Domů
Obnovitelné zdroje
Poslední německá aukce potvrdila zájem developerů offshore větrných elektráren
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Poslední německá aukce potvrdila zájem developerů offshore větrných elektráren

K prvnímu září v Německu proběhlo letošní první a zároveň poslední kolo aukcí na podporu výstavby offshore větrných elektráren. Podobně jako v předchozích kolech i tentokrát uspěla nabídka s požadavkem na nulovou provozní podporu, kdy developer elektrárny nemá zajištěnou minimální výkupní cenu.

Kromě několika aukcí na podporu výstavby onshore větrných elektráren letos v Německu proběhlo i jedno kolo pro větrné elektrárny na moři. Soutěžilo se o práva k development větrného parku v oblasti N-7.2 vzdálené zhruba 85 km od Východofríských ostrovů. Tato oblast má nabídnout možnosti k výstavbě větrných turbín o celkové instalovaném výkonu 980 MW.

V současném modelu aukcí si úspěšných developer zajistí právo krom právě k provozu zdroje po dobu 25 let rovněž připojení větrného parku k elektrizační soustavě, které bude financováno skrz poplatek účtovaný odběratelům elektřiny. Stejně tak vítěz získává právo zažádat u Spolkového námořního a hydrografického úřadu o povolení k výstavbě offshore parku. Park by přitom měl zahájit provoz do roku 2027.

„Nabídka na nulovou provozní podporu potvrzuje atraktivitu investic do offshore větrné energetiky v Německu. Ukazuje, že společnosti věří, že dokáží výrobu větrných elektráren prodat na trhu se ziskem,“ uvedl ředitel německého regulátora Klaus Müller.

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur dnes oznámil, že v aukci uspěla společnost RWE Renewables Offshore HoldCo Four. K developmentu větrného parku v dané oblasti nicméně drží přednostní práva švédská energetická skupina Vattenfall skrz své dvě dceřiné společnosti. Podle regulátora má společnost možnost využít tuto opci do konce letošního října, což dle serveru renews společnost již potvrdila. Tím by německá RWE o vysoutěžená práva přišla.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
7. září 2022, 20:17

To je ten rozdíl vůči stavbě nové JE. Ta dostane taky připojení k elektr. soustavě, ale ještě chce CfD a/nebo skoro nulové úroky na půjčku od státu (což je absurdní, všechny státy snad s výjimkou Švýcarska a Norska jsou tak zadluženy, že na žádný "výhodný" úvěr nedosáhnou).

Dále čas realizace je nesrovnatelný.

Proto se JE komerčně, bez pomoci státu, nestaví ale větrné, zvláště off shore, ano.

Cituji: "Nabídka na nulovou provozní podporu potvrzuje atraktivitu investic do offshore větrné energetiky v Německu. Ukazuje, že společnosti věří, že dokáží výrobu větrných elektráren prodat na trhu se ziskem,“ uvedl ředitel německého regulátora Klaus Müller."

A v současné politické situaci se ukazuje, že nejdůležitější parametr je "domácí "palivo" zdarma".

Ivan Novák
7. září 2022, 20:32

Případná nová jaderná elektrárna v ČR samozřejmě "připojovací poplatek" zaplatí jako každá jiná výrobna elektřiny, úměrně napěťově úrovni a požadované kapacitě připojení, sazebník obsahuje vyhláška.

Kromě toho bude vyrábět i v době, kdy nefouká.

Emil
7. září 2022, 20:37

Psalo se 15. dubna 2017 a Vaněček tu pěl úplně stejné oslavné chorály jako dnes:

oenergetice. cz/obnovitelne-zdroje/dong-energy-uspel-nemecke-aukci-offshore-elektrarny-pozadavkem-nulovou-dotaci

Od tehdy první aukce "bez dotací" uplynulo více než pět let a víte kolik je takových větrných elektráren v provozu? Nula. Víte kolik už se jich v Německu začalo stavět? Nula. Mezitím se totiž ukázalo, že šlo pouze o fintu, jak si zdarma zarezervovat kus moře, kdyby to někdy začalo ekonomicky vycházet. Takže tím padá tvrzení "čas realizace je nesrovnatelný", realizovatelný čas neznáme, nic "bez dotací" totiž ještě realizováno nebylo.

Pavel
8. září 2022, 00:04

Emile opatrně,

V tom článku se píše o realizaci do roku 2024. Takže to mohou ještě stihnout. A s ohledem na dnešní ceny se asi budou snažit, aby o tu rezervaci nepřišli. To by bylo jako přijít o zlatý důl :)

Nechtěl by jste se raději rozepsat o tom, kdy se uzavřel kontrakt na Paks 2, kdy to mělo být hotovo a jaký je aktuální stav?

Emil
8. září 2022, 07:18

Nepsal jsem co kdo může nebo nemůže stihnout, pouze upozorňuji na to, že už před 5 lety tu Vaněček porcoval medvěda, který stále běhá po lese.

A nevím proč bych se měl rozepisovat o něčem, co s článkem vůbec nesouvisí. To bychom se spíš mohli rozepisovat o tom, jak "pokračuje" budování přenosové soustavy ze severu na jih Německa, bez kterého často není jak vyrobenou elektřinu z těchto větrníků dopravit ke spotřebitelům. To je totiž další důvod, proč se výstavba offshore VtE v Německu úplně zastavila a za poslední dva roky nepřibyla ani vrtule.

richie
8. září 2022, 09:30

-----------------------------------------------

Milan Vaněček 7. září 2022, 20:17

Proto se JE komerčně, bez pomoci státu, nestaví ale větrné, zvláště off shore, ano.

Cituji: "Nabídka na nulovou provozní podporu potvrzuje atraktivitu investic do offshore větrné energetiky v Německu. Ukazuje, že společnosti věří, že dokáží výrobu větrných elektráren prodat na trhu se ziskem,“ uvedl ředitel německého regulátora Klaus Müller."

-----------------------------------------------

Ktore offshore VTE uz boli postavene bez pomoci statu?

A ano vysoka atraktivita investicie s nulovou podporou, preto bola podana az jedna taka ponuka. A aj to asi len spekulativne aby si zabezpecili/prevzali rezervaciu na uzemie, ktore ma aktualne ine zoskupenie (ale napodiv, napriek atraktivite tam zatial nepostavili stale nic).

p. Vanecek, viete to aj lepsie .. taketo steky nechajte na p.blahu, karaska ci dalsich podobnych

Milan Vaněček
8. září 2022, 09:15

Pavle, můžeme to srovnat i s Českou republikou. My už druhou dekádu "úsilovně pracujeme" na "přípravě" výstavby nového jaderného reaktoru. A zřejmě to tak bude i dekádu třetí. Je to dobrý kšeft: utrácet na to miliardy, to hrstku lidí velmi dobře uživí.

Němci s VtE na moři dost zaspali, ve srovnání s Dánskem a Anglií či se světem. Snad to aspoň teď napraví....

richie
8. září 2022, 09:34

zial, keby sa okolo toho dve dekady nepolitizovalo, ale islo na zaklade odbornych odporucani/planov, uz to mohlo davno stat a vyrabat ..

hlpb
8. září 2022, 20:20

richie, tak se uklidníme, dám ti lekci zdarma, ať se něco jako místní totální neználek něco přiučíš. V EU se z off shore vyrobilo v roce celkem 46 TWh z toho má jednoznačně největší podíl POZOR, ano Německo 24 TWh (trocha matematiky ti taky neuškodí tj. 52%) druhé je Nizozemí s 8 TWh (17%).

A ještě jedna super informace nejen pro tebe jako milovníka FVE, už dnes 8.9.!!!!!! překonala letošní výroba v EU ze Slunce 131 TWh výrobu za celý loňský rok. A to znamená, že letos vyrobí evropské FVE o minimálně 30 TWh více než loni. Tak pá.

richie
9. září 2022, 08:31

ad hlpb 8. září 2022, 20:20

ano typicka reakcia p.blahu - prispevok celkom mimo debatu .. aj s osobnou invektivou ..

a co sa tyka obsahu, ziadna nova informacia (aj ked treba uznat, ze tentokrat aspon ziadne bludy), ale zas len priemerne cisla bez akehokolvek zasadenia do kontextu..

a co si teda chcel tym prispevkom celkom mimo debatu vlastne povedat? ake moje tvrdenie si chcel tymto vyvratit?

Emil
8. září 2022, 11:14

Žádná usilovná práce na přípravě výstavby nového jaderného reaktoru neprobíhá, druhou dekádu se děje pravý opak - lavírování a přešlapování na místě. Ne že by to u ostatních zdrojů bylo jiné.

richie
8. září 2022, 12:26

klamlivy nazov clanku

"Poslední německá aukce potvrdila zájem developerů offshore větrných elektráren" - pretoze o aukciu prejavil zaujem az jeden developer (a aj to pravdepodobne skor zo strategickych dovodov)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se