Domů
Vodík
V Japonsku otestují spoluspalování vodíku v plynové elektrárně
Parní turbína Arabelle; Zdroj: GE Power
Zdroj: GE Power

V Japonsku otestují spoluspalování vodíku v plynové elektrárně

Vodík
1 komentář
29. listopad 2023, 11:06
Eduard Majling

Japonská společnost Okinawa Electric Power se chystá v průběhu příštího roku otestovat spoluspalování vodíku v jedné ze svých plynových elektráren. Podle prezidenta společnosti bude vodík spalován za účelem snížení emisí oxidu uhličitého. Pokud se tento proces během testovacího provozu ověří, vodík by mohl být v plynové turbíně spalován pravidelně.

Využití vodíku v energetice se v posledních letech dostává do středu pozornosti, a to zejména jako možného prostředku pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Pro úspěšný rozvoj vodíkových technologií je však potřeba ověřit možnosti jejich nasazení skrz celý dodavatelský řetězec včetně zdrojů, které jej budou na konci spalovat.

K testování spalování palivové směsi obohacené vodíkem se podle agentury Reuters chystá i japonská společnost Okinawa Electric Power, a to ve své elektrárně Yoshinoura. Tato elektrárna disponuje dvěma paroplynovými bloky, každém o instalovaném výkonu 251 MW, a jednou plynovou turbínou s výkonem 35 MW.

Právě 35MW turbína, která je konstruována pro spalování různých druhů paliv, včetně zkapalněného zemního plynu či kapalných paliv, bude využita pro otestování spoluspalování vodíku. Podíl spalovaného vodíku by měl dosáhnout 30 %.

"Zavedení technologie spoluspalování vodíku je klíčovou iniciativou, která nám může pomoci dosáhnout dvou cílů: rozšíření využívání obnovitelné energie a snížení emisí CO2," řekl podle Reuters prezident společnosti Hiroyuki Motonaga.

K testování spoluspalování vodíku by mělo dojít někdy mezi dubnem a zářím příštího roku. Provozovatel elektrárny uvedl, že během testovacího provozu bude spalován vodík, který vzniká jako vedlejší produkt z místních chemiček, stejně jako stlačený vodík z jiných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ladislav Strnad
30. listopad 2023, 01:17

Hromada lidí nebude chápat, proč "otestovat" a proč jsou s tím spojeny problémy. Budete-li chtít lidi oslovit, musíte jim přístupnou formou ony problémy objasnit. Vysvětlit, že např. rychlost hoření vodíku je zcela jiná, než rychlost hoření klasického zemního plynu, případně jakéhokoliv jiného paliva. A jaké problémy to ve spalovacím prostoru způsobuje. Ale přístupnou formou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se