Domů
Vodík
Po Evropské unii má definici obnovitelného vodíku nově také Indie
Vodík
Zdroj: MaxPixel

Po Evropské unii má definici obnovitelného vodíku nově také Indie

Indie se chce stát světovým centrem pro výrobu zeleného vodíku a do roku 2030 usiluje o roční produkci 5 milionů tun tohoto paliva, což by snížilo emise CO2 o přibližně 50 milionů tun a ušetřilo více než 12 miliard dolarů za dovoz fosilních paliv. Nyní je Indie mezi prvními státy na světě, které si definovaly, jak má zelený vodík vypadat. Informoval o tom Euractiv.

Indická vláda stanovila emisní limit dvou kilogramů oxidu uhličitého na každý kilogram vyrobeného vodíku, který má být klasifikován jako "zelený" z obnovitelných zdrojů, uvedlo v sobotu ministerstvo pro novou a obnovitelnou energii. V prohlášení uvádí, že jeho oznámení vnese do výroby ekologického vodíku v Indii tolik očekávanou jasnost.

„Tímto oznámením se Indie stává jednou z prvních zemí na světě, která oznámila definici zeleného vodíku," uvedlo ministerstvo v prohlášení, v němž podrobně popsalo, jaké emise budou započítávány.

Jedná se ambiciózní plán pro zemi, která je třetím největším spotřebitelem energie na světě a její spotřeba stále roste. Většina spotřebované energie je navíc fosilního původu. Stejně jako většina vodíku, který Indie se v Indie vyrábí.

Nyní představené parametry jsou méně přísné, než Indie původně zamýšlela. Začátkem tohoto roku sdělili úředníci agentuře Reuters, že Indie navrhuje pro zelený vodík limit 1 kg emisí CO2, což je polovina v sobotu oznámené hranice.

Obnovitelný vodík a EU

Ačkoli se první výroba očekává až v roce 2026, Indie jedná o dvoustranných dohodách s Evropskou unií, Japonskem a dalšími zeměmi, aby mohla začít palivo také vyvážet.

Evropská unie sama letos představila dva delegované akty, které se definicí zeleného vodíku zabývají. První z aktů definuje, za jakých podmínek lze vodík zařadit mezi obnovitelná paliva nebiologického původu (nesoucí zkratku RFNBO).

Druhý z aktů pak stanovuje metodiku výpočtu emisí skleníkových plynů během životního cyklu RFNBO a podobně jako indická pravidla bere v úvahu emise spojené s odběrem elektřiny ze sítě, se zpracováním a emise spojené s přepravou těchto paliv ke konečnému spotřebiteli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
27. srpen 2023, 15:03

Indie má v oblasti FVE velký potenciál. Řekl bych klidně obrovský. Rozsáhlé řídce obydlené oblasti Rádžasthánu s polopouštím klima se mohou proměnit v obrovskou elektrárnu, která bude vyrábět na jednotku plochy asi 2x tolik, co u nás. Dalsí oblasti jsou na tom podobně. Vodík je pro Indii další šance, jak naskočit do moderních technologií a je to i způsob, jak se zbavit závislosti na fosilních palivech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se