Domů
Vodík
EPH plánuje výstavbu plynové elektrárny v Německu. Bude připravena na spalování vodíku
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

EPH plánuje výstavbu plynové elektrárny v Německu. Bude připravena na spalování vodíku

Vodík
3 komentáře
3. květen 2024, 09:39
Zuzana Vrbová

Provozovatel východoněmeckých uhelných dolů společnost LEAG plánuje výstavbu plynové elektrárny připravené na spalování vodíku. Společnost LEAG patří do skupiny EPH českého podnikatele Daniela Křetínského.

Největší provozovatel hnědouhelných dolů ve východním Německu, společnost LEAG, dle serveru Clean Energy Wire  finalizuje plány na výstavbu elektráren připravených na vodík. Půjde o jeden z prvních projektů v Německu zaměřených na výstavbu plynových "hydrogen-ready" elektráren.

Společnost uvedla, že elektrárna s plynovou turbínou bude mít výkon 870 MW a její výstavba by mohla začít již v roce 2025. LEAG zároveň dodala, že ačkoli zatím nepřijala konečné rozhodnutí o investici, je v posledních fázích rozhodování. Přijetí konečného rozhodnutí bude záviset na konkrétních kritériích národního výběrového řízení. Ta budou upřesněna ve vládní strategii pro elektrárny a budou vyžadovat rovněž souhlas ze strany EU - jedná se totiž o státní podporu, která vždy podléhá přezkumu ze strany Evropské komise.

Výstavba plynové elektrárny v průmyslovém parku Schwarze Pumpe by měla trvat přibližně šest let a k síti by mohla být připojena do roku 2030. Lokalita nabízí "optimální výchozí podmínky", včetně existujícího přístupu k plynárenské síti. Závod se má rovněž stát součástí budoucí německé vodíkové soustavy.

Plynové elektrárny připravené na spalování vodíku jsou považovány za klíčové pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v době, kdy se zvyšuje podíl energie z obnovitelných zdrojů s neustálou výrobou. Německo navíc plánuje nejpozději do roku 2038 přestat využívat uhlí.

V únoru německá vláda našla shodu nad dlouho očekávanou strategií pro elektrárny, která má vytvořit vhodný investiční rámec pro nové plynové elektrárny připravené na vodík. Vzhledem k tomu, že by fungovaly pouze přerušovaně a cena paliva je poměrně vysoká, neexistuje v současné době pro výrobce důvod pro to, aby byly tyto typy elektráren stavěny.

Ačkoli má Německo v oblasti vodíku velké plány, realizace konkrétních projektů se opožďuje. V současné době se staví nebo jsou v závěrečné fázi investičního rozhodování výrobní zařízení o kapacitě pouhých 0,3 gigawattů (GW), zatímco cílová kapacita pro rok 2030 je 10 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
3. květen 2024, 18:04

Německo to zvládne, je technicky vyspělé a lidé jako pan Křetínský na tom hodně vydělají a posunou se v žebříčku světových miliardářů nahoru.

Jen tady na webu půjdou pořád řeči: to nééjde, i když spíše by si měli říci: na to nemáme (finance).

Ty mají jen ti, co uhodli jak ekonomika a energetika funguje a pořádně se na energetickém přechodu napakují. Přechod zaplatí spotřebitelé (domácnosti, průmysl), kolik, to záleží na politice toho kterého státu. Při rozumné politice může být cena nízká, při hysterickém spěchu a snaze o specifický postup pak vysoká.

Bob
3. květen 2024, 19:08

Křetínský by to klidně postavil i u nás.

Problém je ekonomika a s tím související kapacitní platby.

Pro plyn je sice asi ještě nemá schválené ani Německo, ale tam jsou přeci jen o kousek dál.

V Německu už budou soutěžit podporu, ale nepodařilo se mi dohledat, jestli už mají notifikaci u EU.

oenergetice.cz/evropska-unie/kapacitni-mechanismy-vyuziva-jiz-8-zemi-eu-cestu-k-zavedeni-si-nyni-otvira-take-cr

energiebezemisi.cz/novinky-v-oboru/nemecko-tendr-plynove-zdroje/

prumyslovaekologie.cz/info/nemecko-chce-do-roku-2030-za-pomoci-aukci-postavit-25-gw-plynovych-elektraren

Tomáš Kajtár
6. květen 2024, 11:16

Až ten vodík jednou někde opravdu bouchne, bude to konec snů o jeho využití v energetice. Viděl jsem záběry z Jižní Koreje, kde bouchla nádrž na vodík (Gangneung). Nebudou nakonec bezpečnější malé modulární reaktory 4. generace? Neměl by vývoj a úsilí směřovat tímto směrem?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se