Domů
Obnovitelné zdroje
Čína potvrdila svůj záměr na snížení emisí CO2 o 60 % do roku 2030

Čína potvrdila svůj záměr na snížení emisí CO2 o 60 % do roku 2030

Čína si v úterý stanovila za cíl snížit vypouštění emisí vztažených na jednotku HDP o 60 až 65 % oproti míře vypouštění z roku 2005. Prohlášení bylo učiněno v příslibu United Nations v rámci dokumentu INDC (intended nationally determined contribution). Čína se již v minulosti zavázala ke snižování emisí a spolu s tím přišel i závazek, že nejpozději v roce 2030 dosáhne Čína svého vrcholu v redukci množství vypouštěného oxidu uhličitého.

Největší producent CO2

Prohlášení asijského státu přišlo v úterý, den, který byl velmi rušný na klimatické závazky. Ve stejný den v rámci INDC se zavázaly k redukci CO2 další státy – Jižní Korea, Srbsko a Island. V současné době jsou zavázány ke snížení emisí do roku 2030 státy zodpovědné za více než polovinu vypouštěných skleníkových plynů na celém světě.

Čína je v současné době světově největším producentem CO2 s téměř čtvrtinou světové produkce, a proto je závazek tohoto státu velice důležitým. Jedná se o další důležitý krok před blížícím se summitem v Paříži. Čína se stala největším producentem CO2 kolem roku 2005, kdy předčila do té doby neochvějně vedoucí Spojené státy (červeně v grafu Čína, žlutě USA, zeleně EU, fialově Indie a modře zbytek světa).

screen-shot-2015-06-30-at-121118_600x315

Zdroj grafu: www.carbonbrief.org

Energetika v Číně

Aby se docílilo snížení emisí, musí se zapojit jak průmysl, tak energetické zdroje. V minulém roce došlo k zastavení růstu spotřeby uhlí a snížení emisí CO2, což byl velký úspěch, ale chystá se výstavba dalších uhelných elektráren, i když už ne v tak velkém měřítku. Vláda také zavedla omezení na spotřebu uhlí, která se bude uplatňovat od roku 2020, nicméně se jedná o velkorysou hranici, která podle předpokladů nebude mít velký vliv na využívání fosilního paliva.

Nadějnější je pohled na obnovitelné zdroje energie. V energetickém mixu Číny zastupují nízkouhlíkaté zdroje energie zhruba 12 procent díky stabilnímu trendu z roku 2011. Stát si dal za cíl zvýšit podíl na 15 % do roku 2020 a na 20 % do roku 2030. Čína je zodpovědná za téměř polovinu instalovaného výkonu z obnovitelných zdrojů energie celosvětově za poslední desetiletí. V rámci plánu do roku 2020 má dojít v Číně k navýšení kapacity větrnýchsolárních elektráren o celých 100 procent. Jak jsme informovali dříve, v loňském roce bylo v Číně instalováno více než 10 GW nové solární kapacity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se