Domů
Větrné elektrárny
Shell a ScottishPower spojí síly při výstavbě plovoucích větrných elektráren
Zdroj: EDP

Shell a ScottishPower spojí síly při výstavbě plovoucích větrných elektráren

Společnosti Shell a ScottishPower se domluvily na vzájemné spolupráci při výstavbě plovoucích větrných elektráren. Do červencové skotské aukce o mořské dno společně podaly hned několik nabídek. V případě úspěchu, který by měl být znám nejpozději na začátku příštího roku, plánují společnosti vybudovat ve skotských vodách první plovoucí větrnou farmu většího rozsahu. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě.

Britsko-nizozemský ropný koncern Shell a skotská ScottishPower minulý týden oznámily spolupráci na výstavbě plovoucích větrných elektráren. Dohromady společnosti podaly několik nabídek do aukčního kola o skotské mořské dno, které končilo 16. července. Očekává se, že výsledky aukce ScotWind Leasing by měla pořádající Crown Estate Scotland oznámit na začátku roku 2022.

„Skotsko je největrnější zemí v Evropě a disponuje největším a nejzkušenějším sektorem offshore větrné energetiky. Spojení zkušeností a odborných znalostí společností ScottishPower a Shell znamená, že jsme perfektně připraveni na vývoj rozsáhlých plovoucích větrných elektráren. Zároveň tvoříme nový zelený průmysl s obrovským potenciálem pro export našich dovedností a zkušeností do celého světa," uvedl generální ředitel společnosti ScottishPower, Keith Anderson.

Spolupráce by měla navázat na dosavadní úspěchy ScottishPower jako jednoho z největších stavitelů offshore větrných elektráren ve Spojeném Království a na mnoholeté zkušenosti společnosti Shell z nehostinných vod Severního moře.

Potenciál plovoucích elektráren

Plovoucí větrné elektrárny jsou vhodné pro použití v hlubších vodách, kde není možné vybudovat pevné základy, což je právě případ skotských vod. Cílem společností je urychlit vývoj technologie plovoucích elektráren prostřednictvím snižování nákladů a snižováním technologických rizik.

„Pokud bude naše nabídka úspěšná, společnosti Shell a ScottishPower jsou plně odhodlány spolupracovat se skotskými komunitami a podniky na rozvoji dodavatelských řetězců a odborných znalostí. Díky tomu by se Skotsko mohlo stát světovým lídrem v oblasti plovoucích větrných elektráren. V Shell pokračujeme v rozšiřování naší kapacity vyrábět, obchodovat a dodávat čistší energii našim zákazníkům a také hrát naši roli při dosažení uhlíkové neutrality Spojeného království,“ řekl ředitel Shell UK, David Bunch.

V současné době je na světě instalováno pouhých 74 MW instalovaného výkonu v plovoucích větrných elektrárnách. Tento výkon by měl do konce roku vzrůst o zhruba 50 MW, ovšem do budoucna skrývá potenciál právě pro oblasti s vyšší hloubkou vody.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.