V Německu letos přibylo přes 4,5 GW onshore větrných elektráren

DomůVětrné elektrárnyV Německu letos přibylo přes 4,5 GW onshore větrných elektráren

U našeho západního souseda přibylo během tohoto roku již 4,5 GW výkonu v nových větrných elektrárnách na pevnině, prvenství v měsíčním průměru drží říjen, kdy bylo nainstalováno celkem 554 MW v nových zdrojích. Investoři kvapí s dokončováním rozestavěných elektráren, aby je připojili ještě před koncem podpory formou feed-in-tarifů v polovině příštího roku. U plánovaných aukcí na OZE německý regulátor zvýšil maximální povolenou nabídkovou cenu.

Německo za měsíc říjen přidalo 554 MW instalovaného výkonu v nových větrných elektrárnách na pevnině a jejich celkový výkon se již pohybuje okolo 50 GW. Jen za tento rok bylo uvedeno do provozu již 4,5 GW výkonu, za poslední tři roky pak 15 GW. U naplánovaných projektů s celkovými 5 GW instalovaného výkonu je možné, že budou uvedeny do provozu do poloviny příštího roku, před koncem podpory pomocí feed-in-tarifu pro tyto zdroje.

Aukce na OZE

Německo přistoupilo k aukcím pro všechny projekty obnovitelných zdrojů energie v rámci reformy své podpory obnovitelných zdrojů, zejména kvůli snížení nákladů. V letošním roce se konaly již tři aukce pro onshore větrné elektrárny a ta poslední přinesla rekordní průměrnou cenu 38 EUR/MWh (maximální dovolená cena byla 70 EUR/MWh).

Pro příští rok, na základě letošních výsledků, neměla maximální povolená nabídková cena přesahovat 50 EUR/MWh, ovšem německý regulátor odhaduje průměrné náklady onhore větrných elektráren na cca 56 EUR/MWh, proto zvýšil strop pro rok 2018 na 63 EUR/MWh.

97 procent projektů, které letos v aukcích vyhrály, bude realizováno jako takzvané komunitní projekty. V těchto projektech jsou zapojeni zejména místní občané, kteří by měli z výstavby profitovat, většinu projektů ovšem zaštiťuje velký developer.

Výroba německých větrných elektráren

Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v Německu je okolo 50 GW na pevnině a zhruba dalších 5 GW na moři. Minulý týden v pondělí dosahovala hodinová výroba v maximu zhruba 35 GW, naopak v sobotním minimu se nevyšplhala ani na 1,5 GW.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2017-12-04″,“from“:“2017-11-27″,“caption“:“Vyroba elektřiny v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-11-27″,“end_date“:“2017-12-04″}

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují