Ve Spojeném království bylo po 30 letech povoleno vybudování hlubinného uhelného dolu
Vláda Spojeného království se rozhodla nezasahovat do rozhodnutí rady hrabství Cumbrie, která udělila povolení vybudovat hlubinný podmořský uhelný důl. Jedná se o první takové povolení za posledních 30 let. Zároveň se vláda snaží posunout uzavření uhelných elektráren bez zachytávání emisí z října 2025 na říjen 2024.
Rada hrabství Cumbrie ve Spojeném království udělila na konci loňského roku povolení společnosti West Cumbria Mining (WCM) vybudovat hlubinný uhelný důl. Jedná se již o třetí povolení od roku 2017, kdy WCM plány dolu předložila. Plány byly přezkoumávány na základě předkládaných vylepšení designu ze strany WCM.
Nicméně rozhodnutí rady hrabství nebylo finální, dokud bylo možné, že do věci vstoupí vláda Spojeného království. Ta měla na základě platné legislativy možnost rozhodnutí hrabství změnit. Nicméně podle posledních informací k ničemu takovému nedojde. Zástupci vlády se údajně vyjádřili, že místní rady by měly mít pravomoci rozhodovat o územním plánování samy. Jedná se o první povolení vybudovat hlubinný uhelný důl ve Spojeném království po 30 letech.
Podle společnosti WCM bude důl uveden do provozu 24 měsíců od zahájení výstavby. Cílem je roční těžba 2,5 milionů tun uhlí z podmořských ložisek v Irském moři. Podle webových stránek WCM je v jejich licencované oblasti přibližně 750 milionů tun uhlí.
Vytěžené uhlí pak bude určené pro ocelářský průmysl ve Spojeném království a v Evropě. Z uhlí se nebude vyrábět elektřina. Výroba elektřiny z uhlí bez zachytávání emisí má být ve Spojeném království ukončena nejpozději do roku 2025. Momentálně Spojené království plánuje ukončit výrobu elektřiny z uhlí bez zachytávání emisí do října 2025. Nicméně aktuálně běží konzultace, na základě které by mohla být výroba elektřiny z uhlí bez zachytávání emisí ukončena již do října 2024.
Místní uhlí je pro životní prostředí lepší než dovážené
Společnost WCM argumentuje, že využívání lokálně těženého uhlí pro výrobu oceli sníží emise, které by vznikly během mezinárodní přepravy. Podle svých webových stránek bude důl „velmi odlišný od důlních provozů minulého století“. Společnost WCM bude využívat řadu filtrů na zachytávání škodlivých látek. Dále bude například zachytávat dešťovou vodu pro využití ve zpracovávacím zařízení, které bude vybudované jako „budova v budově“, aby došlo k minimalizaci hluku, nebo zabránění šíření prachu.
Od roku 2017, kdy WCM předložila své plány radě hrabství Cumbrie, bylo podáno 2300 námitek. Mezi opoziční skupiny patří environmentální organizace, ale také organizace tvořena místními obyvateli s názvem Keep Cumbrian Coal in the Hole. Kritici argumentují například tím, že projekt zabrání dekarbonizaci ocelářství s cílem dosáhnout neutrality do roku 2050.
„Jistě, vytváření pracovních míst je pro místní komunity naprosto klíčové, ale musíme hledat pracovní místa 21. století, ne ta, která jsou v upadajících odvětvích,“ uvedl Doug Parr, zástupce Greenpeace UK.
Mohlo by vás zajímat:
Zase mají důvod v OKD přehodnotit svoje celkové ukončení.
OKD má na rozdíl od nich hned za hranicemi silnou konkurenci, která je navíc masivně dotovaná...
Zajímavé, doplním ještě že v Británii bude zájem o toto uhlí i z pohledu přátel historie železnic, kteří mají v současnosti problém se k vhodnému uhlí dostat. Zajistit zde vhodnou frakci může být výrazně jednodušší než její import ze zahraničí, pokud je vůbec dostupná na světovém trhu.
Jako člen EU by to Británie udělat nemohla, ale jako nečlen úplně v pohodě. Racionalita, která se do UK během několika let vrátí posune tuto zemi kupředu kdežto EU bude proti zbytku světa už jen klesat.
S tím bych si nedělal hlavu, jak dlouho myslíte že bude povolen provoz historických vlaků v EU ?
Je to zcela úsměvné jak jsou všichni doslova podělaní z nějakých zmatečných CO2 výkřiků. Železo se taví skoro 2 000 let a pokud nebudeme uvažovat o dřevěném uhlí pak černé uhlí je nezbytné. Energoplyn pak je možno využít částečně ve vysokých pecích a zbytek použít na výrobu elektřiny. Tedy ta prohlášení, že nebude použito na výrobu elektřiny je totální blbost a nebo jej můžeme - energoplyn - vysokopecní plyn jen tak vypustit do vzduchu a vyhodit tak cenou surovinu... prostě zatemnělá idiocie zelených přikyvovačů a tupých mozků...
Tak to opravdu moc dlouho netrvalo, a Británie začne otvírat úplně nový uhelný důl. A s uhelnými elektrárnami taky nakonec opět začnou, jen k tomu přidají fejkové foukání CO2 pod moře.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se