Domů
Vodík
V americké jaderné elektrárně Nine Mile Point zahájili výrobu čistého vodíku
Jaderná elektrárna Nine Mile Point (USA) (Zdroj: Constellation Energy)
Zdroj: Constellation Energy

V americké jaderné elektrárně Nine Mile Point zahájili výrobu čistého vodíku

V areálu jaderné elektrárny Nine Mile Point zahájil provoz elektrolyzér na výrobu čistého vodíku. Zařízení o výkonu 1,25 MW denně vyprodukuje více než půl tuny vodíku pro vlastní spotřebu v elektrárně, která jej tak nemusí dovážet. První demonstrační projekt svého druhu v USA podpořilo americké Ministerstvo energetiky téměř 6 miliony dolarů.

Americká energetická společnost Constellation oznámila, že úspěšně zprovoznila zařízení na výrobu čistého vodíku. Demonstrační projekt s výkonem 1,25 MW se nachází v areálu jaderné elektrárny Nine Mile Point ve státu New York. Elektrolyzér využívá k výrobě vodíku čistou elektřinu vyrobenou jaderným blokem.

„Vodík bude nepostradatelným nástrojem při řešení klimatické krize.  Nine Mile Point ukáže světu, že jaderná energie je nejúčinnějším a nákladově nejefektivnějším způsobem, jak ji vyrobit z bezuhlíkového zdroje,“ uvedl Joe Dominguez, prezident a generální ředitel společnosti Constellation.

Vodík společnost využívá pro vlastní potřebu v elektrárně, zejména pro chlazení turbín. Zařízení je schopné produkovat 560 kilogramů vodíku za den, což je pro účely elektrárny plně dostačující. V minulosti Nine Mile Point spoléhal na dodávky vodíku vyrobeného z fosilních paliv, který na místo vozily kamiony.

Výstavbu zařízení na výrobu vodíku představila společnost v roce 2021. V loňském roce pak na projekt přispělo i americké Ministerstvo energetiky (DOE) celkem 5,8 miliony dolarů (necelými 130 miliony Kč). Elektrolyzér založený na technologii Proton Exchange Membrane dodala společnost Nel Hydrogen.

Potenciál pro čistou ekonomiku

Společnost si od nového zařízení slibuje pomoc s demonstrováním potenciálu vodíku pro čistou ekonomiku. Kromě zprovozněného zařízení se zavázala do výroby čistého vodíku do roku 2025 investovat 900 milionů dolarů (téměř dvě miliardy Kč).

„DOE je hrdé na to, že podporuje sdílené projekty, jako je tento, s cílem dodávat cenově dostupný čistý vodík. Investice, které nyní začínáme provádět prostřednictvím dvoustranného zákona o infrastruktuře a zákona o snižování inflace, ještě více rozšíří trh s vodíkem. Ten vytvoří nové ekonomické a ekologické výhody pro jadernou energii,“ uvedla Kathryn Huffová, asistentka tajemníka pro jadernou energetiku z DOE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jiří Vlach
12. březen 2023, 10:08

Má tady někdo povědomí o tom, jak přesně se ten vodík spotřebová? Do tohoto fakt nevidím a je pro mě dost neituitivní jakým způsobem se při chlazení vodík spotřebovává a ještě v takovém množství.

Ivan Švančara
12. březen 2023, 10:44
Jiří Vlach
12. březen 2023, 14:30

škoda toho automatického překladu, každopádně se tam nemluví o té spotřebě vodíku. Nešel jsem i diplomku kde je chlazení vodíkem popsané (ztráty nebo "spotřeba" vodíku tam nejsou zmíněné), a tak není jasné jestli to jsou úniky nebo třeba část vodíku oxiduje s nějakým elementárním množstvím kyslíku v náplni (zmiňuje se nutnost vysoušení vodíkové náplně) nebo se tam děje ještě něco dalšího co vodíkovou náplň znehodnocuje a je nutno ji měnit?

feliz navidad
12. březen 2023, 20:02

Jsou to úniky.

Rotor generátoru je naplněn vodíkem pod tlakem několik barů. K utěsnění se používají olejové ucpávky. Kovový kroužek je přitlačován pružinami na hřídel generátoru, olej je pod tlakem vytlačován mezi kroužek a hřídel. Část oleje proudí na vodíkovou stranu generátoru, další část na vzduchovou stranu. Olej s sebou strhává malé množství vzduchu, jak olej cirkuluje, část vzduchu se postupně přenáší do rotoru. To způsobuje postupné zvyšování obsahu vzduchu (2%) ve vodíku (98%) a vyžaduje udržení koncentrace vodíku přidáváním čistého vodíku.

Další ztráty vznikají odplyněním těsnícího oleje.

feliz navidad
12. březen 2023, 20:47

Chybička se vloudila - místo "postupně přenáší do rotoru" má být správně "postupně přenáší do generátoru".

feliz navidad
12. březen 2023, 20:50

Jsou to úniky.

Generátor je naplněn vodíkem pod tlakem několik barů. K utěsnění se používají olejové ucpávky. Kovový kroužek je přitlačován pružinami na hřídel generátoru, olej je pod tlakem vytlačován mezi kroužek a hřídel. Část oleje proudí na vodíkovou stranu generátoru, další část na vzduchovou stranu. Olej s sebou strhává malé množství vzduchu, jak olej cirkuluje, část vzduchu se postupně přenáší do generátoru. To způsobuje postupné zvyšování obsahu vzduchu (2%) ve vodíku (98%) a vyžaduje udržení koncentrace vodíku přidáváním čistého vodíku.

Další ztráty vznikají při odplynění těsnícího oleje, ze kterého je nutno odstranit směs vzduchu s vodíkem.

Jiří Vlach
13. březen 2023, 00:49

Děkuji za vysvětlení! Ještě mě tak napadá jak je s těmi úniky zacházeno, zda tam dochází k nějakému dalšímu zpracování/využití?

Dá se předpokládat, že v Temelíně je spotřeba vodíku podobná jak zde v článku zmíněných přes půl tuny/den?

feliz navidad
13. březen 2023, 07:46

Nic se nezpracovává, řízeně se to odpouští do atmosféry.

Spotřebu vodíku v Temelíně neznám.

Matoo
12. březen 2023, 10:49

Nevim jak v USA, ale u nas v Temeline se vodik pouziva na chlazeni generatoru.

Maly Jarda
12. březen 2023, 17:26

Vodík není zdroj energie , jen medium .. když někdo prohlašuje že by energetika měla být poháněna vodíkem tak to neznamená vůbec nic , to je asi jako prohlašovat že by auta měla být na elektřinu , bezobsažná náhodná slova daná dohromady, nic víc

Baton David
12. březen 2023, 22:35

informace že je nefosilní vodík nejlevněji vyráběn z jádra se tu v EU nebude líbit

hlpb
13. březen 2023, 11:23

Pro jaderné elektrárny v budoucnu bude výroba vodíku nutnost a vlastně záchrana, protože po velkou část roku jejich výroba EE nebude vůbec potřeba.

feliz navidad
13. březen 2023, 08:53

Zajímavá je ta informace o ceně, resp. příspěvku 130 milionů Kč. Jde sice o pilotní projekt, ale i tak počítejme, pokud by se získaný vodík použil na výrobu el. energie:

1,25MW elektrolyzér vyrobí za 24 hod 560kg vodíku, tj. účinnost cca 75%. Účinnost přeměny H2 na elektřinu 50-55%. Výsledný výkon zdroje elektřiny cca 0,5MW. Přepočteno na 1GW je cena 325 miliard Kč a to v ceně není započtena vodíková elektrárna :-)

Jenom náklady na elektrolyzér plus vodíkové hospodářství jsou srovnatelné, či vyšší, než náklady na výstavbu celé jaderné elektrárny?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se