Domů
Větrné elektrárny
Větrníky se zlepšují a zlevňují, podpoří je i ropný gigant Shell

Větrníky se zlepšují a zlevňují, podpoří je i ropný gigant Shell

Včerejším dnem odstartovala spolupráce 16 holandských firem, které si daly za cíl snížit cenu offshore větrných elektráren na cenu 70 EUR/MWh a dále tuto technologii výroby elektřiny rozvíjet. Ke spolupráci se například přidala kromě technické univerzity v Delftu i ropná společnost Shell. Větrné elektrárny se zlepšují již nyní, klesají jejich ceny a zvyšuje se využití instalovaného výkonu.

Celkem 16 holandských společností se sdružilo pod názvem GROW („Growth through Research, development & demonstration in Offshore Wind“) s cílem umožnit další rozvoj offshore větrných elektráren. Cílem je využitím nových technologiím snížit cenu na úroveň, kdy budou elektrárny konkurenceschopné k ostatním obnovitelným a fosilním zdrojům.

Projekt navazuje na předchozí pětiletý program FLOW, který se podle tiskové zprávy podílel na snížení ceny offshore elektráren o 20 % a který pomohl řadě inovativních technologií vstoupit na trh. Podle analýzy agentury IRENA klesly ceny větrných turbín od roku 2009 o 30-40 % a u offshore elektráren se do roku 2025 očekává další pokles o 35 %.

V následujících pěti letech by mělo být v rámci programu investováno přes 100 mil. EUR (cca 2,7 mld. Kč).

Offshore větrný park v Kodani. Autor: CGP Grey

Kromě zmíněné společnosti Shell v programu participuje například dánský a německý provozovatel přenosové soustavy TenneT, technická univerzita Delft nebo Delft Offshore turbines.

Větrné elektrárny zlepšují svoji dobu využití instalovaného výkonu

Nejen solární elektrárny procházejí vývojem, který umožní výrazně snižovat náklady na výrobu elektřiny. Snaha je i v oblasti větrných turbín,  kde dochází k postupnému snižování ceny vyrobené kWh, ale i ke zvyšování využití instalovaného výkonu elektráren.

Obecně mají offhsore větrné elektrárny lepší podmínky pro výrobu, které využití instalovaného výkonu zvyšují. Podle nově zpracované analýzy Bloomberg New Energy Finance se v posledních letech průměrné využití výkonu zvyšuje u větrných elektráren obecně.

Využití instalovaného výkonu offshore větrných elektráren zdroj: BNEF

Vyšší využití výkonu pramení nejen z uvádění nových technologií na trh , ale i z lepšího plánování míst, na kterých budou větrné elektrárny umístěny. Analýza Bloomberg New Energy Finance dokonce uvádí, že větrné elektrárny v Mexiku mají využití až 50 %.

Mnohem bližší příklad vysokého využití instalovaného výkonu lze najít například u offshore větrných elektráren na pobřeží Velké Británie. V loňském prosinci díky mimořádně dobrým podmínkám dosáhlo využití výkonu u elektrárny London Array dokonce na 78,9 %. Roční využití výkonu se ovšem pohybuje kolem hodnoty 45 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se