Čína loni investovala do výstavby tepelných elektráren nejméně za posledních 15 let

DomůEnergetika v zahraničíČína loni investovala do výstavby tepelných elektráren nejméně za posledních 15 let

Prudký rozvoj průmyslu se v Číně v posledních desetiletích podepsal na kvalitě tamního ovzduší, což se v zemi projevuje i různými snahami omezit rozvoj uhelné energetiky. Podle čínské asociace loni klesly investice do výstavby nových tepelných elektráren na nejnižší úroveň od roku 2004.

Podle asociace China Electricity Council (CEC), která sdružuje čínské výrobce elektřiny a dodavatele elektráren, či jejich částí nebo dalších zařízení, dosáhly investice do nových tepelných elektráren v Číně 78,6 miliard juanů (zhruba 258 miliard Kč). Ve srovnání s rokem 2017 tak meziročně poklesly o 8,3 %.

Podle agentury Reuters CEC ve svém reportu uvádí, že celkové investice do nových uhelných elektráren loni v Číně klesly o 8,8 % na 6,44 miliard juanů. V případě jaderných elektráren investice poklesly pouze mírně, a to o 1,6 % na 44,7 miliard juanů.

Smíšené investice do OZE

V případě obnovitelných zdrojů byl vývoj loňských investic smíšený. Zatímco investice do výstavby vodních elektráren meziročně vzrostly o 12,7 % na 70 miliard juanů, v případě fotovoltaických či větrných elektráren investice poklesly.

Na nižších investicích do výstavby větrných a solárních elektráren se podepsaly změny v systému podpory, kterými se čínská vláda snaží řešit problém s vypínáním těchto zdrojů z důvodu nemožnosti využití výkonu a rostoucí náklady na podporu obnovitelných zdrojů.

Celkové investice do solárních elektráren se tak loni v Číně podle CEC meziročně propadly o 27,4 % na 20,7 miliard juanů, v případě větrných elektráren investice klesly o 5,2 % na 64,6 miliard juanů.

Podíl uhlí má v Číně nadále klesat

Čína se zavázala snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 58 % do příštího roku ve srovnání s 68,5 % v roce 2012. Do roku 2025 by podíl uhlí měl nadále klesnout, a to na 50 až 53 %.

Jedna z nedávných studií však podle agentury Reuters upozorňuje na fakt, že Čína loni obnovila stavební práce na projektech nových uhelných elektráren s instalovaným výkonem přesahujícím 50 GW.