Domů
Uhlí
Ve dvou polských dolech stávkují kvůli plánům na odklon od uhlí pod zemí horníci

Ve dvou polských dolech stávkují kvůli plánům na odklon od uhlí pod zemí horníci

Ve dvou dolech na jihu Polska stávkuje od pondělí pod zemí nejméně 65 horníků. Společnost PGG, pod kterou oba doly patří, zprávu o tomto protestu potvrdila. Podle některých médií se přidávají další havíři a stávkujících je už kolem 110.

Stávka se koná v dolech Ruda a Wujek, uvádějí média. Mluvčí PGG Tomasz Glogowski potvrdil, že pokud jde o důl Ruda, setrvává v šachtě Halemba 49 horníků v hloubce 1030 metrů a 13 v šachtě Pokój v hloubce 790 metrů. V dole Wujek protestují zatím tři havíři.

Velkou protestní akci horníci podle agentury PAP vyhlásili kvůli plánovaným krokům vlády souvisejícím s uzavíráním uhelných dolů. Již od minulého týdne zavedli stávkovou pohotovost.

V návrhu plánu obnovy společnosti PGG byly doly Ruda a Wujek určeny k uzavření do konce tohoto roku. Záměr se ale nesetkal s podporou odborů a vláda prozatím od tohoto kroku ustoupila.

V pondělí uplynula lhůta, kterou odboráři dali předsedovi vlády Mateuszi Morawieckému ke startu jednání o zásadách transformace těžebního průmyslu a energetiky, a to s účastí premiéra. Protože se nakonec žádné rozhovory neuskutečnily, rozhodli se havíři stávkovat.

Polsko se jako jediná členská země Evropské unie nezavázalo k dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) argumentovala tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.

Nicméně ministerstvo klimatu před dvěma týdny oznámilo, že vláda hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie. Má v úmyslu investovat 150 miliard zlotých (904 miliard korun) do výstavby svých prvních jaderných elektráren.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.