Domů
Úřady a instituce
Rada ERÚ řídí úřad od srpna 2017, panovaly v ní spory

Rada ERÚ řídí úřad od srpna 2017, panovaly v ní spory

Výběr informací o Energetickém regulačním úřadě (ERÚ), jeho radě a o personálních změnách v ní; vláda na dnešním jednání provedla zásadní změny v řízení ERÚ, novým předsedou rady byl jmenován Stanislav Trávníček, odvoláni byli tři členové dosavadní rady:

ERÚ a jeho rada:

– Úřad vznikl na základě nového energetického zákona od 1. ledna 2001 vyčleněním oddělení z ministerstva průmyslu a obchodu a z ministerstva financí. Činnost zahájil 28. února 2001.

– Sídlo má v Jihlavě, dislokovaná pracoviště pak v Praze a Ostravě.

– ERÚ zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.

– Úřad řídí rada ERÚ, která má pět členů. Radní a předsedu rady jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

– Funkční období členů rady je pět let. Každý rok je jmenován nový radní namísto toho, kterému končí funkční období.

– Do funkce předsedy rady je radní jmenován na dobu zbývající do konce jeho členství v radě, nejvýše však na dobu tří let.

– Jednání rady ERÚ se řídí jednacím řádem. Rada rozhoduje hlasováním, každý radní má jeden hlas. Usnesení rady je přijato, pokud pro něj hlasovali alespoň tři radní.

– Rada ERÚ se považuje za služební orgán podle zákona o státní službě.

Personální změny v radě:

– Pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku srpna 2017. Nahradila tak tehdejší předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát.

– V prvních letech zavedení rady nemají všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

– Předloni byli do rady zvoleni na pět let Vladimír Vlk, na čtyři roky Vladimír Outrata (ten se stal i předsedou rady), na tři roky Rostislav Krejcar, na dva roky Jan Pokorný a na rok Vratislav Košťál.

– Košťál, jemuž loni mandát radního vypršel, byl 31. července opět jmenován členem rady na pět let, s účinností od 1. srpna 2018 se stal i novým předsedou rady (na tři roky). Dosavadní předseda rady Outrata zůstal nadále členem rady.

– Po jmenování Košťála do čela rady se v médiích objevily informace o napětí, které panovalo mezi dvěma tábory radních. Například server iHNed.cz loni v srpnu informoval o záměru Košťála odvolat člena rady Vlka. Vlk, Outrata a Pokorný byli podle webu spojenci. Druhou skupinu podle webu tvořili Košťál a Krejcar.

– Web Euro.cz poukázal na dokument ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého byl Outrata odvolán z funkce předsedy rady ERÚ kvůli tomu, že zatajil před dvěma členy rady kritiku vlády k dokumentu Zpráva o činnosti a hospodaření ERÚ za rok 2017.

– Loni v říjnu server Lidovky.cz uvedl, že Outrata podal ústavní stížnost proti svému odvolání. Podle serveru napadl usnesení vlády, která rozhodla, že ho ve funkci nahradí Košťál. Tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v reakci uvedla, že za postupem, kterým byl Outrata odvolán, si stojí. S ústavní žalobou Outrata koncem loňského roku neuspěl. Letos v lednu podle Českého rozhlasu Radiožurnál stáhl žalobu na vládu.

– V listopadu 2018 Košťál oznámil, že odstoupí z funkce předsedy rady ERÚ a odejde i z rady. Důvodem byly spory, které radu dlouhodobě paralyzují. Tři z pěti členů rady Košťála podle něj nerespektovali, což mu znemožňovalo uskutečnit vize dosažení optimálních cen energií. Košťál spolu s Krejcarem nepodepsali rozhodnutí, jež stanovuje ceny v elektroenergetice na rok 2019.

– Chybějícím pátým členem rady ERÚ se letos v dubnu stal ředitel odboru elektroenergetiky a teplárenství ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel. Předsedou rady byl jmenován dosavadní člen rady Jan Pokorný (s mandátem do konce července).

– Vláda dnes rozhodla, že novým předsedou rady bude Stanislav Trávníček. Pokornému kabinet neprodloužil mandát. Odvoláni byli členové rady Vlk a Outrata, které nahradí Martina Krčová a Petr Kusý. Pokorný, Vlk a Outrata podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.