Domů
Uhlí
„Vyhladoví“ Rotterdam německé uhelné elektrárny?
Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

„Vyhladoví“ Rotterdam německé uhelné elektrárny?

Rotterdamský přístav je hlavním uhelným uzlem v Evropě. Lví podíl na množství uhlí, které přes tento největší evropský přístav ročně projde, je určen pro německé uhelné elektrárny. Následování příkladu Amsterdamského přístavu, jehož představitelé plány na budoucí ukončení překládky již oznámili, nyní vedení přístavu v Rotterdamu doporučili zástupci lokální městské rady. Pokud by se ke kroku správa přístavu uchýlila, je téměř nevyhnutelné, že by vysoce industrializovaná oblast kolem řeky Rýn zůstala z velké části odříznuta od přísunu uhlí.

Právně nezávazné doporučení městské rady se setkalo s podporou environmentálních hnutí – ta by vyřazení činnosti významného hybatele evropským uhelným obchodováním jistě uvítala.

„Vaše rozhodnutí o tom, že přístav Rotterdamu bude následovat příklad Amsterdamu, by způsobilo, že oblast Porýní by nemohla být žádným ekonomicky životaschopným způsobem zásobována uhlím. Je povinností správy přístavu, aby při své činnosti zohledňovala zdraví a životy Evropanů, na které má lokální i globální znečištění atmosféry neblahý vliv.“

Mahi Sideridou, zastupující koalici evropských hnutí Europe Beyond Coal, v otevřeném dopise městské radě a vedení přístavu.

Oblast Porýní patří mezi tradiční industriální oblasti, kde se zároveň nachází i řada elektráren. Přístavy v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách tuto oblast zásobují. Zdroj: EIA

S tlakem ze strany lokálních politiků i nevládních organizací se přístav v Rotterdamu začal potýkat ve chvíli, kdy má dojít k obnovení smlouvy s překládkovou společností EMO, která v Rotterdamu provozuje jeden z největších terminálů pro překlad uhlí v západní Evropě. Kontrakt by byl uzavírán na dobu 25 let.

Vedoucí obchodního sdružení uhelného průmyslu Euracoal, Brian Ricketts, má ovšem pochybnosti o chuti politiků blokovat uhlí v zemi s „nejnovějšími a nejvíce moderními“ uhelnými elektrárnami na světě Maasvlakte, Rotterdam a Eemshaven:

„Ve chvíli, kdy tyto elektrárny zůstávají profitabilní, je nemyslitelné, že by Holanďané spáchali ekonomickou sebevraždu v podobě omezování dodávek uhlí přes své vlastní přístavy.“

Přestože v loňském roce prošlo přístavem rekordní množství zboží, data nedávno zveřejněná v prohlášení přístavu Rotterdam ukazují 9,5% pokles objemu uhlí ve srovnání s rokem 2016. Příčinou je nižší poptávka – spotřeba uhlí v oblasti se značně snížila po uzavření osmi uhelných elektráren, dvou v Nizozemsku a šesti v Německu. Nizozemská vláda se navíc v říjnu zavázala k celkovému odklonu od uhlíku v mnoha oblastech a přislíbila řadu reforem.

Komentáře

(6)

Martin Hájek

21. únor 2018, 19:55

Něco mi říká, že z tohohle mraku pršet nebude :-)

Milan Vaněček

21. únor 2018, 20:57

Souhlasím.

Jan Veselý

21. únor 2018, 21:37

To jsem netušil, že městská rada v Rotterdamu má takovou moc. Taková hloupá slabina, tohle všichni ti Kruppové, RWE, EnBW a E.Oni dost podcenili.

Každopádně jsem zvědavý co zvládne odbočka Sierra Clubu v Evropě. V USA už mají 268 "zářezů na pažbě".

C

21. únor 2018, 23:33

Zřejmě jedna z dobrých věcí nepřerušení kontinuity kdy si měšťanstvo v minulosti vymohlo na králích mnoho pravomocí a celkem značnou nezávislost, na západě, u nás to od bílé hory bylo soustavně zadupáváno. To je náš problém, těch železných bot se tu po národu prošlo mnoho.

Obávám se že US-Style organizace tu toho moc nezmůže, lidi jsou tu jiní a v porovnání s USA nezvyklí brát věci do svých rukou a tady je to už totální katastrofa, co i budeme říkat, že? Raději doublethink a nějak to přečkat než požadovat změnu a vymoci i ji.

Vinkler

22. únor 2018, 06:20

A co takhle kupovat CNG? např. z USA, že?

frank

22. únor 2018, 11:02

to bude zajímavé, jak se tedy GroenLinks postaví k tomu, že Europees Massagoed Overslagbedrijf BV nedávno prodloužilo svůj pronájem o čtvrt století, tedy do roku 2043 ..

Navíc to není jen o uhlí, chtěli by zastavit i překládku rud, rudy nám též netřeba a to ani k výrobě prostředků MHD nebo bicyklů :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.