Domů
Větrné elektrárny
Větrné turbíny rostou do výšky i výkonově, v USA za posledních 10 let o třetinu

Větrné turbíny rostou do výšky i výkonově, v USA za posledních 10 let o třetinu

Větrné turbíny ve Spojených státech v posledním desetiletí značně vzrostly jak v průměrné výšce, tak i výkonově. Výkon větrné turbíny je závislý především na délce lopatek a vyšší elektrárny umožňují kromě použití delších lopatek využívat stabilnější a rychlejší proudění větru ve větších výškách.

Větrné elektrárny se v loňském roce podle dat shromážděných vládní agenturou U.S. Energy Information Administration (EIA) podílely na celkovém výkonu elektráren v USA 8 %, čímž mezi obnovitelnými zdroji výkonově překonaly do té doby první vodní elektrárny.

Vzhledem k nižšímu koeficientu využití výkonu však vodní zdroje v množství vyrobě elektřiny prozatím nepředehnaly – zatímco vodní elektrárny se v roce 2016 podílely na výrobě elektřiny v USA 7 %, větrné zdroje vyrobily 6 %. Podle předpovědí EIA by větrné elektrárny neměly překonat vodní zdroje ani v letošním či příštím roce.

Navyšování výkonu větrných elektráren si vyžádalo i růst jejich výšky. Zatímco před rokem 2006 dosahovala výšky zhruba 80 metrů (280 stop) jen málokterá elektrárna, v roce 2012 se již jednalo o průměrnou výšku nově instalovaných elektráren.

Vývoj průměrné výšky a výkonu větrných turbín instalovaných v USA v poslední dekádě. Zdroj: EIA

V USA stále dominuje výroba na pevnině

Nejvýkonnější turbíny na území Spojených států dosahují výkonu 6 MW. Konkrétně se jedná o 6 offshore větrných turbín, které byly zprovozněny v loňském roce v rámci větrné elektrárny Block Island, vůbec prvního offshore projektu v USA. V krátkodobém horizontu by v USA měly být zprovozněny další dva offshore parky, projekt Icebreaker na Erijském jezeře (2018) a větrný park u pobřeží státu Virginia (2021).

Nejvýkonnější, 4MW onshore turbíny se nachází na jihu země ve státu Texas. V Texasu se rovněž nachází jeden z největších větrných parků na světě, projekt Horse Hollow rozkládající se na 190 kilometrech čtverečních se 420 větrnými turbínami o celkovém výkonu 735 MW.

Státy USA s největším výkonem a výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách. Zdroj: EIA

K loňskému roku využívalo velké větrné parky 40 z 50 států USA, přičemž nejvíce výroby je soustředěno do pěti států (Texas, Iowa, Oklahoma, Kalifornie a Kansas), které se podílely na celkové výrobě elektřiny ve větrných zdrojích více než polovinou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se