Domů
Vodík
Jižní Korea zvažuje malý modulární reaktor NuScale na výrobu vodíku
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

Jižní Korea zvažuje malý modulární reaktor NuScale na výrobu vodíku

Vodík
4 komentáře
15. květen 2023, 10:36
Jiří Salavec

Jihokorejský projekt národního jaderného a vodíkového průmyslového komplexu by mohl využívat malého modulárního reaktoru od společnosti NuScale. Zástupci okresu Uljin podepsali memorandum o porozumění o spolupráci na studii proveditelnosti výstavby elektrárny NuScale VOYGR-6 s elektrickým výkonem 462 MW. Průmyslový komplex společně s reaktorem má být uveden do provozu v roce 2030.

Zástupci jihokorejského okresu Uljin v provincii Severní Gyeongsang podepsali se společností GS Energy memorandum o porozumění při využití malého modulárního reaktoru (SMR). Konkrétně se jedná o VOYGR-6 SMR od americké společnosti NuScale. Ten by měl vyrůst v rámci projektu Národního jaderného a vodíkového průmyslového komplexu (Nuclear Hydrogen National Industrial Complex).

„Naším cílem je vybudování průmyslového komplexu zaměřeného na jadernou a vodíkovou energii. Další vodíkové společnosti mohou těžit z malého modulárního reaktoru, jehož primární úlohou je dodávat ekologickou energii pro celý komplex,“ uvedl guvernér okresu Uljin Sohn Byong-bok.

Plánovaný VOYGR-6 s elektrickým výkonem 482 MW se skládá z šesti modulů - tlakovodních reaktorů s výkonem 77 MW. Kromě elektřiny bude elektrárna v komplexu dodávat i tepelnou energii.

Výstavba elektrárny podle současných plánů začne v roce 2028. Strany předpokládají, že schválení výstavby korejskou vládou potrvá asi pět let. Hotovo by mohlo být v roce 2030, stejně jako otevření zbytku průmyslového komplexu, jehož výstavba začala v loňském roce.

Rozvoj malých modulárních reaktorů

Konkurence o vedoucí postavení na trhu s SMR se zintenzivňuje. Kromě NuScale Power, která získala pro svůj design americkou certifikaci, vyvíjí malé reaktory společnosti TerraPower, X-Energy, GE Hitachi Nuclear Energy a Holtec International. Jako poslední představila svůj modulární reaktor i společnost Westinghouse.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii objem trhu s malými modulárními reaktory mezi roky 2027 a 2035 vzroste až 45krát na více než 10 bilionů Kč.

"Očekáváme, že projekt průmyslového komplexu Uljin Nuclear Hydrogen National Industrial Complex, který okres podporuje, získá na síle prostřednictvím tohoto memoranda o porozumění a prostřednictvím úzké spolupráce s ministerstvy ústřední vlády, jako je Ministerstvo půdy, infrastruktury, vědy a technologie, a Ministerstvo průmyslu,“ dodal Sohn Byong-bok.

V okrese Uljin již stojí jaderná elektrárna Shin-Hanul se dvěma reaktory AP-1400. První z nich dosáhl komerčního provozu v prosinci loňského roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Bačík
15. květen 2023, 16:56

Takový dlouhý článek a není v něm jediná podstatná informace - jakou technologií se ten vodík bude vyrábět.

Karásek
15. květen 2023, 22:24

Být Korejcem, tak si to po finančním fiasku projektu NuScale v Utahu rozmyslím.

Emil
15. květen 2023, 22:37

Akorát že nejste Korejcem a k "finančnímu fiasku" projektu NuScale nedošlo...

Ivan Švančara
16. květen 2023, 09:12

karasek zrejme pouzil blahove statisticke cisla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se