Americké firmy kritizují Trumpova cla na ocel, zdraží rozvoj tamní energetické infrastruktury

DomůEnergetika v zahraničíAmerické firmy kritizují Trumpova cla na ocel, zdraží rozvoj tamní energetické infrastruktury

Americké společnosti působící v ropném a plynárenském sektoru kritizují záměr prezidenta Donalda Trumpa zavést vysoká dovozní cla na ocel, která by měla pomoci restartovat tamní hutní průmysl. Podle energetických společností se draží ocel projeví v růstu nákladů na budování rafinérií a infrastruktury pro přepravu ropy a zemního plynu.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že v příštím týdnu plánuje zavést cla na dovoz oceli a hliníku, která mají ochránit tamní průmysl. Podle agentury Reuters však kritici tvrdí, že tento kok nepovede k růstu počtu pracovních pozic a může poškodit obchodní vztahy s Čínou.

Společnosti z dodavatelského řetězce pro výstavbu ropovodů a plynovodů uvedly, že zavedení cel povede ke zvýšení ceny speciální oceli potřebné pro výstavbu páteřních přepravních potrubí, což se samozřejmě projeví i na nákladech nových infrastrukturních projektů.

Cla nejsou v souladu s plánem energetické renesance

Americké energetické společnosti jsou v současné době závislé na dovozu oceli potřebné pro výrobu vrtacích zařízení, ropovodů, plynovodů, terminálů pro export zkapalněného zemního plynu či rafinerie. Podle prezidenta Amerického ropného institutu tento krok není v souladu s plánem administrativy pokračovat v energetické renesanci a budování infrastruktury světové třídy.

Obavy ze zavedení cel a jejich dopadů vyslovila i Americká mezistátní asociace pro zemní plyn. Podle její mluvčí je totiž obtížné v USA sehnat domácí ocel potřebnou pro výrobu potrubí pro mezistátní plynovody. Negativně se ke clům na ocel staví i tamní Centrum pro zkapalněný zemní plyn, jelikož speciální ocelové komponenty potřebné pro výstavbu exportních terminálů nejsou podle skupiny v USA vyráběny.