Domů
Větrné elektrárny
Bavorské pravidlo 10H zabrzdilo rozvoj větrných elektráren, potvrzuje zpráva vypracovaná pro bavorskou vládu
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Bavorské pravidlo 10H zabrzdilo rozvoj větrných elektráren, potvrzuje zpráva vypracovaná pro bavorskou vládu

Kontroverzní bavorské pravidlo 10H, které stanovuje minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí, významně zpomalilo rozšiřování větrné energetiky v této spolkové zemi. Nyní to ve své zprávě oficiálně potvrzuje i bavorské ministerstvo hospodářství (StMWi). Bavorská vláda v důsledku energtické krize v červnu schválila výjimky z pravidla 10H.  

Pravidlo, které v roce 2014 schválila vládnoucí konzervativní strana CSU, stanoví, že minimální vzdálenost mezi větrnou turbínou a nejbližším sídlem musí být desetinásobek výšky elektrárny. Moderní větrné elektrárny přitom dosahují výšky více než 200 metrů. Země sice loni na konci roku 2021 reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.

Zpráva zemské vlády, která měla být zveřejněna v roce 2020, byla umístěna stránky ministerstva energetiky v červenci 2022, aniž by na to byla upozorněna veřejnost, uvádí bavorská televizní stanice BR24.
"Nyní to má černé na bílém i CSU, pravidlo 10 H byl začátek konce," uvedl mluvčí regionální parlamentní skupiny Zelených pro energetickou politiku Martin Stümpfig a vyzval ke zrušení pravidla.

Vliv pravidla 10H na rozvoj větrné energetiky v Bavorsku

Hodnocení zkoumalo dopady pravidla 10 H na rozšiřování větrných elektráren v Bavorsku v letech 2014 až 2019. Zjistilo, že růst se "zastavil v celém Německu", ale "v Bavorsku došlo k dřívějšímu a závažnějšímu propadu", který pokračuje i po skončení sledovaného období.

Počet podaných žádostí o povolení k výstavbě větrných elektáren se propadl inhed po zavedení pravidla 10H na konci roku 2014. Od roku 2017 byly podávány pouze jednotky žádostí ročně. V roce 2021 poprvé nebyly podány žádné nové žádosti o povolení.

Žádosti o povolení pro větrné elektrárny podané v Bavorsku. Zdroj: StMWi

Počet zprovozněných elektráren v Bavorsku se porpadl od roku 2018 a trvá dosud. V roce 2020 bylo v Bavorsku zprovozněno osm větrných elektráren, v roce 2021 dalších osm.

Počet zprovozněncýh elektráren v Bavorsku. Zdroj: StMWi

Ačkoliv rozvoj větrných elektráren se po roce 2017 zpomalil v celém Německu, propad v Bavorsku je výraznější.

Počet zprovozněncýh elektráren v Německu. Zdroj: StMWi

Přestože se největší německá spolková země může pochlubit jedním z největších instalovaných výkonů v solárních a vodních elektrárnách, větrné elektrárny zaostávají za ostatními spolkovými zeměmi, z čehož větrný průmysl a ekologické organizace do značné míry viní přísná zemská pravidla pro minimální vzdálenosti.

Bavorská vláda uvádí jako hlavní důvody mimo přísná pravidla minimální vzdálenosti, nutnou identifikaci oblastí vhodných pro větrné turbíny prostřednictvím komunálního územního plánování v Bavorsku, celoněmeckou povinnost vypisovat od roku 2017 výběrová řízení na provozní podporu větrných elektrárenturbíny a prodloužení doby mezi podáním žádosti a uvedením větrných elektráren do provozu, především kvůli problémům s ochranou druhů a narůstajícím počtem soudním řízením.

Dostupná plocha pro výstavbu větrných elektráren v Bavorsku

Aktuálně je podle zprávy k dispozici přibližně 1 500 ha určených pro přednostní výstavbu větrných elektráren. To odpovídá 0,02 %. Hrubý odhad s průměrnou potřebou půdy 5 ha na větrnou elektrárnu vede k čistě teoretickému potenciálu 300 větrných elektráren, které lze v těchto oblastech postavit.

Dalších 3,36 % rozlohy Bavorska vyžaduje územní plánování obcí. To je nutné pokud jsou plánované větrné elektrárny vzdáleny od nejbližší obytné oblasti méně než desetinásobek své výšky. Komunální územní plánování tak může zajisti další plochy při zohlednění příslušných zájmů.

Zpráva uvádí, že od roku 2014 do června 2020 vstoupily v platnost územní plány na realizaci větrných elektráren pouze v 17 bavorských obcích. Kromě toho bylo v té době nahlášeno pět probíhajících řízení. Vzhledem k tomu, že ve většině případů byla rozhodnutí o územních plánech přijata před přijetím pravidla 10H, lze předpokládat, že tyto územní plány nebyly vypracovány v reakci na pravidlo 10H, ale byly zahájeny před rokem 2014 za účelem obecné kontroly venkovního prostoru.

Zmírnění pravidla 10H

V důsledku energetické krize však bavorská zemská vláda v červnu shcválila zmírnění pravidla 10H. To umožňuje, aby minimální přípustná vzdálenost větrných elektráren byla snížena na 1 000 metrů, to se týká následujících případů:

  • prioritní oblasti a oblasti vyhrazené pro větrnou energii,
  • repowering neboli nahrazení stavajících větrných elektráren novými,
  • oblasti v blízkosti komerčních a průmyslových objektů,
  • oblasti s významnou dopravní infrastrukturou,
  • oblasti na vojenských cvičištích a lesní oblasti.

Za současného právního stavu je v Bavorsku k dispozici ca 1 500 ha (0,02 % rozlohy země) prioritních oblastí pro výstavbu větrných elektráren. To ilustruje význam komunitního územního plánování pro zajištění vhodných oblastí pro výstavbu větrných elektráren. Z průzkumů rozvojových plánů však vyplývá, že v posledních letech nebyly tímto způsobem nalezeny téměř žádné oblasti.

Repowering připadá podle zprávy v úbahu také pouze v minimuppřípadů, protože bavorský park větrných elektráren je poměrně mladý. Proto dosud nedošlo téměř k žádnému posílení výkonu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Švančara
17. říjen 2022, 07:00

ak vam k sireniu obecneho blaha OZE brania obyvatelia, tak tych obyvatelov vymente. Pockat, vymenit tych obyvatelov, ktori tak oddane podporuju sirenie OZE?

Nehovori sa tomu protimluv?

Vladimír Šťastný
17. říjen 2022, 09:30

Co je na pravidlu 10H kontroverzního? Ono totiž nic jiného, právně závazného, k umisťování větrných elektráren neexistuje. Pravidlo 10H je minimum, který postupem času stejně vezme za své. Nejenom, že se sídla rozrůstají, ale díky repoweringu se na místa původních 130-150m vysokých strojů, budou časem stavět ty o 100m, vyšší.

Navíc jsou dobré, větrné pevninské lokality už dávno rozebrány, staví se v místech, kde mají nové stroje minimální využití. Pokud už se chceme spoléhat na zdroje tohoto typu, nezbyde než expandovat na moře.

richie
17. říjen 2022, 10:27

Zas dalsie hluposti tlacene "zelenymi" s vydatnou podporou veternej lobby .. sudny clovek si pozrie topologicku mapu nemecka, mapu veternych zon (prip. aj hustotu zaludnenia) a je mu jasne preco ma bavorsko najmenej veternych parkov.

Preco ti isty zeleny netlacia na sverene staty aby dohnali bavorsko napr. v kapacite vodnych elektrarni? Alebo solarov? Je tak tazke pochopit, ze kazda lokalita ma iny potencial pre kazdy zdroj EE? (ja viem zelenym aktivistom ukazete jednu tabulku s udajmi bez kontextu a oni bez rozmyslania zacnu kricat)

A ze kricia najviac teraz ked uz roky maju problem s aukciami na VTE vo vsetkych statoch ?! Nemali zobrat bavorsku cca 4GWe bezemisnych stabilnych zdrojov a bolo by najvacsim bezemisnym vyrobcom v ramci nemecka. Teraz toto musia nahradit fosilnymi zalohami (a to som este nenasiel, kolko lacneho tepla musia takto nahradit).

Ivan Švančara
17. říjen 2022, 12:50

No, neda sa tento uspech zvalit na Putina, nasli sme si palicu na Bavorsko.

Radim Polášek
17. říjen 2022, 18:56

Ono to je hodně dojení dotací. Třeba na západním pobřeží britských ostrovů je využitelnost větrníků až asi 60 %. V Bavorském vnitrozemí to bude tak 20 % . Neboli úplně stejná investice do větrníku vyprodukuje na Britských ostrovech 3x víc elktřiny než v Bavorsku, rozdíl musí dorovnat dotace. V Severním moři u německého pobřeží to je nějak 50 % a na baltském pobřeží nšmecka nebo Polska tak 45 %. To je pořád bohatě víc než dvakrát větší produkce elektřiny než v Bavorsku.

Emil
17. říjen 2022, 20:24

Průměrný roční koeficient využití britských offshore VtE je 39,6 %:

energynumbers. info/uk-offshore-wind-capacity-factors

Německé onshore VtE mají za loňský rok 17,4 %, takže v Bavorsku, které má podprůměrné podmínky, to bude ještě méně.

Offshore VtE mají výrazně vyšší CAPEX i OPEX, takže tím se ten vyšší koeficient využití dost stírá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se