Domů
Emise CO2
Uhlíkovou náročnost snižuje dlouhodobě nejrychleji Spojené království. Je ovšem potřeba zrychlit až pětinásobně
Zdroj: Commons Wikimedia, CC-BY-2.0 (licence)

Uhlíkovou náročnost snižuje dlouhodobě nejrychleji Spojené království. Je ovšem potřeba zrychlit až pětinásobně

Podle studie od poradenské společnosti PwC snižuje Spojené království od roku 2000 uhlíkovou náročnost svojí ekonomiky nejrychleji ze skupiny zemí tzv. G20, do které jsou řazeny nejvyspělejší státy světa. V průměru poklesla uhlíková náročnost Spojeného království mezi lety 2000 a 2019 každoročně o 3,7 %. 

Spojené království je na pomyslné špici žebříčku již nejméně od roku 2017, kdy dosáhla průměrná míra dekarbonizace taktéž 3,7 %. Podle aktualizovaného žebříčku z loňského roku má navíc nezanedbatelný náskok – v pořadí druhá Čína zaostává v poklesu uhlíkové náročnosti o 0,8 %.

Snížení uhlíkové náročnosti je ve Spojeném království přičítáno odklonu od fosilních paliv, zejména snížení závislosti na spalování uhlí v energetice, které postupně nahradil zemní plyn a obnovitelné zdroje.

K omezení spalování uhlí pomohlo Spojenému království zavedení uhlíkové daně, která v letech nízkých cen emisních povolenek snižovala marži uhelných elektráren. Obdobný efekt vidíme v Evropské unii i nyní, kdy se již emisní povolenky obchodují za cenu převyšující 30 EUR/t, což provozovatelům uhelných elektráren snižuje výnosy.

Průměrná míra dekarbonizace jednotlivých států G20, zdroj: PWC UK

Meziročně nejvíce svoji ekonomiku dekarbonizovalo v roce 2019 Německo, které dosáhlo snížení uhlíkové náročnosti o 6,6 %.

Míra dekarbonizace je naprosto nedostačující, tvrdí studie

Podle závěrů studie ovšem snižování uhlíkové náročnosti zdaleka nestačí. Studie totiž tvrdí, že pokud má být dosaženo cíle zvýšení teploty o nejvýše 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí do roku 2050, pak je nezbytné dosáhnout snížení uhlíkové náročnosti v průměru každoročně o 11,7 %.

Meziročně přitom poklesla uhlíková náročnost ve světě v roce 2019 pouze o 2,4 %, průměrně od roku 2000 o 1,5 % ročně.  Údaje uvedené ve studii tak jasně naznačují, že pokud má být dosaženo cílů vyplývajících z Pařížské dohody, je nutné tempo dekarbonizace podstatně zrychlit, a to až pětinásobně.

Potřebná míra dekarbonizace k dosažení klimatických cílů

 

Komentáře

(12)

PetrV

6. leden 2021, 11:40

Točte si angličani třeba větrníkama nad hlavou, plaťte za OZE a v době inverze a bezvětří chrchlejte, když budete spalovat i psí chlupy.

Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Takový Wikov by jim tam mohl dodávat díly. Jen aby platili soudruzi angličani.

pr

6. leden 2021, 12:56

Jak závidí že můžou ;-)

Ono to ale pro Vás bude přínosné, ukážou Vám jak na to. Nebudete muset namáhat hlavičku, bude stačit pouze obšlehnout jak to dělají a jak jim to funguje.

Ale zase Vám nemůžeme upřít snahu, že jste je varoval. Schválně jestli se z Vašich slov poučí.

PetrV

6. leden 2021, 15:00

Soudruhu, nepoučili a helmuti jakbysmet.

Tak ať vytasí šrajtofli. Jedou si přece na své triko, nikdo je z EU nebude zachraňovat. To by bylo potupné.

To soudruhům helmutům být pijavice nevadí...

T

6. leden 2021, 15:57

Librama si elekromobil nedobiji ,ani si ,,nezatopi,, natoz v lete klimu

PetrV

6. leden 2021, 16:16

Ale budou mít libry z emisních povolenek a dotací. Mohou s nimi tapetovat

abc

6. leden 2021, 14:49

Angláni nejsou blbí, tak jako EU. Sice staví OZE, ale do toho i jádro, takže si vytváří ideální mix.

PetrV

6. leden 2021, 16:18

Pokud budou stavět jadro jako ve finsku, tak to bude na 2 generace. Slibem nezarmoutis...

PetrB

7. leden 2021, 10:03

Platit za energie to, co jsem si při svém bohorovném přístupu zvykli, je neudržitelné.

Ty stále se opakující černé sliny příznivců levné uhlíkové energetiky je to, co nás zavedlo na okraj propasti.

https://www.mix24.cz/vedci-biji-na-poplach-velka-hrozba-pro-lidstvo-je-blize-nez-dosud-predpokladali-prijit-muze-uz-za-par-let/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=494430&dop_req_id=6wCELps4RRh-202101040811&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

PetrV

7. leden 2021, 12:28

Proto se globálně od loňského roku ochlazuje. Přečti si něco o pravidelných cyklech. Začni cyklem 61,5 roku. Důsledkem tohoto cyklu bude prudký sešup teplot způsobený sopečnou činností.

Někdo umí předvídat dle zfalšované hokejky horko, někdo na základě pravidelných cyklů sopečnou činnost.

Za půl roku přijď, pokud nebudeš mít hlavu v záchodě...

PetrB

7. leden 2021, 17:59

Zase stejný černý slint a ještě se míjí tématem.

Já psal o neudržitelnosti neekologického získávání energie z fosilních paliv. Je sice zdánlivě levnější, ale nezapočítáváme do něj tragicky negativní důsledky na životním prostředí.

Většina bojovně naladěných diskutujících zoufale řeší jen jestli ta jinak získaná energie bude stejně levná a případně stejně stabilně dostupná. Nebude, ale je třeba o ni usilovat. Ty negativa jsou řešitelná - vyšší cenou, jiným technickým řešením (třeba jinou strukturou spotřeby v čase, to by nadcházející robotizované provozy určitě postupně zvládly).

Bez ohledu na to, jestli nás sopečný prach v ovzduší ochladí (a která ta sopka to má tedy být?) nebo teplota poroste rychleji než klimatologové předpokládali, je dnešní realita spíše na straně těch co vidí negativní klimatické změny směrem k tomu oteplení. Stačí se dívat z okna, na obrázky z ledovců, Kalifornie, Amazonie...

Tak či tak kouř při spalování fosilních paliv životnímu prostředí neprosívá, jejich těžba také ne. Naší civilizaci pomalu dochází dech. A toto je ten největší hřebík do její rakve.

Pokud si opasek neutáhneme sami, někdo nám ho utáhne kolem krku. Na to nepotřebujeme ani globální katastrofu typu velkých výbuchů sopek nebo asteroidů...

pave69

8. leden 2021, 21:06

Díval jsem se z okna: Je tam zima, cca -2 Celsiové, jsem rád že tam není -20 jako v 79, kdy dědovi umrzl pes a měl jsem uhelné prázdniny. Za mě OK.

Díval jsem se na zprávy z Kalifornie, je tam tak draho a tolik houmlesáků, že se odtamtud spousta lidí stěhuje, např. do Texasu, kde mají rozumnější přístup.

Díval jsem se na obrázky z ledovců v Antarktidě, jsou v pohodě, tam kde byly vždycky.

Tak o co tedy jde?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.