Domů
Rychlé zprávy
USA: Nenákladné rekvalifikace zajistí lidem v uhelném sektoru novou práci v solárním odvětví

USA: Nenákladné rekvalifikace zajistí lidem v uhelném sektoru novou práci v solárním odvětví

Vědci z USA tvrdí, že rekvalifikace tamních zaměstnanců v uhelném sektoru na pracovníky v solárním odvětví nemusí vyjít draze a zároveň může přinést řadu dalších benefitů. Nová studie také představila konkrétní pozice, na které je možné stávající zaměstnance rekvalifikovat, jaký plat by v nových podmínkách mohli zaměstnanci očekávat a jak celý proces financovat.

Uhlí v poslední době nezažívá příliš dobré období a jeho budoucnost je dlouhodobě nejistá. S nástupem obnovitelných zdrojů, poklesem ekonomického růstu v zemích BRICS a mezinárodními závazky o snižování emisí skleníkových plynů má před sebou uhlí s velkou pravděpodobností nepříjemnou budoucnost. I přes pravděpodobné oživení poptávky po uhlí zaměstnanost v sektoru snižuje stále větší mechanizace a v energetice rovněž upřednostňování jiných paliv a zdrojů.

Problémy přicházejí ze všech částí světa a mnoho lidí si klade otázku jak pomoci lidem, kteří s poklesem uhelného sektoru přicházejí o práci. Na situaci v USA se zaměřila vědecká studie Joshuy Pearce a Edwarda Louieho, kteří vypracovali publikaci zaměřenou na rekvalifikaci pracovníků uhelného sektoru do solárního odvětví. Studie se primárně zaměřila na odhad nákladů spojených s rekvalifikacemi a možnostmi, jak tyto rekvalifikace zaplatit. Dále se vědci pokusili najít nejbližší možná uplatnění pro všechny typy pracovníků uhelného odvětví v oblasti solární energetiky.

„Výsledky ukazují, že v solárním byznysu je široká škála možných zaměstnání a platové možnosti jsou velmi zajímavé u všech vzdělanostních kategorií, kde i nejméně zkušení zaměstnanci dosahují slušné mzdy. Například i vrátní dosahují 7% nárůstu mez po rekvalifikaci na nízko-kvalifikované montéry solárních panelů. Výsledkem práce je, že rekvalifikace technických pracovníků pro potřeby solárního průmyslu přinese zaměstnancům vyšší mzdy než v uhelném odvětví.“

Joshua M. Pearce, jeden z autorů dokumentu

Nízké náklady rekvalifikace a lepší práce pro zaměstnance

Práce vědců probíhala v rámci kooperace Oregonské státní univerzity a Michiganské technické univerzity. Jako data byly využity statistiky z Bureau of Labor Statistics (BLS). Výsledky studie překvapily samotné výzkumníky, neboť náklady na rekvalifikace v nejlepším a nejhorším scénáři se dostaly do rozmezí 0,18 – 1,87 miliard USD (při současném kurzu 4,34 – 45 miliard Kč).

„I pokud by celkové náklady měla nést federální vláda, propočty ukazují, že při rozsahu mezi 180 mil – 1,87 mld USD by šlo pouze o 0,0052% – 0,0543 % celkového federálního rozpočtu. Náklady transformace navíc mohou být ve formě 1) stipendií, vzdělávacích poukázek, grantů pro školy/koleje/komunity a certifikačních programů, 2) dotací pro solární odvětví na workshopy a online vzdělávání, 3) vládou podporované kurzy a certifikace zdarma pro vytváření pracovních míst, 4) bez, či nízko úročené půjčky na vzdělávání a rekvalifikace.“

Edward Louie, jeden z autorů dokumentu

Očekávané odstavování elektráren spolu s náklady nezbytnými na rekvalifikace v nejlepším a nejhorším scénáři. Zdroj: Retraining Investment for U.S. Transition from Coal to Solar Photovoltaic Employment
Očekávané odstavování uhelných elektráren spolu s náklady nezbytnými na rekvalifikace v nejlepším a nejhorším scénáři. Zdroj: Retraining Investment for U.S. Transition from Coal to Solar Photovoltaic Employment

Podle autorů by rekvalifikace mohly být hrazeny kromě federální vlády i jednotlivými státy USA, nebo například přímo zaměstnanci, či firmami, které by před propuštěním zaměstnance měly povinnost zajistit rekvalifikační kurz. Studie rovněž v příloze uvádí jednotlivé pozice a jejich možné alternativy v solárním odvětví. Někteří zaměstnanci by si tak mohli platově polepšit, jiní by zůstali přibližně nastejno, či o část příjmů přišli. Zároveň s tím byla odhadována i nezbytnost navýšit kvalifikaci některých pracovníků.

Rychlý růst zaměstnanosti v solárním odvětví

Dle studie zaměstnává uhelný sektor 150 000 zaměstnanců (pracovníci v odvětví těžby i uhelných elektrárnách), což je zároveň méně, než kolik v současnosti odhadem zaměstnává solární sektor (209 000 zaměstnanců). Růst zaměstnanost v solárním byznysu je navíc v současnosti dvanáctkrát rychlejší než ve zbytku ekonomiky.

Dá se očekávat, že zaměstnanost v uhelném sektoru zřejmě v budoucnu nijak raketově neporoste a OZE zřejmě rovněž ztratí svoji současnou dynamiku. Vzhledem k dalšímu rozvoji OZE se ale dá i v budoucnu očekávat další poptávka po zaměstnancích. Otázkou však zůstává udržitelnost pracovních míst v sektoru OZE, neboť se ukazuje, že s omezením podpory, případně po vybudování zdroje řada pracovních míst jednoduše zmizí.

Odkaz na studii: Retraining_Investment_for_U.S._Transitio

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
16. srpen 2016, 19:09

Zjevné nesmysly rádoby výzkumníků. Soudruzi výzkumníci zřejmě zapomněli, že po dobu rekvalifikace bude dotyčný v lepším případě na podpoře, tj. bude mít značnou ušlou mzdu. Naprostý nesmysl pak je, že by horníci při instalaci fotovoltaiky dosáhli na podobný plat, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Také soudruzi výzkumníci zapomněli započítat náklady stěhování. Uhlí se v Arizoně, Nevadě nebo Kalifornii moc netěží. Dále nemá smysl pokračovat, zoufalství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516