Domů
Větrné elektrárny
Norsko bude během následujících dvou let hledat další lokality pro offshore větrné elektrárny
Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson
Zdroj: axelivarsson / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Norsko bude během následujících dvou let hledat další lokality pro offshore větrné elektrárny

Norsko plánuje, podobně jako řada dalších evropských zemí, v následujících letech a desetiletích rozvíjet výrobu elektřiny ve větrných elektrárnách, a to včetně těch umístěných na moři. Tamní vláda se tak nyní zaměří na vyhledávání vhodných lokalit pro budování offshore větrných parků.

Norsko již nyní otevírá své vody výstavbě offshore větrných elektráren, přičemž zatím byly vybrány dvě lokality – Soerlige Nordsjoe II a Utsira Nord. Ty by podle agentury Reuters mohly nabídnout dostatek prostoru pro turbíny o celkovém instalovaném výkonu až 4,5 GW. Norská vláda nicméně podle tamní ministryně energetiky Tiny Bruové plánuje vyčlenit i další lokality, přičemž tento proces by měl proběhnout během následujících dvou let.

„Nasloucháme průmyslu a víme, že zpřístupnění další plochy je důležité. Proto vláda zahájí proces pro hledání nových lokalit pro výrobu elektřiny v offshore větrných elektrárnách a provede posouzení dopadů na tyto lokality. To zajistí budoucí aktivitu a poskytne průmyslu předvídatelnost,“ uvedla podle agentury Reuters norská ministryně energetiky.

V případě lokality Soerlige Nordsjoe II, která se nachází v Severním moři na hranici s dánskými vodami, plánuje norská vláda nabídnout v aukci licence na dva či tři projekty konvenčních offshore větrných elektráren v průběhu prvního čtvrtletí následujícího roku.

Lokalita Utsira Nord je nicméně vhodná pouze pro plovoucí větrné elektrárny. Ty mohou zpřístupnit i oblasti s hloubkou moře přesahující 60 metrů, které nejsou vhodné pro konvenční elektrárny s pevnými základy na mořském dně. Podle Bruové mohou právě plovoucí větrné elektrárny poskytnout Norsku nové příležitosti k rozvoji větrné energetiky.

V případě plovoucích elektráren nicméně norská vláda nepřistoupila k aukcím potenciálních lokalit, jelikož technologie ještě nejsou dostatečně rozvinuté. Tyto projekty tak budou nadále čerpat státní podporu.

„S ohledem na současné ceny plovoucích elektráren, libovolný velký projekt v lokalitě Utsira Nord bude vyžadovat státní podporu, aby byl komerčně životaschopný,“ dodala ministryně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se