Domů
Větrné elektrárny
Růst instalovaného výkonu větrných elektráren je stále vysoký, i když zpomaluje

Růst instalovaného výkonu větrných elektráren je stále vysoký, i když zpomaluje

Globální růst instalovaného výkonu větrných elektráren zpomaluje. Nejvyšší byl v roce 2015 a od té doby klesá. Stále ale instalovaný výkon poměrně rychle roste. Tempo růstu výkonu bylo ovlivněno především vývojem na trzích v Asii, zejména v Číně.

Nově instalovaný výkon větrných elektráren po celém světě v roce 2017 dosáhl celkem 52,6 GW. V roce 2016 to bylo 54,6 GW a v roce 2015 63 GW, což je prozatím nejvíce v historii. Nicméně přestože jsou přírůstky instalovaného výkonu v posledních dvou letech nižší než rok předešlý, tak se stále jedná o poměrně rychlý růst. Instalovaný výkon větrných elektráren roste zhruba dvakrát rychleji než před deseti lety.

Celkový globální instalovaný výkon větrných elektráren je nyní 539,581 GW.

Regionální trhy

Rekordní hodnota instalovaného výkonu větrných elektráren v roce 2015, ale i zpomalení růstu v roce 2017, bylo způsobeno zejména vývojem v Asii, především pak v Číně. V loňském roce byl v Asii přidán instalovaný výkon 24,4 GW, z čehož 19,5 GW bylo v Číně. O rok dříve to bylo více – 27,7 GW v celé Asii a 23,3 GW v Číně. Zároveň je ale patrné, že instalovaný výkon větrných elektráren v Asii bez Číny v loňském roce rostl rychleji. Například Indie má v oblasti větrné energetiky velmi ambiciózní cíle – během nadcházejících 5 let chce zvýšit instalovaný výkon z 32 GW na 60 GW.

Evropě byl v 2017 doposud nejvyšší roční přírůstek instalovaného výkonu, 16,8 GW. Tento nárůst byl zapříčiněn velkým rozdílem mezi přírůstky ve Velké Británii. Přestože v roce 2016 zde byl instalovaný výkon větrných elektráren pouze 736 MW, tak o rok později to bylo 4,27 GW. Více instalovaného výkonu ale bylo také v Německu a Francii.

Přírůstky instalovaného výkonu v Severní i Latinské Americe a Karibiku mezi lety 2016 – 2017 klesly.

Větrné elektrárny na moři

V roce 2017 větrné elektrárny na moři zaznamenaly rekordní přírůstek nového instalovaného výkonu v objemu 4,3 GW oproti 2,2 GW v roce 2016. Celkový globální instalovaný výkon těchto elektráren je 18,8 GW.

Nejvíce tohoto instalovaného výkonu se nachází v severní Evropě. Nicméně také Čína, Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan zaznamenaly malé přírůstky. Větrné elektrárny na moři také začínají poutat pozornost v USA.

V Evropě také v loňském roce byly poprvé instalovány plovoucí větrné elektrárny, které potenciálně mohou nabídnout levnější instalaci a provozní náklady. Zároveň se zvětšujícími se turbínami, klesajícími náklady a rozšiřujícími se technologiemi by se větrné elektrárny na moři mohly stát dostupnější a mohly by být rozšířeny i mimo oblast severní Evropy.

Komentáře

(1)

Vláďa

21. únor 2018, 11:25

Jako zdroj el. energie je vítr docela nespolehlivý. Potřebuje zajištěný záložní zdroj. Tím se vše podstatně prodražuje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.