Ve svém společném prohlášení zástupci předních evropských energetických společností a výrobců větrných turbín tvrdí, že při vhodných podmínkách budou offshore větrné elektrárny schopny do roku 2025 konkurovat konvenčním, fosilním zdrojům.

Zástupci společností, mezi nimiž nechybí německé RWE, E.ON a Siemens, švédský Vattenfall, norská Statoil či dánský producent větrných turbín Vestas, vyzívají evropské zákonodárce, aby vytvořili vhodné prostředí a regulační rámec, který pomůže větrné energetice stát se konkurenceschopným zdrojem, který bude hrát klíčovou roli v energetické bezpečnosti Evropy a při plnění cílů dekarbonizace energetiky.

„Obnovitelné zdroje, jako offshore větrné elektrárny, plynule nahrazují konvenční způsoby výroby elektrické energie. S poklesem cen pokračuje odvětví větrné energetiky v plnění svých závazků. Nyní naléháme na evropské vlády, aby spolupracovaly na tom, aby offshore větrné zdroje mohly mít ústřední roli v energetickém mixu kontinentu v nadcházejících letech.“

uvádí zástupci 11 společností ve společném prohlášení

Pokud evropští zákonodárci vyslyší tyto prosby a zajistí offshore větrné energetice vhodné prostředí, nové elektrárny, o jejichž osudu se bude rozhodovat v roce 2025, budou moct dosáhnout nákladů až 80 EUR/MWh. To je významný pokles oproti současným hodnotám, které se podle Bloomberg New Energy Finance pohybují okolo 140 EUR/MWh a jsou tak jedněmi z nejvyšších.

Srovnání nákladů jednotlivých zdrojů elektrické energie
Srovnání nákladů jednotlivých zdrojů elektrické energie

Již nyní náklady na výstavbu offshore větrných elektráren prudce klesají, avšak i v současné době nejlevnější projekt Vattenfallu s plánovanými náklady 103 EUR/MWh nemá zatím šanci konkurovat uhelným či plynovým zdrojům. Offshore větrné elektrárny jsou tak stále závislé na dotacích, které se promítají i do cen elektrické energie pro odběratele.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *