Domů
Energetika v zahraničí
Britský regulátor zjednoduší pravidla kapacitního trhu a zavede sekundární trh

Britský regulátor zjednoduší pravidla kapacitního trhu a zavede sekundární trh

Britský energetický regulátor Ofgem zjednoduší pravidla britského kapacitního trhu a zavede obchodování  na sekundárním trhu. Slibuje efektivnější aukce a nižší bariéry pro účastníky.

„Složitost pravidel a regulační zátěž, která je na účastníky kladena, může být překážkou pro účast a rozhodně účast komplikuje, což může vést k neefektivnímu nabídkovému řízení v aukci,“ uvedl Ofgem.

Regulátor chce zejména zjednodušit předběžnou kvalifikaci, což umožní žadatelům odložit podání určitých údajů pro snížení rizika odmítnutí před samotnou aukcí. Rovněž chce snížit zátěž kladenou na žadatele nabízející v aukci nově budované zdroje, kteří mají aktuálně povinnost předložit nezávislou znaleckou zprávu ještě před samotným obdobím dodávky.

Nejzajímavější změnou je záměr vytvořit otevřenější a likvidnější sekundární trh, který bude otevřen čtyři roky před samotnou dodávkou a sníží překážky bránící účasti.

Konzultace k novému návrhu pravidel by měla být ukončena 28. května. Regulátor by měl následně v létě zveřejnit přezkum pravidel s implementačním harmonogramem.

Fungování kapacitního trhu je aktuálně pozastaveno

Fungování trhu bylo v listopadu minulého roku pozastaveno rozhodnutím Evropského soudního dvora, na jehož základě bylo zrušeno rozhodnutí Evropské komise nevznést námitky k britské státní podpoře formou kapacitních plateb.

Evropský soud se podporou ve formě kapacitního trhu ve Spojeném království zabýval na popud společnosti Tempus Energy, která jej napadla z důvodu nerovných podmínek pro zdroje na fosilní paliva a obnovitelné zdroje, potažmo další alternativy jako bateriová úložiště nebo odezvu na straně spotřeby.

„Toto rozhodnutí účinně ruší předchozí povolení státní podpory stávajícím elektrárnám na fosilní paliva. Dlouho jsem kritizoval toto bizarní opatření, které prostě hází peníze starým a špinavým elektrárnám,“ uvedl Alan Whitehead, stínový ministr energetiky.

Pro Británii současná situace znamená, že nemůže vyplácet podporu zdrojům připraveným pro případy nedostatku výkonu v síti, která byla přiznána na základě již uzavřených kontraktů, ani vypsat aukce na další období. Británie přitom měla v plánu zabezpečit si výkon na zimu 2019/2020 a 2022/2023 již počátkem příštího roku.

Vláda by měla uspořádat náhradní aukci pro 4,6 GW rezervního výkonu pro zimu 2019/20 ve dnech 11.-12. června, přičemž platnost výsledků aukce bude podmíněna závěry formálního vyšetřování Evropské komise.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.