Domů
Větrné elektrárny
Větrné elektrárny minulý týden zaznamenaly v Británii rekordní výrobu

Větrné elektrárny minulý týden zaznamenaly v Británii rekordní výrobu

Větrné počasí ve Velké Británii minulý týden hrálo do karet elektrárnám, které pohání právě vítr. Nejenže stanovily nové okamžité maximum výroby ve výši 14,9 GW, ale ve středu se na britské výrobě elektřiny podílely téměř jednou třetinou. Během letošního roku bylo ve Spojeném království připojeno k síti více než 1,5 GW větrných elektráren a další se připojit plánují.

Británie se minulý týden potýkala s velmi větrným počasím, které kromě dopravních problémů přineslo i nový rekord. Konkrétně větrné elektrárny překonaly předchozí maximální výrobu ve výši 14,5 GW o další 0,4 GW. Během středečního večera (mezi 18:00 a 18:30) pak energie z větru tvořila třetinu britské výroby.

„Je skvělé vidět, že britské větrné elektrárny zaznamenávají nové rekordy v jednom z nejchladnějších, nejtemnějších a nejvlhčích období roku,“ uvedla Emma Pinchbeck, výkonná ředitelka RenewableUK.

Ve středu a ve čtvrtek pak větrné elektrárny zaznamenaly největší podíl na výrobě, které většinu času dominují zdroje plynové. Během středy vyrobily větrné elektrárny 32,2 %, plynové elektrárny 23,5 %, jaderné elektrárny 17,9 % a uhelné elektrárny 8,7 % elektřiny.

Nové větrné parky stále přibývají

Středeční rekord přišel ve stejný den, kdy E.ON uvedl do provozu první větrnou elektrárnu v Lamanšském průlivu. Tento větrný park Rampion s instalovaným výkonem 400 MW patří mezi čtyři největší elektrárny uvedené do provozu tento rok ve Spojeném království. Největší, nejen v Británii ale i na světě, zprovozněnou elektrárnou je větrný park Cumbria s výkonem 659 MW a mezi další patří Suffok s 353 MW a Abredeen Bay s 92 MW.

Během příštího roku by se měla k britské síti připojit 588MW elektrárna v Moray Firth a dle plánu by měl v roce 2020 přebrat titul největší větrné elektrárny větrný park s instalovaným výkonem 1218 MW u pobřeží East Yorkshire.

Komentáře

(2)

Martin Hájek

6. prosinec 2018, 17:05

Moc se omlouvám, ale já tedy v tom grafu nikde 14,9 ani 14 GW z větrných elektráren nevidím. Navíc s ohledem na objektivitu a vyváženost informací by média vždy měla uvést, že ve stejném týdnu 26.11. v 19:00 nedodávaly fotovoltaické elektrárny ani prd, větrné elektrárny pouhých 1,3 GW a síť držely uhelné elektrárny s okamžitým výkonem 7,6 GW.

karel

7. prosinec 2018, 10:05

Tak až dokončíme přechod na tzv. bezemisní energetiku (pod kterou z mě neznámých důvodů ekoteroristi neuvádí jadernou), tak si můžu rozžnout žárovky současně v koupelně i na hajzlíku dvakrát do roka?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.