Domů
Větrné elektrárny
Vývoj plovoucích větrných elektráren v Keltském moři se posouvá do další fáze
WindFloat projekt plovoucí offshore větrné elektrárny společnosti EDP. Zdroj: EDP Renewables
Zdroj: EDP

Vývoj plovoucích větrných elektráren v Keltském moři se posouvá do další fáze

Tři projekty plovoucích věrných elektráren s instalovaným výkonem 300 MW dostaly od úřadů Spojeného království zelenou k postupu do další fáze. The Crown Estate odsouhlasila splnění aplikačních kritérií pro pronájem míst v Keltském moři, čímž otevřela projektům možnost k posouzení jejich dopadů na mořské prostředí. Všechny projekty budou mimo jiné testovat nové způsoby kotvení turbín. Spojené království cílí na 1 GW instalovaného výkonu v plovoucím větru do roku 2030.

The Crown Estate, která spravuje například pozemky ale i mořské dno Spojeného království, oznámila pokrok tří plovoucích větrných projektů. Projekty s instalovaným výkonem 300 MW se přihlásily o pronájem mořského dna v Keltském moři. The Crown Estate nyní potvrdila splnění aplikačních kritérií s tím, že projekty se nyní začnou zabývat hodnocením možných dopadů na chráněná mořská stanoviště.

„Inovativní projekty, jako jsou tyto, představují důležitou část k naplnění ambicí Spojeného království vyvíjet plovoucí vítr v komerčním měřítku. Nejen že pomáhají podporovat komercializaci a zároveň snižují náklady, ale jsou klíčové i pro testování nových řešení, materiálů a konstrukčních metod. Tato nová technologie bude hrát důležitou roli při přechodu Spojeného království k uhlíkové neutralitě," řekl Huub den Rooijen, generální ředitel mořského portfolia v The Crown Estate.

Všechny tři projekty mají mít velikost 100 MW. Konkrétně se jedná o projekt Whitecross společnosti Offshore Wind Limited, nacházející se u pobřeží Devonu a Cornwallu. Dalšími projekty jsou pak Llŷr 1 a 2 společnosti Floventis Energy Limited, nacházející se jižně od Pembroke na velšském pobřeží.

Nové způsoby kotvení

Všechny tři projekty by měly otestovat nové technologie a metody kotvení plovoucích větrných turbín. Cílem je rozvoj dodavatelského řetězce tohoto typu větrných elektráren, který je ve srovnání s offshore větrnými elektrárnami s pevnými základy teprve na začátku. Vláda Spojeného království by ráda do roku 2030 dosáhla 1 GW instalovaného výkonu plovoucích větrných elektráren u svých břehů.

"Podobné projekty mají potenciál stavět na úspěchu našich plovoucích větrných farem, které již vyrábí elektřinu ve skotských vodách. Mohou stimulovat další investice do britského dodavatelského řetězce pro plovoucí vítr. A čím více plovoucího větru instalujeme v britských vodách, tím více zlevní. Tato inovativní technologie může zopakovat úspěch offshore větru s pevnými základy tím, že se do deseti let zbaví potřeby dotací,“ uvedl Barnaby Wharton, ředitel RenewableUK.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se