Výroba elektřiny z čínských uhelných elektráren letos významně roste

DomůUhlíVýroba elektřiny z čínských uhelných elektráren letos významně roste

Výroba elektřiny z čínských tepelných elektráren, zahrnujících zejména uhelné elektrárny, vzrostla v květnu meziročně o 10,3 % na 392,2 TWh. Ve srovnání s dubnem se jedná o nárůst produkce o 3,6 %. Celkem bylo v květnu v Číně vyrobeno 544,3 TWh elektřiny, meziročně o 9,8 % více.

Vysoká spotřeba elektřiny zaznamenaná v květnu v Číně je podle zahraničního serveru Platts důsledkem teplého počasí. Nárůst spotřeby elektřiny byl poryt zejména uhelnými elektrárnami, přestože výroba elektřiny z vodních elektráren vzrostla meziročně o 6,9 % na 92,4 TWh.

„Vodní elektrárny nereagují dostatečně rychle na to, aby zmírnily růst výroby tepelných elektráren,“ uvedli dle Platts ve čtvrtek analytici Citi.

Za období leden až květen 2018 bylo v Číně vyrobeno celkem 2 636,1 TWh elektřiny, což je meziročně o 8,5 % více. Výroba elektřiny v tepelných elektrárnách dosáhla 1 991,4 TWh a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 vzrostla o 8,1 %. Výroba elektřiny ve vodních elektrárnách dosáhla 355,3 TWh, což je meziročně o 2,7 % více.

„Pokud bude výroba elektřiny z tepelných elektráren držet nastavené tempo růstu, bude to znamenat zvýšení produkce uhlí o 150 milionů tun a zesílení tlaku na mezinárodní trh s uhlím,“ dodali analytici Citi.

Čína importovala v roce 2017 118,7 milionů tun černého energetického uhlí. V roce 2018 očekávají analytici Citi v důsledku vysokého růstu spotřeby elektřiny import černého energetického uhlí na úrovni 117 milionů tun.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují