Evropa chtěla využít k přechodu k čistým a obnovitelným zdrojům energie.

Německo kvůli snížení spotřeby plynu spustilo uhelné elektrárny, které dosud drželo v rezervě. Habeck dnes řekl, že takový postup byl nezbytný, ale že Berlín nadále počítá se svými klimatickými cíli. Prohlásil také, že Německo po roce 2024 musí výrazně urychlit odchod od uhlí.

Německý zákon počítá s útlumem uhelné energetiky do roku 2038. Vládní koaliční smlouva sociálních demokratů, Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) ale uvádí, že v ideálním případě by mohlo Německo přestat spalovat uhlí pro výrobu energie už do roku 2030. K tomuto datu země podle Habecka plánuje získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až 100 procent.

Dnešní tisková konference, které se zúčastnila i ministryně hospodářství a ochrany klimatu Severního Porýní-Vestfálska Mona Neubauerová, definitivně zpečetila osud západoněmecké obce Lützerath. Obec, která stojí na uhelném nalezišti, bude zbořena.

„Uhlí pod Lützerathem potřebujeme vytěžit,“ řekl Habeck.

Podle Neubauerové záchrana místa nebyla kvůli rozvoji těžby možná. Likvidace dalších obcí se ale už podle dohody neplánuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Zbyněk Poisl
4. říjen 2022, 12:56

A k čemu se budou přiklánět? K OZE? I malé dítě dnes už ví, že uhlí není možné nahradit větrníky nebo slunečníky. Takže RWE urychlí německou cestu do energetického pekla!

hlpb
4. říjen 2022, 13:43

Zbyňku, něco reálných čísel, místo tvých pocitů:

Podíl výroby dle zdrojů Německo:

rok 2000:

1. uhlí = 50%

2. JE = 30%

3. plyn = 9%

4. OZE = 7%

5. ostatní 4%

A teď se podívej jaké množství uhlí a JE se OZE podařilo za 22 let nahradit:

rok 2022

1. OZE = 52%

2. uhlí = 32%

3. plyn = 9%

4. JE = 7%

Ladislav Novák
4. říjen 2022, 13:54

Však tomu nesmyslu, který tady předkládáš stále dokola, taky vděčíme za ROZSÁHLOU ENERGETICKOU A FINANČNÍ KRIZI, kterou NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÁ POLITIKA NA SVĚTĚ Německa a EU/EK způsobila.

No a ještě pro zopakování přehled výroby el. energie v Německu v reálných, falešnými statistikami roční průměrnosti nezkreslených údajích v posledních týdnech:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.09.2022/04.10.2022/today/

Ivan Švančara
4. říjen 2022, 14:04

Blaho, ty bol vzdy majakom spravneho chapania statistickych cisiel.

Emil
4. říjen 2022, 14:08

Takže i kdyby ta čísla za rok 2022 byla konečná jako že nejsou, protože ve čtvrtém čtvrtletí je poslední dobou výroba z uhlí nejvyšší a Německo teď spouští uhelné elektrárny o 106, podařilo se za 22 let snížit závislost výroby elektřiny na uhlí zhruba o třetinu, ve skutečnosti ještě méně. Z toho víc než polovina byla nahrazena pálením biomasy.

hlpb
4. říjen 2022, 14:48

Emile, tvoje pocity jsou nepodstatné čísla mluví jasně:

aby to došlo i tobě: rozložíme si ještě OZE:

rok 2000 z podílu 6,6% OZE na celkové německé výrobě tvoříly tyto zdroje:

1. voda = 4,6%

2. vítr = 1,7%

3. biomasa = 0,3%

4. Slunce = 0%

rok 2022 z podílu 52% OZE na celkové německé výrobě tvoří tyto zdroje:

1. vítr = 24%

2. Slunce = 14% (letos FVE porazí v pohodě plynové i jaderné elektrárny)

3. biomasa = 9%

4. voda: 3%

5. geotermální = 1%

Emil
4. říjen 2022, 14:53

Bláho, to nejsou žádné "pocity" ale fakta vycházející z vámi uváděných dat.

Milan Vaněček
4. říjen 2022, 15:45

Tvrdá data co zde uvádí hlpb jsou jasná. Cíl Německa (a všech ekonomicky vyspělých zemí (USA, Čína, Japonsko, ...) je jasný: stále více OZE.

Léta jsem tu diskutoval s kolegou Wagnerem a ostatními, že Německo bude neustále zvyšovat výkon svých FVE a VtE, na několikanásobky současných hodnot. Kolego Wagner neustále oponoval: to nejde.

Vidíte v praxi, že to jde, když je ekonomika výkonná a technika dostatečně vyspělá.

A dokáže se vypořádat s nedostakem plynu (sankce vůči ruskému plynu). A podpořit svůj průmysl a občany v (dle mého názoru úmyslně) vzniklé drahotě 200 miliardami Eur.

A dokáže nahradit výrobu elektřiny z plynu elektřinou z uhelných elektráren (na okamžik je "Greta zapomenuta" a likvidace obcí kvůli těžbě uhlí jsou možné). Dočasně vítězí heslo "více uhlí". Němci jsou velmi pružní a technicky zdatní.

To je jeden pohled. Druhý pohled je z hlediska chudší části EU, s třetinovými platy a nízkou či žádnou podporou průmyslu. Teda i té naší země. Elektřiny vyrábíme nadbytek stále stejně levně, ale je pro nás několikanásobně dražší. Každá země EU má svoje specifika v energetice, proto se těžko mohou dohodnout jednomyslně na skutečných opatřeních k omezení současných ryze spekulativních cen (které vyhovují resp. jsou podporovány většinou významných hráčů v energetice).

Třetí pohled je z hlediska specifické země v EU-dominantně jaderné Francie. Ale ta slibuje, že do poloviny února uvede všechny své opravované JE do provozu. Uvidíme, doufejme.

Evropská řešení pro levnější elektřinu samozřejmě jsou, ale to bych se musel zaplést do politiky a nevím zda by to prošlo censurou. Uvidíme co EU dohodne a co udělá naše vláda pro naše občany a podniky.

Emil
4. říjen 2022, 16:11

Kolega Wagner nikdy neoponoval že to nejde, přestaňte si vymýšlet, Vaněčku. Kolega Wagner psal, že to nevede k nízkoemisní energetice, a jasně vidíme, že měl pravdu.

Za těch 200 miliard Eur co teď utratí (a dalších 500 miliard Eur co už utratili) mohli mít Němci energetiku čistou jako Švédsko nebo Norsko. Místo toho dál bourají vesnice, protože je pod nimi uhlí.

Milan Vaněček
4. říjen 2022, 17:03

ad Emila: Němci nikdy nebudou mít energetiku jako Norsko. To říkáte úplné nesmysly.

Norsko jede na vodních elektrárnách, i Švédsko má hodně elektřiny z vodních elektráren.

To Němci mít nikdy nebudou, mají jen nepatrný kousíček Alp.

Proto Němci jedou cílevědomě za FVE a VtE a musí mít přechodové údobí (minimálně 10 let, spíš 15) s plynem či uhlím. Plyn by byl lepší, ale nejde to, tak nastoupí uhlí. Pořád má u nich uhlí menší podíl (v procentech) na výrobě elektřiny než u nás či v Polsku.

Samozřejmě cesta Němců vede k "nízkoemisní" energetice, pro ně je především podstatné aby to byla čistá, obnovitelná energetika (za těch 15 let), bez nebezpečných odpadů a rizik jaderných havarií.

Bohužel ta jejich realizace je příliš rychlá=drahá a my jsme na ně příliš ekonomicky navázaní a příliš chudí....

hlpb
4. říjen 2022, 17:08

Emile, přechod na OZE v Německu není ani v polovině cesty, tak nebuď netrpělivej.

Letos bude instalováno v Německu cca 6,5 GW ve FVE a cca 3 GW ve VTE tj. + 13 TWh/rok pro OZE. V dalších letech to nabere ještě větší rychlost. A samozřejmě se začínají krásně rozjíždět elektrolyzéry (letos vzroste instalovaná celosvětová kapacita elektrolyzérů z loňských 500 MW na 2 GW). Po roce 2026 budou nezbytně už každý den potřeba v období od dubna do srpna hlavně v Německu, protože v tomto období budou německé FVE produkovat každý den velké přebytky EE = H2.

Trend je nejen v EU zcela jasný FVE a VTE jede.

Jen pohled na meziroční růst výroby z FVE v EU je NICE.

Množství vyrobené el. energie z FVE v EU:

celý rok 2021 = 131 TWh

k 3.10.2022 = 142,5 TWh

Letos přidá FVE minimálně 30 TWh.

Emil
4. říjen 2022, 17:21

Vaněčku, já jsem nepsal že mohli mít Němci energetiku jako Norsko ale že ji mohli mít za ty peníze čistou jako Norsko. Úplné nesmysly tu píšete vy. K nízkoemisní energetice jejích cesta nevede ani s plynem, natož s uhlím. Němci si zvolili místo zanedbatelného rizika jaderných havárií jistotu v podobě ještě daleko větších škod způsobených spalováním uhlí. A Vaněček této ekocidě nadšeně aplauduje.

Milan Vaněček
4. říjen 2022, 18:00

Opakuji, u nás dělá (a bude dělat spoustu let) spalování uhlí a plynu (v procentuálním podílu na výrobě elektřiny) více než v Německu. A nízkoemisní bude dřív Německo.

Ale Čína dělá mnohem více emisí a to rozhoduje, koncentrace CO2 je celosvětová.

O celosvětových emisích rozhodují Čína, USA a Indie.

Cestu obnovitelných čistých obnovitelných zdrojů realizují Čína (pomalu), Indie (ještě pomaleji), USA, Japonsko, Korea, Německo i celá EU. Ale ti prví tři jsou největší a tedy rozhodující emitenti CO2.

PR agentura Emil si může tvrdit co chce, urážet koho chce, ale realitu neokecá.

Emil
4. říjen 2022, 18:25

Takže diskuse končí jako s "PR agenturou Vaněček" vždycky, od dat z německé energetiky se přesouváme k obvyklým věštbám vydávaným za "realitu" a do různých koutů světa, které mají sloužit jako omluva pro totální selhání německé energetické politiky, kterého jsme svědky v přímém přenosu.

Milan Vaněček
4. říjen 2022, 18:52

Německé, Francouzské a hlavně České energetické politiky. To poslední je pro naše peněženky nejhorší.

Michal K.
4. říjen 2022, 16:06

takze 22 rokov budovania, vrazenych cez bilion eur a vysledok je, ze sa podarilo uhlie dostat z 50% na 32%.

K tomu zavislost na energetickych sietach susednych statov, vysoke ceny elektriny, zavislost na dovoze plynu a k tomu posledne roky stupajuce emisie.

Nieco ako Napoleonove Waterloo ...

Josef
4. říjen 2022, 18:41

Pane Michale K.

kde vidíte vzrůst emisí? To že se v Německu neplní plán snižování emisí, neznamená, že se nesnižuji. Podívejte se schválně jaké emise produkuje výroba ele u nás v ČR a budete překvapen

Dole je graf od 2012

https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_price_emission/01.01.2012/18.09.2022/today/

Michal K.
6. říjen 2022, 08:18

emisie v germanii

2020 314g

2021 355g

2022 uz teraz to vychadza este viac

porovnanie 3 posl mesiacov

2021-07 - 46% OZE, 38.0 TWh, 344g

2021-08 - 49% OZE, 39.9 TWh, 320g

2021-09 - 39% OZE, 40.5 TWh, 408g

2022-07 - 49% OZE, 41.3 TWh, 371g

2022-08 - 42% OZE, 38.5 TWh, 422g

2022-09 - 45% OZE, 40.1 TWh, 407g

Zbyněk Poisl
4. říjen 2022, 20:42

:-) Krásná ukázka demagogie nebo absolutní neznalosti. Němci těchto výsledků dosáhli jen díky tomu, že jim zbytek Evropy poskytuje stabilizační podporu. Kdyby na to byli sami, už by dávno byli potmě. Takže závěr je jednoduchý, není možné, aby podobným způsobem postupoval i zbytek Evropy, protože na to nejsou dostatečné stabilizační kapacity! Nehledě na to, že cena takto produkované elektřiny stoupla na desetinásobek a je jí tragický nedostatek! To je taky realita roku 2022!

Josef
4. říjen 2022, 21:23

No zatím Německá energetika stabilizuje jadernou velmoc Francii.

richie
5. říjen 2022, 13:09

francuzsko teraz stabilizuje skor belgicko, dansko a svedsko .. nemecko tam posiela len prebytky s ktorymi nevie ako nalozit (ak nahodov zafuka) - na juh ich nedostane (bez zatazovania okolitych sieti - aj francuzskych) a akumulaciu nema a ked prestane fukat a nesvieti, tak si to taha naspat od koho sa da (a nekedy aj z toho francuzska)

problem je ze poniektori tu mylne/klamlivo prezentuju situaciu, ked nemecko (a niekedy aj anglicko ci spanielsko) nevedia upotrebyt neodhadnutu nadvyrobu z nahodnych zdrojov a tlacia to kam sa len da (a aj to len z dovodu aby znizili straty z takej vyroby - lebo inak by doma platili este viac za nutene odstavenie vyroby)

Josef
5. říjen 2022, 17:57

To@Richie : na to že s přebytky neví rady tak je to velice stabilní dodávka, ale Vy již 20 let předpovídáte krach...

richie
6. říjen 2022, 08:50

ad Josef 5. říjen 2022, 17:57

To@Richie : na to že s přebytky neví rady tak je to velice stabilní dodávka,..

rozumiete vobec co znamena pojem stabilny?

ale Vy již 20 let předpovídáte krach...

hlavne ze tu obcasne prispievam mozno 2~3 roky ..

asi tak vyzera potom komunikacia na "urovni" .. ked sa miesto faktov a argumentov pouziva dojmologia a prazdne frazy.. zial skutocnost to nezmeni ..

Martin Prokš
5. říjen 2022, 10:03

Dobrý den,

Poznámka k uváděnému číslu 52% OZE za rok 2022. 52% znamená, že OZE vyrobily těsně více než polovinu elektřiny. To by mělo být v grafech jasně vidět na první pohled, že OZE a zbytek výroby jsou vyrovnané.

Letmým pohledem do grafů na Agorameter nastavením 01.01.2022 až 04.10.2022. Nezlobte se na mě, ale tam to OZE polovinu plochy fakt nezabírají. Jestli něco přes 1/3, to by tak mohlo být.

Někde je něco špatně, někdo někde kreativně pracuje s daty...

Ladislav Novák
4. říjen 2022, 13:47

Všechny firmy musí provozovat "Greenwashing", aby k nim byl zeleně zfanatizovaný německý lid přívětivý. Stačí se podívat, co vyvádí německý Kaufland a Lidl ve jménu "zeleného" imidž. Balení vážených potravin do papíru jako za cara Klacka (co na to hygiena?) místo do tenké plastové fólie, náhrada bílého termopapíru v pokladnách nejkvalitním modrým, který se během krátké manipulace znehodnotí a i tak není ke čtení (co na to Ministerstvo financí a ČOI?) a podobné zrůdnosti v nákupních taškách apod.

No a že je tvrzení o "urychlení odchodu od uhlí" v přímém a logickém rozporu s "prodloužením chodu uhelných elektráren", toho už si nikdo ze zelených makovic v německé vládě nevšímá. Vždyť to vůbec není podstatné! :-D

Rejpal
4. říjen 2022, 22:22

Přesně tak Německo se totálně zbláznilo logické by bylo

pokračovat v těžbě uhlí a omezit plyn.

Maly Jarda
4. říjen 2022, 18:38

Je vidět že zelení akivisté mají v Evropě jediný úkol zadaný z USA , co nejvíce škodit .. lidem, společnosti, svobodě, ekonomice a přírodě

Milan Vaněček
4. říjen 2022, 19:06

Toto je zajímavá informace pro budoucí stavebníky resp. ty co chtějí zateplit dům a předělat topení, ohřev vody i letní klimatizaci:

Panasonic brings air-to-water heat pumps to Europe

"Panasonic’s new heat pump can supply domestic hot water, heating and cooling from a single, integrated unit. It can also synchronize with the Japanese company’s PV panels"

pv-magazine.com/2022/10/04/panasonic-brings-air-to-water-heat-pumps-to-europe/

"The heat pumps can supply domestic hot water, heating and cooling from a single, integrated unit. They are currently available with a power of 3 kW, 5 kW, 7 kW, and 9 kW for all-in-one configurations and 5 kW, 7 kW, and 9 kW for the mono-bloc variants. It can also synchronize with PV panels with Panasonic's own technology printed circuit board (PCB) technology CZ-NS4P and smart-grid compatibility."

"In September, Panasonic announced a plan to increase annual production of heat pumps at its facility in Czechia to 500,000 units by March 2026. It started production of air-to-water indoor heat pumps in Plzen, Czechia, in 2018."

Maly Jarda
4. říjen 2022, 19:17

To by bylo krásné řešení .. kdybychom nevyváželi naší elektřinu na německou burzu a zpátky ji nenakupovali za německé ceny , jelikož jinak by nám naši němečtí přátelé vypnuli plyn a naši američtí přátelé by nás zažalovali u mezinároní arbitráže jelikož by jimi spoluvlastněný ČEZ přišel o zisky.

Rejpal
4. říjen 2022, 22:45

To Bláha , Vaněček a spol. Pánové Vaše znalosti enegetiky nejsou o tabulkách ale a fyzice. kolik že má podíl vítr v Německu ? 24% na el. energii a kolik je to celkově když elektřina má podíl 18% na konečné spotřebě energie ? 0,24x 0,18 = 4,32% Takže pánové probuďte se ! a teď plyn víte kolik v Německu podíl plyn - 26% na celkové spotřebě - je to údaj od Německé vlády pokud vítr je na 4,32 % za 22 let vývoje pak na plyn by se tímto tempem dostat za jak dlouho ? je to za 131 let pánové a to mluvíme jen o výrobě za rok kdežto ten plyn potřebují Němci zejména od listopadu do konce dubna a spotřeba je podle teploty. Je skvělé že si umíte vyhledat tabulky ještě tak pochopit kontext a umět ta čísla správně interpretovat.... a ne jen tato čísla a o tom to je....

Jimi
5. říjen 2022, 08:36

Dle ourworldindata (energy mix in germany) je Vítr 8,8% a Solar 3,65% - to jsou údaje za rok 2021, letos to bude víc. Vaše číslo 18% se pravděpodobně nezakládá na pravdě - ani jsem ho nedokázal dohledat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se