Domů
Větrné elektrárny
Větrné turbíny rostou do výšky i výkonově, v USA za posledních 10 let o třetinu

Větrné turbíny rostou do výšky i výkonově, v USA za posledních 10 let o třetinu

Větrné turbíny ve Spojených státech v posledním desetiletí značně vzrostly jak v průměrné výšce, tak i výkonově. Výkon větrné turbíny je závislý především na délce lopatek a vyšší elektrárny umožňují kromě použití delších lopatek využívat stabilnější a rychlejší proudění větru ve větších výškách.

Větrné elektrárny se v loňském roce podle dat shromážděných vládní agenturou U.S. Energy Information Administration (EIA) podílely na celkovém výkonu elektráren v USA 8 %, čímž mezi obnovitelnými zdroji výkonově překonaly do té doby první vodní elektrárny.

Vzhledem k nižšímu koeficientu využití výkonu však vodní zdroje v množství vyrobě elektřiny prozatím nepředehnaly – zatímco vodní elektrárny se v roce 2016 podílely na výrobě elektřiny v USA 7 %, větrné zdroje vyrobily 6 %. Podle předpovědí EIA by větrné elektrárny neměly překonat vodní zdroje ani v letošním či příštím roce.

Navyšování výkonu větrných elektráren si vyžádalo i růst jejich výšky. Zatímco před rokem 2006 dosahovala výšky zhruba 80 metrů (280 stop) jen málokterá elektrárna, v roce 2012 se již jednalo o průměrnou výšku nově instalovaných elektráren.

Vývoj průměrné výšky a výkonu větrných turbín instalovaných v USA v poslední dekádě. Zdroj: EIA

V USA stále dominuje výroba na pevnině

Nejvýkonnější turbíny na území Spojených států dosahují výkonu 6 MW. Konkrétně se jedná o 6 offshore větrných turbín, které byly zprovozněny v loňském roce v rámci větrné elektrárny Block Island, vůbec prvního offshore projektu v USA. V krátkodobém horizontu by v USA měly být zprovozněny další dva offshore parky, projekt Icebreaker na Erijském jezeře (2018) a větrný park u pobřeží státu Virginia (2021).

Nejvýkonnější, 4MW onshore turbíny se nachází na jihu země ve státu Texas. V Texasu se rovněž nachází jeden z největších větrných parků na světě, projekt Horse Hollow rozkládající se na 190 kilometrech čtverečních se 420 větrnými turbínami o celkovém výkonu 735 MW.

Státy USA s největším výkonem a výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách. Zdroj: EIA

K loňskému roku využívalo velké větrné parky 40 z 50 států USA, přičemž nejvíce výroby je soustředěno do pěti států (Texas, Iowa, Oklahoma, Kalifornie a Kansas), které se podílely na celkové výrobě elektřiny ve větrných zdrojích více než polovinou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.