Slovinsko se chystá na odchod od uhlí: Šoštanj bude zřejmě v provozu jen v krajních případech
Poslední zbývající uhelná elektrárna ve Slovinsku Šoštanj bude pravděpodobně v provozu pouze během nedostatku elektrické energie a vysokých cen. Bude tomu tak do doby, než země podle plánů úplně ukončí výrobu elektřiny z uhlí v roce 2033.
Slovinská uhelná elektrárna Šoštanj se na celkové domácí výrobě energie podílí zhruba z jedné třetiny. Jak informuje server Euractiv, v poslední době se ovšem potýká s problémy. Důvodem jsou nízká těžba v blízkém uhelném dolu Velenje, který je hlavním zdrojem uhlí pro elektrárnu, vysoké ceny povolenek a časté odstávky kvůli údržbě.
"Pokud je elektřina vyráběná tepelnou elektrárnou drahá, musíme se sami sebe zeptat, kolik hodin provozu je rozumných a dává ekonomicky smysl," řekl Tomaž Štokelj, CEO energetické skupiny HSE, která Šoštanj vlastní.
Podle Štokelja je složité představit si Slovinsko bez energie z elektrárny Šoštanj v krátkodobém horizontu, nicméně pokud bude nutné spalovat drahé uhlí a kupovat drahé emisní povolenky, tak vyráběná elektrická energie nebude moci být levná. Z toho důvodu Štokelj předpokládá, že se výhledově uhelná elektrárna Šoštanj bude využívat pouze v mimořádných případech, například při nedostatku elektrické energie nebo při vysokých cenách.
Majitel zdroje Šoštanj, skupina HSE, plánuje do elektrárny instalovat moderní kotel, který dokáže spalovat biomasu a jiná alternativní paliva a tak elektrárnu připravit na odchod od uhlí. Vzhledem k tomu, že je Šoštanj zdrojem dálkového vytápění pro několik tisíc domácností, by to umožnilo dodávat teplo a vyrábět elektřinu za dostupné ceny.
Odchod od uhlí má umožnit rozšíření jaderné elektrárny
Slovinská vláda v lednu 2022 přijala národní strategii pro odchod od uhlí a rozhodla, že do roku 2033 uzavře své uhelné elektrárny. Ukončit výrobu elektřiny z uhlí má umožnit vybudování nového bloku jaderné elektrárny Krško.
Slovinská vláda ovšem rozhodla, že o vybudování nového bloku rozhodne referendum, jehož datum doposud nebylo oznámeno. Oficiálně proto není stanoven ani harmonogram případné výstavby a dokončení, ale slovinská vláda se nechala slyšet, že rozhodnutí o výstavbě chce učinit nejpozději v roce 2027.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se