Domů
Rychlé zprávy
Trh s "větrníky" v Německu se mění, offshore ovládá jedna firma
Německo vydalo miliardu na zabezpečení sítě

Trh s "větrníky" v Německu se mění, offshore ovládá jedna firma

Poptávka na jednom z největších trhů s větrnými turbínami se orientuje na elektrárny s vyšším denním využitím instalovaného výkonu. V Německu ztrácí tržní podíl německá společnost Enercon, která na trhu ztratila již přes 13 %. Dominantním dodavatelem větrných turbín pro offshore parky se stal Siemens. 

Nově publikované údaje o sektoru větrné energetiky z Německa naznačují, že trh s větrníky se mění. Ještě v roce 2013 se Enercon pyšnil tržním podílem těsně pod hranicí 42 %, nyní však dosahuje pouze 27 %. Německý Enercon si trh podmanil především díky inovativnímu a jednoduchému mechanismu turbín bez převodovky.

Nyní se na trhu evidentně preferuje jiný trend, kterým je zřejmě vyšší využití instalovaného výkonu. V této disciplíně již Enercon nevyniká takový způsobem jako dříve a zájem investorů se přesouná na jiné výrobce.

Zvýšení tržního podílů tak dosáhly společnosti Nordex a GE, jak je vidět na následujícím grafu.

Výrazné změny zažívá i rozvíjející se sektor offshore větrných parků. Zatímco v roce 2013 měl Siemens tržní podíl pouze 52 %, nyní dominuje se 100% podílem na trhu. Kompletně převzal podíl společností Areva a Bard.

Německá energetika se v obnovitelných zdrojích stále spoléhá zejména na větrné elektrárny, přesto se nyní více zaměřuje na parky na moři, kde panují výrazně lepší podmínky pro výrobu elektřiny. Díky těmto podmínkám je možné dosáhnout využití instalovaného výkonu okolo 45 %, což potvrzují i loňské statistiky největšího větrného parku London Array.

Celkem byl navýšen instalovaný výkon větrných elektráren v Německu v roce 2015 o 4889 MW, z toho:

  • 2965 MW připadlo na větrné elektrárny na pevnině,
  • 1189 MW na větrné elektrárny na moři
  • 735 MW na tzv. repowering (zvyšování výkonu elektráren)

V budoucnu se očekává výrazný růst zejména v oblasti větrných parků na moři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se