Domů
Úspory energie
Italská vláda chce ušetřit na energiích změnou povolené teploty v úřadech
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Italská vláda chce ušetřit na energiích změnou povolené teploty v úřadech

Italská vláda dnes souhlasila s návrhem, který změní povolené teploty na veřejných úřadech. Záměrem je snížit spotřebu energií, uvedl dnes deník Corriere della Sera. Maximální průměrná teplota v zimě se tak sníží z 20 na 19 stupňů Celsia a minimální teplota v létě se zvýší z 26 na 27 stupňů. Podobné opatření zvažují či již přijala i některá italská města.

Vláda v parlamentu podpořila opatření, které upravuje teplotní normy nejméně do konce března příštího roku. Změny se nedotknou jen pečovatelských domů a nemocnic.

Kabinet premiéra Maria Draghiho se snaží v posledních týdnech snížit italskou závislost na dovozu energetických statků z Ruska, jenž patří k nejsilnějším v Evropské unii. Země proto jedná s novými dodavateli zemního plynu. Ve středu premiér Draghi uvedl, že Itálie je připravená podpořit v rámci Evropské unie sankce na ruský plyn a energie, pokud to přispěje k dosažení míru.

„Chceme mír, nebo zapnutou klimatizaci?“ pronesl ve středu výrok, za který sklidil v tisku silnou kritiku.

Ministerstvo financí chce navíc hledat úspory ve fungování státní správy, aby čelilo vyšším cenám.

Vládní opatření ale není zcela ojedinělé. Italská města si už několik měsíců stěžují na prudký růst cen elektřiny a plynu, a proto schválila či uvažují zavést opatření na snížení spotřeby energií. Průměrnou teplotu o dva stupně na 18 stupňů nejen na úřadech, ale také na školách snížil v polovině března Turín, který leží na úpatí Alp. Podobně se zachovaly i radnice v Boloni či Římě. V Miláně pak vedení města zvažuje, že přestane na úřadech topit od 15. dubna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vojvodik Petr
8. duben 2022, 07:59

V Římě včera 5 C.

Milan Bačík
8. duben 2022, 08:43

Green deal v praxi ...

Petr
8. duben 2022, 17:47

Snížení tepelného komfortu je nejlepší cestou, jak akutní situaci řešit. Nic to totiž, oproti regulaci např. průmyslu, nestojí. Pouze komfort.

Karásek
8. duben 2022, 20:44

Státní úředník by se měl uskrovnit. To platí nejen pro italského. Mezi 18. A 30. stupni by se nemělo topit, ani chladit. To by mělo úředníkovi stačit. Zaměstnanci ve fabrikách měli třeba 36 stupňů Celsia a museli makat a ještě z daní živili úředníky.

Rejpal
8. duben 2022, 23:44

Dnes je velká většina firem klimatizovaných, protože vedro snižuje produktivitu práce. Pokud člověk pracuje v kanceláři , pak tam má být tepelná pohoda tj teplota mezi 22 -25°C. A co se týče dělníků pak ti nikoho neživí, mohou být rádi, že pro ně někdo připravil práci ,v podstatě nic neumí a jsou nejhorším typem zaměstnanců. Dnes už je jich málo. Ještě pár dekád a inženýři nahradí drtivou většinu těchto lidí stroji.

Karásek
9. duben 2022, 13:02

Ti zaměstnaci v továrnách ve výrobě právě ty státní úředníky živí a makají v daleko nepříznivějších podmínkách, než ti úředníci. Trocha uskrovnění neuškodí.

nikdo
8. duben 2022, 22:48

Mohli by postihnout i obchodní centra to jsou neuvěřitelní plýtvači energie, jakékoli jsem navštívil tak bylo přetopeno.

Dále zakázat reklamní osvětlení alespoň během nočního klidu (22:00-6:00) kdy většina lidí stejně spí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516