Domů
Vodík
Světové investice do vodíku výrazně rostou. V čele stojí Evropa, Čína dotahuje
Zdroj: H2FUTURE

Světové investice do vodíku výrazně rostou. V čele stojí Evropa, Čína dotahuje

Zájem o investice do vodíkových technologií neustává. To potvrzují i nejnovější údaje, které poradenská společnost McKinsey zpracovala pro Hydrogen Council, sdružující 109 celosvětově působících společností usilujících o urychlení přechodu na vodíkovou energetiku.

Podle McKinsey přesáhne kapacita výroby zeleného a modrého vodíku ohlášená pro rok 2030 hranici deseti milionů tun. To představuje 60% nárůst kapacity ve srovnání s hodnotami poslední analýzy z prosince 2020.

"Oproti únoru se ohlášené investice zvýšily z 80 na 150 miliard dolarů. Čísla působivě dokazují, že se světový trh s vodíkem vyvíjí nesmírně dynamicky," uvedl pro list Handelsblatt Bernd Heid, odborník na vodík ze společnosti McKinsey.

Pro srovnání, Německo v současnosti spotřebuje 1,6 milionu tun vodíku ročně. Více než 95 % tohoto množství tvoří šedý vodík vyráběný ze zemního plynu, za produkce oxidu uhličitého. Když se CO2 odštěpí a uskladní, vznikne tzv. modrý vodík. Zelený vodík se naproti tomu vyrábí elektrolýzou s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů, a je tedy klimaticky neutrální.

McKinsey ve své zprávě eviduje projekty od určité velikosti v celém hodnotovém řetězci. Jedná se pouze o projekty, které mají zajištěné financování.

"Mluvíme tu o skutečných penězích, ne o investicích, které existují jen na papíře," tvrdí Heid.

Hodnotový řetězec sahá od výroby vodíku přes jeho použití, například v ocelářském průmyslu nebo v rafineriích, až po infrastrukturu pro jeho přepravu a skladování. Právě budování přepravní infrastruktury hraje stále větší roli a představuje 30 % investic.

Evropa je vodíkovým průkopníkem

Z hlediska regionálního rozložení projektů vede Evropa, z celkových 359 projektů má na svědomí 201 projektů. K tomu přispívají i investiční dotace z veřejných prostředků, například v podobě tzv. Významných projektů společného evropského zájmu (IPCEI), uvádí Heid.

Projekty, které Evropská komise klasifikuje jako projekty IPCEI, podléhají méně přísným pravidlům státní podpory. Proto je lze štědřeji podporovat dotacemi. Jednou z podmínek financování IPCEI je, že projekty musí být realizovány přes hranice jednotlivých států. Německá vláda tímto způsobem financuje desítky vodíkových projektů mnoha miliardami eur.

Čína Evropě v závěsu

Evropě v závěsu je Čína, která se zaměřuje na výrobu vodíku zejména pro vlastní potřebu. Čínské vedení oznámilo, že podpoří rozvoj vodíkového hospodářství částkou 20 miliard eur.

"Čína se neustále rozvíjí a zaměřuje se na uzavřený systém. I když chce určitě vyvážet technologie, neusiluje o to, stát se vývozcem vodíku," řekl Heid.

Španělsko jako vodíkové centrum Evropy

Není pochyb o tom, že v budoucnu vznikne globální trh s vodíkem. Vodík se stane celosvětově obchodovanou komoditou stejně jako jiné suroviny. Země jako Austrálie, Chile, Saúdská Arábie a severoafrické státy se k tomu chystají významně přispět.

V Evropě se podle Heida stane vodíkovým centrem Španělsko. Nedávno byly v jižním Španělsku oznámeny projekty, jejichž cílem je výroba vodíku elektrolýzou ve velkém měřítku a jeho přeprava potrubími do průmyslových spotřebních center na severozápadě kontinentu.

Komentáře

(2)

rosta kosta

25. červenec 2021, 11:50

Zajimalo by mne, kolik tech projektu je zivotaschopnych i bez dotaci a nesmyslu typu emisni povolenky.

PetrV

25. červenec 2021, 20:09

Čerpání greendeal dotací je ten byznys. Jinak neschopné si ma sebe vydělat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.