Německý offshore větrný park Arkona byl vybudován v rekordním čase

DomůVětrné elektrárnyNěmecký offshore větrný park Arkona byl vybudován v rekordním čase

Německý offshore větrný park Arkona o výkonu 385 MW je nejrychlejší instalací na světě. 60 turbín bylo nainstalováno za méně než tři měsíce. Německo by mělo v letošní zimě dosáhnout 6GW hranice instalovaného výkonu v offshore větrných parcích.

Zpravodajský portál Platts informoval o rekordně rychlé výstavbě větrného parku Arkana v Baltském moři. Offshore větrný park Arkana je společným projektem německého E.ONu a norské společnosti Equinor v hodnotě 1,2 miliard euro.

Rekordní výstavba

Arkana začala dodávat elektřinu do sítě již v září a plné uvedení do provozu je plánováno na začátek příštího roku. Instalace 60 turbín zabrala méně než 3 měsíce, což je považováno za světový rekord.

„E.ON a Equinor si zaslouží velké uznání. Instalace 60 turbín za méně než 3 měsíce je nejrychlejší instalací kdy dosaženou po celém světě,“ uvedl Jörg Kuhbier, čestný předseda Offshore Foundation.

V současné době E.ON uvádí do provozu jednotlivé turbíny poté, co byla dostavěna suchozemská rozvodna. Zapojení větrného parku do sítě má na starosti německý 50 Hertz a mělo by být uskutečněno v roce 2019. Za prodej vyrobené elektřiny, odhadem 1,5 TWh ročně, bude na příští 4 roky zodpovědná společnost Engie.

Německo na větrné cestě

Arkona přinese do energetického mixu Německa 385 MW. Další téměř hotové německé offshore projekty jsou Merkur s výkonem 396 MW a Borkum Riffgrund 2 s výkonem 450 MW. Tyto projekty posunou instalovaný výkon německým offshore parků v letošní zimě nad hranici 6 GW.

Zbylé projekty, které již získaly provozní podporu, dostanou celkový offshore výkon do konce roku 2020 na hodnotu 7,7 GW. V dlouhodobých plánech má Německo dosáhnout 15 GW instalovaného výkonu offshore větrných parků do roku 2030.

Výroba německých offshore větrných elektráren v prvních třech čtvrtletích letošního roku.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen na webu commons.wikimedia.org

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...