RWE: I přes investice kvůli emisním limitům budou naše uhelné elektrárny profitabilní i v příštím desetiletí
Institut energetické ekonomie a finanční analýzy (IEEFA) v minulém týdnu vydal zprávu, ve které tvrdí, že uzavření poloviny instalovaného výkonu hnědouhelných elektráren německého energetického giganta RWE by společnosti přineslo prospěch ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Tato zpráva přiměla RWE reagovat. Společnost uvedla, že vidí profitabilitu svých elektráren i za horizont roku 2021, kdy vejdou v platnost nové emisní standardy, které si vyžádají investice ve výši stovek milionů euro.
Německá společnost RWE, která po výměně aktiv s dalším německým energetickým gigantem E.ON a rozdělení své odštěpené části v podobě innogy, získala ke svým fosilním elektrárnám obnovitelné zdroje právě z innogy a E.ON je největším výrobcem elektřiny v Německu.
Společnost aktuálně v Německu provozuje 18 uhelných bloků v 7 elektrárnách o celkovém výkonu 9,7 GW. Minulý týden mluvčí RWE pro agenturu Platts uvedla, že její uhelné elektrárny budou profitabilní i v příštím desetiletí a to navzdory nutnosti investovat do těchto zdrojů nižší stovky milionů euro, aby vyhověly novým emisním standardům, které vejdou v platnost od roku 2021.
Německá vláda plánuje nové emisní standardy Evropské unie pro velká spalovací zařízení (Large Combustion Plants BAT reference documents – LCP BREF) implementovat bez derogace, tedy od října 2021, stále probíhá zpracování technické analýzy.
„Očekáváme, že spolková vláda implementuje standardy v horní části rozmezí stanoveného standardy EU, které jsou již tak ambiciózní,“ uvádí mluvčí RWE.
RWE vs. IEEFA – různé predikce budoucího vývoje
RWE svým vyjádřením reagovala na zprávu IEEFA, která uvádí, že se společnosti investice do starších uhelných elektráren Niederraußem a Neurath pro splnění nových emisních limitů nevyplatí a tyto elektrárny by se v příštím desetiletí staly pouze minimálně profitabilními, nebo ztrátovými.
Aktuálně je v provozu 7 bloků elektrárny Niederraußem o celkovém výkonu 3,7 GW a 7 bloků elektrárny Neurath o celkovém výkonu 4,4 GW. Většina z těchto bloků byla do provozu uvedena před 40-50 lety. 2 bloky elektrárny Niederaußem a 1 blok elektrárny Neurath mají být v letech 2018 a 2019 přesunuty do německé hnědouhelné rezervy, a emisní normy LCP BREF se tak na ně z důvodu nízkého využití nebudou vztahovat.
Podle dat společnosti DNV by v případě zbylých bloků investice pro snížení emisí NOx pod hranici 175 mg na metr krychlový spalin představovala 580 mil. EUR (15 miliard CZK). Společnost RWE náklady odhaduje na 200 mil. EUR (5 miliard CZK). Tyto bloky přitom produkují mezi cca 180-190 mg NOx na metr krychlový spalin.
„Při zohlednění stáří (46 let) 3,3 GW instalovaného výkonu uzavřených bloků uhelných elektráren dle našeho scénáře a investičních nákladů na požadované BREF úpravy, nejsme přesvědčeni o významném čistém zisku plynoucího z jejich pokračujícího provozu po roce 2021,“ uvádí zpráva IEEFA.
RWE odmítá závěry analýzy o neprofitabilitě zmíněných elektráren, uvedla mluvčí RWE. Společnost očekává rostoucí ceny silové elektřiny z důvodu vyřazení jaderných elektráren v zemi po roce 2022. Zpráva IEEFA přitom počítá s poklesem ceny silové elektřiny až do roku 2021 a rostoucí cenou emisních povolenek, a následně pouze s mírným nárůstem ceny silové elektřiny po roce 2021.
Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se