Domů
Uhlí
Soud zrušil emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Musí plnit limity, nebo zastavit provoz
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Soud zrušil emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Musí plnit limity, nebo zastavit provoz

Uhlí
10 komentářů
7. březen 2022, 19:25
ČTK

Soud zrušil emisní výjimku pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Musí plnit limity, nebo zastavit provoz, uvedly v tiskové zprávě Hnutí Duha a Greenpeace. Vyjádření elektrárny ČTK zjišťuje.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě dnes zrušila výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, kterou udělilo ministerstvo životního prostředí. Podle ekologických organizací, které ji soudně napadly, by provozovatel elektrárny, společnost Severní energetická, měl začít plnit emisní limity platné od srpna loňského roku, nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce.

Soud podle Hnutí Duha a Greenpeace uvedl, že nebylo prokázáno, že by provozovatel potřeboval ke snížení emisí šest let. V rozsudku se vyjádřil, že by za odůvodněnou považoval výjimku o délce maximálně dvou let, delší doba trvání by nebyla v souladu s požadavkem zákona o integrované prevenci a s obecným principem práva, že výjimky musí být vykládány vždy restriktivně. Zároveň se žádost o výjimku vrátí k dalšímu projednání krajskému úřadu Olomouckého kraje, který bude při novém rozhodování o výjimce vázán právním názorem soudu.

Elektrárna Chvaletice
Ilustrační foto

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity, v listopadu vydaná výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu šesti let.

„Samozřejmě vnímáme aktuální situaci způsobenou agresí ruského režimu proti Ukrajině. Nouzovým řešením nezodpovědného přístupu provozovatele a úřadů by v případě vyhodnocení dočasné potřebnosti elektrárny při ukončení dodávek paliv z Ruska bylo rychlé udělení časově omezené výjimky,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vojvodik Petr
8. březen 2022, 10:26

Soud bude vyrábět elektřinu.

Milan
8. březen 2022, 11:46

A prida se k nim Duha a Greenpeace.

energetik
8. březen 2022, 12:13

Alespoň nějaká pozitivní věc v poslední době se povedla. Je super že v tomto případě konečně zvítězilo právo a spravedlnost a bude zachráněno zdraví a životní prostředí.

Miroslav
8. březen 2022, 12:20

Právem a spravedlností z pohledu naprosté minority občanů (čtěte hlučných ekoteroristů kterým je vše úplně jedno) si doma tisíce lidí nerozsvítí resp. nezatopí. V této bezpečnostně nestabilní době, by se to mělo považovat za zločin proti republice, a aktéři (Hnutí duha a Greenpeace) by měli být zakázáni stejně jako Sputnik nebo RT. Jedna věc je bojovat za lepší životní prostředí, a druhá věc je v případě ohrožením energetické bezpečnosti státu napomáhat nepříteli.

energetik
8. březen 2022, 16:16

Nesmysl. Jen se chvíli bude vyvážet o trošku méně elektřiny za hranice, škodícím šmejdům klesne zisk a v síti bude větší prostor pro slušnějšího podnikatele který nestaví své zisky na tom že škodí ostatním. Trh díru velmi rychle zacelí.

energetik
8. březen 2022, 16:16

Nesmysl. Jen se chvíli bude vyvážet o trošku méně elektřiny za hranice, škodícím šmejdům klesne zisk a v síti bude větší prostor pro slušnějšího podnikatele který nestaví své zisky na tom že škodí ostatním. Trh díru velmi rychle zacelí.

Petr
8. březen 2022, 20:15

Vy jste normálně génius, který vyřešil energetickou situaci na dlouhá desetiletí dopředu.

Ten Váš slušnější podnikatel koupí plyn od Rusů (čímž zafinancuje válku na Ukrajině), spálí ho v kogeneračce nebo na turbíně bez dodávek tepla a možná tak nepatrně ušetří životní prostředí o nula celá nula nula nic a samozřejmě to budě dělat pro dobro občanu a rozhodně nikoliv za 700EUR/MWh. Normálně utopická idylka.

Petr Hariprasad Hajič
9. březen 2022, 15:09

Taky si myslím, že dva roky rtuti a NOx je až moc. Času i tak mají dost.

Richard Vacek
8. březen 2022, 14:26

Být majitelem, tak poslechnu soud, zavřu krám a odjedu někam daleko, kde je hezky.

Petr Hariprasad Hajič
9. březen 2022, 15:12

Hodně lidem by se ulevilo. Místo nesmyslného odškodňování znečišťovatelů za emisní povolenky by byly peníze na výstavbu nebo podporu třeba FVE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516