Těžba uhlí v Polsku v poslední době klesá, poptávka naopak roste

DomůUhlíTěžba uhlí v Polsku v poslední době klesá, poptávka naopak roste

Těžba černého uhlí v Polsku se letos v září meziročně snížila o 9 % na 5,6 milionů tun. Polské doly se s poklesem těžby potýkají již delší dobu. Poptávka po uhlí v posledních měsících v zemi naopak roste, a polští obchodníci jsou tak nuceni uhlí dovážet ze zahraničí, aby mohli splnit kontrakty se svými zahraničními zákazníky.

Údaje z agentury pro průmyslový rozvoj (ARP) ukazují, že produkce černého uhlí za měsíc září meziročně poklesla z 6 mil. tun na 5,63 mil. tun a prodeje se propadly dokonce o 36 % na 5,4 mil. tun. Těžba přesto vzrostla ve srovnání s předešlým měsícem, kdy v srpnu bylo vytěženo 5,33 mil. tun černého uhlí. Za poslední období bylo září měsícem s nejvyšší produkcí od letošního března, kdy se vytěžilo 6 mil. tun tohoto nerostu.

Produkce polského uhlí stabilně klesá v průběhu let. Za rok 2016 bylo u severního souseda vytěženo 70,5 mil. tun černého uhlí, což je pokles téměř o polovinu oproti roku 1995, kdy se vytěžilo 137 mil. tun. Před deseti lety se měsíční objemy těžby pohybovaly okolo 8 mil. tun. Polsko v nadcházejících letech nicméně plánuje navýšit svou domácí produkci, což má vést ke snížení dovozu uhlí ze zahraničí.

V září se průměrná cena za energetické uhlí pro polské elektrárny a průmyslové kogenerace pohybovala na hladině 206 Zlotých za tunu (1238 Kč/t). To je meziroční nárůst o 9 Zlotých za tunu. Výrazně rychlejším tempem poté rostla cena pro polské zdroje dodávající teplo do soustav centrálního zásobování teplem, která meziročně stoupla o 19 % na 237,7 zlotých za tunu.

Polským těžařům nyní mohou pomoci rostoucí ceny černého uhlí na světových trzích, kdy cena importovaného černého energetického uhlí z přístavu v Rotterdamu od začátku letošního roku vzrostla přibližně o třetinu.

Pokles těžby vede k růstu importu

Kvůli nedostatku uhlí z domácích zdrojů musel polský exportér Weglokoks tuto surovinu začít dovážet ze Spojených států, aby mohl splnit kontrakty se zahraničními zákazníky. Společnost na konci září oznámila, že americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku. V budoucnu ho ale bude muset prodávat i na domácím trhu.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...