Domů
Vodík
Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě
Výzkum využívání vodíku v kanadských jaderných laboratoří
Zdroj: Canadian Nuclear Laboratories / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě

Vodík
9 komentářů
6. listopad 2023, 19:23
ČTK

Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého (CO2). Zařízení, které bude také vlastnit a provozovat, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a po jeho spuštění se závod v Rotterdamu stane největším závodem na produkci tzv. modrého vodíku v Evropě, oznámila společnost.

Vodík je jedním z nejrozšířenějších prvků ve vesmíru, tradiční metody jeho výroby ve velkém však uvolňují množství oxidu uhličitého. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu.

Modrý vodík vyrobený v závodě firmy v Rotterdamu má sloužit rafinerii firmy Exxon Mobil a dalším zákazníkům. Air Products dodává průmyslové plyny do různých odvětví, od elektroniky a zpracovatelského průmyslu po potravinářství a výrobu nápojů.

hydrogen vodík
Ilustrační foto

Velká průmyslová odvětví, včetně energetického, ocelářského a chemického průmyslu, hledají způsoby, jak přejít na vodík jako palivo, a pomoci tak snížit emise oxidu uhličitého, uvedla agentura Reuters. Kromě modrého vodíku je další možností zelený vodík, který se vyrábí za pomoci obnovitelné elektřiny a je považován za čistou alternativu zemního plynu pro ocelárny a chemický průmysl.

Air Products dodal, že zařízení bude zachycovat oxid uhličitý nejen z jeho stávajícího závodu na výrobu vodíku, ale také z rafinerie firmy Exxon Mobil v Rotterdamu.

irl jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Kopecký
7. listopad 2023, 00:38

Další dotační nesmysl?

Vladimír Šťastný
7. listopad 2023, 06:18

Ano.

Baton David
7. listopad 2023, 07:13

když už zmiňuju alternativy výroby - kde je zmínka o růžovém vodíku? zelený vodík je jen taková slibotechnická berlička, dost drahá, ale nejspíš levnější než tato modrá pohádka o sběru co2, kolik kg co2 je potřeba zachytit na výrobu 1kg vodíku?

richie
7. listopad 2023, 16:19

ad Baton David 7. listopad 2023, 07:13

když už zmiňuju alternativy výroby - kde je zmínka o růžovém vodíku? zelený vodík je jen taková slibotechnická berlička, dost drahá, ale nejspíš levnější než tato modrá pohádka o sběru co2, kolik kg co2 je potřeba zachytit na výrobu 1kg vodíku?

tu ste asi nepochopili o co ide .. modry vodik je najlacnejsia alternativa po sedom .. tu nejde o vyrobu vodika z CO2 zachyteneho niekde, tu ide o klasicku vyrobu vodika z ropnych produktov (typicky parny reforming) zaroven so zachytavanim CO2 pocas vyroby (z "odpadu") - teda minimalizovanie uniku CO2 z vyrobneho procesu .. co s tym CO2 budu robit tam nepisu (mozno plnit flase - aj CO2 je ziadany produkt)

velmi zjednodusene je to nieco ako nasadenie filtrov na uholne elektrarne pre zber popola a jeho nasledne vyuzitie

Baton David
8. listopad 2023, 14:20

já to chápu, modrý vodík je vyráběný jako šedý vodík z fosilních paliv, jen s rozdílem záchytu odpadního co2, a toho je 5,5kg na 1kg vodíku, ti už je ekologičtější i ekonomičtější přímo spalovat metan. Jako alternativa je uvedena vodík zelený, vyráběný elektrolýzou z elektřiny z obnovitelných zdrojů, což už je schůdné ekologicky ale ne moc ekonomicky, elektřina. Není uveden růžový vodík vyráběn elektrolýzou z elektřiny z jaderných zdrojů nebo termicky z tepla vysokoteplotních reaktorů, ekologicky i ekonomicky ok, jen ta bububu jaderná energetika. Papírově to vychází, jako Němcům kdysi vyšlo že s levným plynem nebude energiewende potřebovat jedinou jadernou elektrárnu, tak také papírově vychází že výroba růžového vodíku nebude potřebovat jediného Němce

Galipoli
7. listopad 2023, 18:42

Vodík ze zemního plynu dle rovnice? CH4+2H2O = CO2+4H2. Tedy na každé vyrobené kilo vodíku vznikne a je potřeba zachytit 5,5 kg CO2.

Emil
7. listopad 2023, 07:32

Mně by zajímalo jak chtějí zaručit, že CO2 neunikne zpět do atmosféry, předchozí pokusy v Norsku moc slavně nedopadly.

Michal K.
7. listopad 2023, 10:22

to je vzdy otazka vysky dotacii. a plati tam nepriama umera.

t.z. cim vyssie dotacie, tym mensia potreba klast taketo neprijemne otazky

richie
7. listopad 2023, 16:22

klamlivy titulok clanku

Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě - evokuje, ze niekto postavi novu fabriku .. zatial co ide len o vylepsenie existujucej

Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se