Británie posiluje spojení s Evropou: Schválila pět nových podmořských kabelů
Spojené království schválilo pět nových propojovacích elektrických kabelů, tzv. interkonektorů, do Irska a kontinentální Evropy v celkové hodnotě přibližně 7 miliard liber. Tato vedení mají podle britského regulátora zvýšit flexibilitu sítě v době rostoucího využívání obnovitelných zdrojů energie.
Britský energetický regulační úřad Ofgem uvedl, že projekty, které v letech 2030 až 2055 zvýší účty spotřebitelů za elektřinu o 2 až 5 liber ročně, podpoří větrný průmysl v Severním moři a vyřeší problém s přerušovanými dodávkami elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Dva z pěti projektů vyvíjené National Grid propojí Spojené království přímo s větrnými elektrárnami v Belgii a Nizozemsku. Zbývající tři propojí Anglii s Německem (Tarchon), Wales s Irskem (MaresConnect) a Severní Irsko se Skotskem (LirIC).
Očekává se, že všechny tyto projekty, jejichž celková přenosová kapacita činí něco málo přes 6 GW, budou uvedeny do provozu do roku 2032. Spojené království tak navýší svou přenosovou kapacitu interkonektorů na celkem 18 GW.
Spojené království zavedlo mechanismus regulace výnosů interkonektorů ve formě tzv. maximálních a minimálních příjmů (cap and floor režim) po dobu 25 let, který developerům poskytuje jistotu pokrytí nákladů a zajištění regulovaného výnosu v případě nízkých výnosů v daném roce, a naopak limit potenciálních zisků v případě, kdy výnosy překročí maximální hranici.
Dva z interkonektorů, LirIC a MaresConnect, původně získaly negativní stanovisko regulátora, podle kterého nebylo prokázáno, že by spotřebitelům přinesly užitek. Ofgem však stanovisko přehodnotil a v úterý přiznání regulačního rámce schválil.
Interkonektory jsou důležitou součástí britské energetiky
Propojování přenosových soustav napříč Evropou je nezbytnou součástí transformace energetiky, jelikož usnadňuje udržení rovnováhy sítí navzdory nestálosti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Nové interkonektory pomohou Spojenému království exportovat přebytečnou elektřinu ve větrných dnech, nebo ji dovážet, když výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů klesne.
V současné době má Spojené království v provozu devět interkonektorů a další dva jsou ve výstavbě. Podle údajů ministerstva energetiky bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku 13 % spotřeby elektřiny ve Spojeném království importováno prostřednictvím interkonektorů.
Podle Dietera Helma, odborníka na energetické trhy z Oxfordské univerzity, energetické plány Spojeného království do roku 2030 počítají s tím, že zhruba 20 až 25 % spotřeby elektřiny bude pokryto prostřednictvím propojovacích vedení a aktivního řízení poptávky.
Helm dodal, že Spojené království se nachází mimo vnitřní energetický trh EU, což přináší byrokracii ve využívání interkonektorů a rizika, zda EU bude ochotna dodávat elektřinu do Spojeného království v případě neočekávaných událostí.
„Pokud nastane problém, budou země EU nadále posílat svou elektřinu do Spojeného království, nebo si ji vyhradí pro svůj domácí trh,“ uvádí Helm.
Spojené království v tomto čtvrtletí dovezlo rekordních 12,1 TWh elektřiny, což představuje meziroční nárůst o 31 %, ale také vyvezlo 2,9 TWh, což představuje meziroční nárůst o 75 %. Ofgem předpověděl, že do roku 2030, kdy bude ve Spojeném království v provozu více větrných elektráren, se Spojené království změní na čistého vývozce elektřiny.
„Vzhledem k tomu, že přecházíme na čistý energetický systém, který je více závislý na přerušované větrné a solární energii, pomohou tato nová připojení využít obrovský potenciál Severního moře,“uvedl Akshay Kaul, vedoucí oddělení infrastruktury společnosti Ofgem.
Dodal, že tato infrastruktura bude hrát klíčovou roli při snižování ceny elektřiny ve Spojeném království a snižování závislosti na nestabilních zahraničních trzích s plynem, a s tím spojených cenových výkyvech.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se