Po loňském rekordním růstu výkonu větrných elektráren letos Evropu čeká zpomalení. Podle odhadů asociace WindEurope by výkon větrných elektráren měl letos vzrůst o 13,5 GW, tedy o 2 GW méně než v minulém roce. V první polovině letošní roku růst výkonu táhly Německo, Velká Británie a Francie.

V první polovině letošního roku vzrostl výkon evropských větrných elektráren o 4,5 GW. Ve srovnání s loňskými 6,1 GW se jedná o čtvrtinový pokles, ten byl však podle WindEurope očekávaný. V případě pevninských instalací (onshore) bylo v období mezi letošním lednem a červnem zprovozněno 3,33 GW výkonu, na moři (offshore) poté 1,12 GW.

„Jsme na cestě k solidnímu roku v nových instalacích větrných farem, ale růst táhne pouze hrstka trhů. Za těmito čísly se ale také skrývají některé znepokojivé trendy,“ uvedl Pierre Tardieu, výkonný ředitel pro politiku asociace WindEurope.

Růst výkonu v onshore elektrárnách táhlo zejména Německo, které s 1 626 MW nainstalovalo téměř polovinu veškerého výkonu. S velkým odstupem za Německem následovaly Francie (605 MW), Dánsko (202 MW), Turecko (141 MW) a Itálie (125 MW).

V případě offshore instalací pokryla téměř veškerý růst Velká Británie, která zprovoznila elektrárny o celkovém výkon 911 MW. Druhá Belgie od začátku roku zprovoznila u svého pobřeží větrné elektrárny o výkonu 175 MW, třetí Dánsko poté 28 MW.

Za celý letošní rok WindEurope očekává růst výkonu v onshore elektrárnách o 10,2 GW, v offshore větrných parcích o 3,3 GW. Celkově by tak v Evropě měly být v letošním roce zprovozněny větrné elektrárny o instalovaném výkonu 13,5 GW.

Za zpomalením stojí nejistota a váhavé postoje evropských vlád

Francie sice v letošním roce navýšila výkon v onshore větrných elektrárnách, nicméně za posledních 8 měsíců kvůli administrativním překážkám neudělila povolení ani jednomu projektu pro výstavbu offshore větrných parků. To se podepsalo i na poslední francouzské aukci, kde objem přihlášených projektů ani nedosáhl hodnoty nabízeného objemu. Francii tak podle asociace čeká zpomalení v nových instalacích, což povede k dalšímu růstu nejistot v celém dodavatelském řetězci.

V případě Německa asociace chválí zavedení povinného povolení pro veškeré projekty, které chtějí developeři přihlásit do aukcí. Nicméně stále není jasné, kdy proběhne aukce slíbených 4 GW výkonu pro výstavbu onshore větrných parků, na kterých se dohodla vládní koalice. Stejně tak vláda neschválila objemy aukcí po roce 2020.

„Viditelnost je klíčová pro dodavatelský řetězec a pro udržení pracovních míst a růstu větrné energetiky v Evropě. Investice do výroby, výzkumu a vývoje se uskutečňují pouze tehdy, pokud vlády poskytnou dodavatelskému řetězci dlouhodobou viditelnost. Tato jasnost jim pomáhá přijímat nová investiční rozhodnutí a snižovat náklady. Řešení těchto otázek bude klíčové pro to, aby Evropa mohla efektivně splnit svůj cíl 32 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030,“ dodává Pierre Tardieu.

V případě navyšování výkonu v offshore větrných elektrárnách je Evropa podle Tardieua příliš závislá na Velké Británii, která stabilně pokračuje v nových instalacích a současně se zavazuje i další budoucí výstavbě. Naproti tomu Německo zpomaluje.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *