Domů
Energetika v zahraničí
Argentina dále navyšuje těžbu lithia, země má jedny z největších zásob "bílého zlata" na světě
Autor: Doc Searls

Argentina dále navyšuje těžbu lithia, země má jedny z největších zásob "bílého zlata" na světě

Argentina plánuje v následujících letech výrazně navýšit těžbu lithia, které je v současné době klíčovou surovinou pro výrobu baterií. Těžba v zemi, která disponuje jedněmi z největších zásob žádaného kovu na světě, svou produkci stabilně navyšovala již v posledních letech. K růstu těžby vedou zejména částečné změny politické situace v zemi a značný nárůst ceny kovu na světových trzích spojený s vysokou poptávkou.

Argentina, spolu s Chile a Bolívií, zasahuje částí svého území do oblasti přezdívané lithiový trojúhelník, kde se má nacházet až 70 % světových zásob kovu. Největšími zásobami lithia na světe disponuje podle serveru statista.com Chile, dále Čína, třetí Argentina a čtvrtá Austrálie, která je v současné době jeho největším světovým těžařem.

Země s největšími zásobami lithia na světě (stav v metrických tunách k roku 2016). Zdroj: statista.com

Růst těžby lithia v posledních letech vyvolává zvyšující se poptávka spojená s rozvojem zejména elektromobility a obecně bateriové akumulace elektrické energie. Nejrychleji na tento trend dokázala zareagovat Austrálie. Přestože největšími zásobami disponuje Chile, která je i tradičním producentem této suroviny, rychlejší expanzi tamní těžby bránil nedostatečný zájem zahraničních investorů.

Svou pozici na globálním trhu s lithiem se nyní snaží upevnit právě Argentina, která v roce 2016 přilákala investice o hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což vedlo k meziročnímu navýšení těžby o více než polovinu. Na začátku minulého roku náměstek argentinského ministerstva energetiky a těžby řekl agentuře Reuters, že těžba lithia by se do roku 2019 měla až ztrojnásobit.

ZeměObjem těžby lithia v roce 2016 (tuny)
Austrálie14300
Chile12000
Argentina5700
Čína2000
Zimbabwe900

Největší světoví producenti lithia (těžba v roce 2016 v metrických tunách). Zdroj dat: investingnews.com

Autor úvodní fotografie: Doc Searls

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se